Reklama
Řidičův chleba

Výmluvy o rozbitém pravém pruhu už dávno neplatí. Zbytečná jízda vlevo pomáhá tvořit kolony

Jde samozřejmě o přestupek, protože podle zákona se v Česku jezdí vpravo. Pokuta je ale stále malá
Zdroj: Tiskový servis Bezpečné cesty

Zbytečná jízda uprostřed nebo vlevo patří k nejčastějším řidičským nešvarům. Lidé používají řadu výmluv, proč nechtějí nebo nemůžou jet vpravo, všechny jsou ale většinou naprosto neopodstatněné. Policisté se před nedávnem na středoproudaře zaměřili a jen během několika málo hodin za tento přestupek rozdali spoustu pokut. Ti, kteří se tohoto přestupku dopouští, navíc ani neví, že tak pomáhají k vytváření kolon a nebezpečných situací.

Výmluvy a zase výmluvy

Nutno uznat, že některé výmluvy, které řidiči dnes používají, mají reálný základ v minulosti. Především pak z dálnice D1, která byla v době před rekonstrukcí přirovnávána k tankodromu. Hlavně její pravý jízdní pruh zničený od kamionů. Jenomže to už je dávno minulostí. I tak se ale od řidičů dozvíte, že uprostřed a vlevo jezdí proto, že pravý pruh je rozbitý. Často je také používana výmluva na předjíždění. A to i ve chvíli, kdy onen předjížděcí manévr řidič chystá na auto nebo náklaďák, který jede dva kilometry před ním.

Častěji od žen se pak můžete doslechnout, že v prostředním pruhu se cítí bezpečněji, protože tak mají více místa po obou stranách svého auta. Existuje i takzvaná stádní výmluva, což znamená, že jedu uprostřed, protože tam jedou všichni.

Důvod kolon

Řidiči si ale nesjpíš vůbec neuvědomují, že taková jízda je nejen vůči ostatním poněkud nevhodná, ale hlavně přispívá k už tak zoufalé situaci na našich silnicích. Specialisté na bezpečnost v provozu z webu bezpecnecesty.cz upozorňují: „Nedodržování pravidla jízdy vpravo je jednou z příčin vzniku kolon a nebezpečných situací, jakými jsou prudké brzdění, podjíždění a nehody.“

A dodávají: „Správné je jet v pravém pruhu a ostatní pruhy používat jen na předjíždění, objíždění a odbočování. Po předjetí jiného auta je pro zajištění plynulosti provozu nutné opětovné zařazení do pravého pruhu. Jinak je omezena propustnost dané silnice a provoz není plynulý tak, jak by mohl.“

A nejde jen o to, co je správné a ohleduplné, ale také o to, co říká zákon. Ten naprosto přesně stanoví: „Na pozemní komunikaci se jezdí vpravo, a pokud tomu nebrání zvláštní okolnosti, při pravém okraji vozovky, pokud není stanoveno jinak. Mimo obec se na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy jezdí v pravém jízdním pruhu. V ostatních jízdních pruzích se smí jet, jestliže je to nutné k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování.“

A stejně přesný je i co se pokut týče. Pokud řidič výše zmíněný předpis poruší, tedy bezdůvodně pojede vpravo nebo uprostřed, hrozí mu pokuta 2000 korun. Za ohrožení jiného účastníka silničního provozu při přejíždění do jiného pruhu navíc pět bodů do karty řidiče.

Reklama

Diskuze

JaVimNejlepe - 14.05.2022 15:21:27
Pokutujte tvrdě všechny co jezdí víc než 130, a bude po kolonách.
Jaroslav - 11.12.2021 13:15:23
Zkuste jet v pravém pruhu na sjezdu ze Sv Šebestiána do Chomutova. Na mostě před CV je několik let šíleně zničená silnice v pravém pruhu ( ihned po tehdejší výměně koberce). Silničáři na to kašlou, čekají asi až se někdo zabije. Jo dali tam třicítku.

Kolo na dálnici je vždycky problém. Tím spíše, když vypadne z nosiče a leží v levém jízdním pruhu

Na D3 u Soběslavi spadl ze střechy auta převážený bicykl. Na vině byl nekvalitní nosič
19.08.2021 06:59
|
2
Reklama

Řidička si myslela, že má na dálnici v připojovacím pruhu přednost. Najela přímo před náklaďák

I když měla k dispozici spoustu místa, vůbec jej nevyužila
08.06.2021 10:52
|
26

Asistenty pro hlídání jízdního pruhu jsou rozdílných kvalit. Dobrý má Škoda, v Suzuki není nic moc

Německý autoklub ADAC vyhodnotil funkčnost u 71 modelů napříč kategoriemi
02.10.2020 14:48
|
8

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
12
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
3
Reklama
Autosalon TV