Když chtějí oba z krajů do prostředního pruhu, nastává problém. Má přednost ten zleva, nebo zprava?
Ten, kdo jezdí častěji po českých dálnicích nebo rychlostních komunikacích ve městě, to dobře zná. Rozhodnete se, že se z rychlého pruhu na tříproudé dálnici zařadíte do prostředního. V ten samý okamžik chce ale totéž udělat i řidič z pravého „pomalého“ pruhu. Výsledkem je v lepším případě cuknutí jednoho nebo obou aut zpátky do původního pruhu, v horším karambol. Kdo měl přednost?
Jízda vpravo na dálnici často nefunguje
Pokud oprášíte znalosti z autoškoly, možná si vzpomenete, že jízdu na víceproudých silnicích určuje toto zákonné ustanovení: „Mimo obec se na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy jezdí v pravém jízdním pruhu. V ostatních jízdních pruzích se smí jet, jestliže je to nutné k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování.“ V praxi to ale někdy funguje tak, že jedno auto jede úplně vpravo a druhé naopak v rychlém pruhu. A pak může nastat výše popsaná situace se záměrem zařadit se do středního pruhu najednou.
V obci se vpravo nemusí
Při jízdě na víceproudé komunikaci v obci je ale situace podle zákona jiná. „V obci na pozemní komunikaci … smí řidič motorového vozidla užívat k jízdě kteréhokoliv jízdního pruhu; přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu.“ Proto se kolize dvou aut řadících se do stejného prostředního pruhu ve městě stává mnohem častěji.
I tady platí pravidlo pravé ruky
Uplatňovat právo přednosti rychlejšího vozu při přejetí z levého pruhu do prostředního je poměrně častý omyl neinformovaných řidičů. Dostudovat by měli látku, kterou se učí v autoškolách. „Na pozemních komunikacích o třech jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy smí řidič přejíždět z levého jízdního pruhu do středního jízdního pruhu jen tehdy, neohrozí-li řidiče přejíždějícího do středního jízdního pruhu z pravého jízdního pruhu,“ mají v tom jasno silniční pravidla. (paragraf 12 zákona 361/2000 Sb)
Pokud ale levý nebo pravý pruh končí sjížděním do dvou pruhů, platí pravidlo zipu. Tedy, že se auta střídavě řadí z levého a pravého. To už ale českým řidičům takový problém nedělá. Nejčastějším nešvarem zůstává bezdůvodná jízda v levém rychlém, případně prostředním pruhu na dálnici, i když je pravý prázdný. Někteří šoféři se totiž bez ohledu na zákony cítí nejbezpečněji uprostřed.