Reklama
Řidičův chleba

Výmluvy o rozbitém pravém pruhu už dávno neplatí. Zbytečná jízda vlevo pomáhá tvořit kolony

Jde samozřejmě o přestupek, protože podle zákona se v Česku jezdí vpravo. Pokuta je ale stále malá
Zdroj: Tiskový servis Bezpečné cesty

Zbytečná jízda uprostřed nebo vlevo patří k nejčastějším řidičským nešvarům. Lidé používají řadu výmluv, proč nechtějí nebo nemůžou jet vpravo, všechny jsou ale většinou naprosto neopodstatněné. Policisté se před nedávnem na středoproudaře zaměřili a jen během několika málo hodin za tento přestupek rozdali spoustu pokut. Ti, kteří se tohoto přestupku dopouští, navíc ani neví, že tak pomáhají k vytváření kolon a nebezpečných situací.

Výmluvy a zase výmluvy

Nutno uznat, že některé výmluvy, které řidiči dnes používají, mají reálný základ v minulosti. Především pak z dálnice D1, která byla v době před rekonstrukcí přirovnávána k tankodromu. Hlavně její pravý jízdní pruh zničený od kamionů. Jenomže to už je dávno minulostí. I tak se ale od řidičů dozvíte, že uprostřed a vlevo jezdí proto, že pravý pruh je rozbitý. Často je také používana výmluva na předjíždění. A to i ve chvíli, kdy onen předjížděcí manévr řidič chystá na auto nebo náklaďák, který jede dva kilometry před ním.

Častěji od žen se pak můžete doslechnout, že v prostředním pruhu se cítí bezpečněji, protože tak mají více místa po obou stranách svého auta. Existuje i takzvaná stádní výmluva, což znamená, že jedu uprostřed, protože tam jedou všichni.

Důvod kolon

Řidiči si ale nesjpíš vůbec neuvědomují, že taková jízda je nejen vůči ostatním poněkud nevhodná, ale hlavně přispívá k už tak zoufalé situaci na našich silnicích. Specialisté na bezpečnost v provozu z webu bezpecnecesty.cz upozorňují: „Nedodržování pravidla jízdy vpravo je jednou z příčin vzniku kolon a nebezpečných situací, jakými jsou prudké brzdění, podjíždění a nehody.“

A dodávají: „Správné je jet v pravém pruhu a ostatní pruhy používat jen na předjíždění, objíždění a odbočování. Po předjetí jiného auta je pro zajištění plynulosti provozu nutné opětovné zařazení do pravého pruhu. Jinak je omezena propustnost dané silnice a provoz není plynulý tak, jak by mohl.“

A nejde jen o to, co je správné a ohleduplné, ale také o to, co říká zákon. Ten naprosto přesně stanoví: „Na pozemní komunikaci se jezdí vpravo, a pokud tomu nebrání zvláštní okolnosti, při pravém okraji vozovky, pokud není stanoveno jinak. Mimo obec se na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy jezdí v pravém jízdním pruhu. V ostatních jízdních pruzích se smí jet, jestliže je to nutné k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování.“

A stejně přesný je i co se pokut týče. Pokud řidič výše zmíněný předpis poruší, tedy bezdůvodně pojede vpravo nebo uprostřed, hrozí mu pokuta 2000 korun. Za ohrožení jiného účastníka silničního provozu při přejíždění do jiného pruhu navíc pět bodů do karty řidiče.

Reklama

Diskuze

JaVimNejlepe - 14.05.2022 15:21:27
Pokutujte tvrdě všechny co jezdí víc než 130, a bude po kolonách.
Jaroslav - 11.12.2021 13:15:23
Zkuste jet v pravém pruhu na sjezdu ze Sv Šebestiána do Chomutova. Na mostě před CV je několik let šíleně zničená silnice v pravém pruhu ( ihned po tehdejší výměně koberce). Silničáři na to kašlou, čekají asi až se někdo zabije. Jo dali tam třicítku.

Kolo na dálnici je vždycky problém. Tím spíše, když vypadne z nosiče a leží v levém jízdním pruhu

Na D3 u Soběslavi spadl ze střechy auta převážený bicykl. Na vině byl nekvalitní nosič
19.08.2021 06:59
|
2
Reklama

Řidička si myslela, že má na dálnici v připojovacím pruhu přednost. Najela přímo před náklaďák

I když měla k dispozici spoustu místa, vůbec jej nevyužila
08.06.2021 10:52
|
26

Asistenty pro hlídání jízdního pruhu jsou rozdílných kvalit. Dobrý má Škoda, v Suzuki není nic moc

Německý autoklub ADAC vyhodnotil funkčnost u 71 modelů napříč kategoriemi
02.10.2020 14:48
|
8

Retro: Horský autobus Karosa T 500 HB se moc neosvědčil. Místo do zatáčky jezdil rovně

Dobrou myšlenku se nepodařilo dotáhnout k funkčnímu celku. Dnes jde o velmi vzácného veterána
24.02.2024 09:48
|
3

Retro: Škoda Garde žije ve stínu populárních kupé 110 R a Rapid. Přitom je to mnohem vzácnější auto

Nástupce „erka“ neměl lehký život. Pověst mu pokazila i nekvalitní výroba v Bratislavě
17.02.2024 07:53
|
4
Reklama

Retro: Ukrajinská Tavria byla nejlevnějším autem v Česku, mizerná kvalita ji zahnala zpět na východ

Malý hatchback mohl trumfnout Samaru, místo toho zůstal jen ubohým mementem centrálního plánování
10.02.2024 10:34
|
9

Rolbou jsem nejel a ta částka taky nesouhlasí aneb Pavel Liška v roli fantoma českých hor

Enfant terrible Autosalonu způsobil na Klínovci poprask, na jaký budou místní dlouho vzpomínat
07.02.2024 12:11
|
6
Reklama
Autosalon TV