Reklama
Řidičův chleba

Zákeřný aquaplaning roztočil BMW na D1. Jeho řidič se dopustil snad všech chyb, které se dají udělat

Když už se do podobné situace dostanete, držte pevně volant a hlavně nebrzděte. Důležité je zachovat klid
Zdroj: Policie ČR
Řidič udělal řadu chyb. Například vystoupil za snížené viditelnosti z havarovaného auta bez reflexní vesty.

Před týdnem řešili jihomoravští policisté nehodu na dálnici D1. Na 215. kilometru ve směru na Brno dostal řidič BMW v hustém dešti smyk. Příčinou byl takzvaný aquaplaning, při kterém pneumatiky neschopné odvádět velké množství vody ztratí kontakt s vozovkou a z řidiče se rázem stává pasažér. V případě nehody z D1 skončil smyk nárazem nejprve do pravých, a potom i do levých svodidel, kdy poškozené BMW zůstalo stát po nárazu v levém jízdním pruhu.

Vystoupil bez reflexní vesty

Už tak špatnou dopravní situaci ještě zhoršil řidič nabouraného auta, který na dálnici do hustého provozu i deště vystoupil bez reflexní vesty, nabourané auto obcházel a zjišťoval škody. Podobná chyba může stát život účastníka něhody nebo někoho dalšího. Aby se tak nestalo, je ve výše uvedeném odkazu návod, jak postupovat při dopravní nehodě.

U sjetých pneumatik stačí 50 km/h

Aquaplaning je situace, kdy voda ležící na vozovce prakticky převezme kontrolu nad vozidlem. A je jen na řidiči, jestli si ji vezme zpět a jak rychle. Specialisté na bezpečnost v dopravě z webu bezpecnecesty.cz popisují aquaplaning následovně: „Vzniká nedostatečným odvodem vody pneumatikou a tím vytvořením tzv. vodního klínu před kolem, který se následně rozšíří i pod pneumatiku. Tím ztratí pneumatika kontakt s vozovkou a vozidlo je jen velmi málo ovladatelné.“

Zjednodušeně řečeno, pneumatika nezvládne odvádět větší množství vody, která celé auto na velmi krátký čas nadzvedne. Proto se stává neovladatelným. Aby k této situaci došlo, je potřeba několik proměnných najednou. V jednu chvíli na jednom místě se musí sejít velké množství vody, vysoká rychlost a také záleží na druhu a hloubce vzorku pneumatik a jejich správnému nahuštění. U nových pneumatik s dobrým vzorkem vzniká aquaplaning v rychlostech převyšujících 80 km/h. U starších, které jsou výrazně sjeté, pak k této nebezpečné situaci stačí asi 50 km/h.
Zdroj: bezpecnecesty.cz
Aquaplaning.
Reklama

Rozdíl mezi automatem a manuálem

Kdo se dostane do křížku s aquaplaningem, nesmí v žádném případě zazmatkovat. Je jasné, že právě tohle se lépe napíše, než udělá. Ale je to rada nad zlato.

Rozdíl je v tom, jestli řidič sedí v autě s manuální, nebo automatickou převodovkou. „Pokud se vozidlo dostane do aquaplaningu, sundejte nohu z plynu a sešlápněte spojku. Nebrzděte ani silně neotáčejte volantem. Jakmile vozidlo zpomalí, přilnavost se opět obnoví, v tom okamžiku je zapotřebí aby byly pneumatiky nasměrovány tím správným směrem, ne například proti jinému vozidlu,“ říká Martin Dražík, produktový manažer pro střední Evropu ve společnosti Nokian Tyres.

A co s automatickou převodovkou? Vlastně skoro nic. Jen držet volant a nešlapat na plyn. Jakmile řidič plynový pedál nechá být, převodovka sama elektronicky „vyšlápne spojku“. Jakmile šofér cítí, že se kola chytla silnice, může lehce přidat a pokračovat v cestě. Jak poznat, že se kola chytila silnice, popisuje Hana Štefflová z plzeňské policie: „Je marné točit volantem jakýmkoli směrem či šlápnout na brzdu nebo plynový pedál. Zbývá pouze držet volant v přímém směru, sundat nohu z plynu a sešlápnout pedál spojky. Poté počkat, až auto zpomalí a dosedne zpátky na zem, což se projeví ránou do volantu.“
Reklama

Jak mu předejít?

Opět je rada jednoduchá. Když během cesty hodně prší a na silnici se drží vody, stačí prostě zpomalit. Během deště úplně zapomeňte na prudké pohyby volantem. Plynulost je nejdůležitější.

Pokud je to možné, vyhýbejte se stojaté vodě, tedy kalužím, kolejím zalitým vodou a potůčkům tekoucím přes silnici při prudkém dešti. Specialisté na bezpečnost dopravy pak mají zajímavý tip, jak aquaplaning čekat a nebýt zaskočen: „Pokud se stopy auta před vámi brzy ztrácí „ve vodě“ a nejsou vidět již pár metrů za autem, hrozí riziko aquaplaningu. Pokud jsou stopy viditelnější a vydrží delší dobu, je riziko aquaplaningu nižší.“

Diskuze

Vaclav - 06.07.2020 13:28:12
V normální společnosti bychom nehodu vyhodnotili, jak tomu příště zabránit aby se to nestalo. Napr. zdrsněním, odtokovými drážkami, sklonem vozovky. V nemocné postkomunistické společnosti se nejdříve řeší značka auta, a podle toho se vynadá řidiči.
Muhehe - 06.07.2020 08:21:30
Boze kolik je na svete ceskych pitomcu. Dle komentaru je situace katastrofalni, stejne jako stav komunikaci v nasem bananistanu. Ano za podobne nehody muze v prve rade stav silnic. Silnice nema sklon pro odvod vody.

Co dělat při nehodě v zahraničí? Volat policii a nepodepisovat nic, čemu nerozumíte

Lze si připlatit za službu, díky níž řešíte vše se svou pojišťovnou, i když má viník bouračky jinou
30.06.2020 07:01
|
0
Reklama

Prázdniny s sebou přináší nejen dětské radovánky, ale také zvýšený počet nehod s účastí nejmenších

Nebezpečí hrozí malým chodcům, cyklistům i spolucestujícím. Rodiče by neměli podcenit prevenci
26.06.2020 10:26
|
0

I mistr tesař se někdy utne. Pilot se svým závodním fordem skončil po nehodě ve vodě

Šlo o testovací jízdu na soutěž, která probíhala mimo komunikace. Řidič proto nedostal pokutu
18.06.2020 14:05
|
1

Retro: Nemilovaná Škoda 1203 se deset let vyvíjela a čtyřicet vyráběla. Dnes je z ní drahý veterán

Lehká dodávka chtěla být čímsi na způsob Volkswagenu Transporter. Kvalita byla ale mizerná
13.07.2024 09:25
|
2

Retro: Před padesáti lety šla do výroby Tatra 613. Dojela na pověst i originální koncepci

Papalášská limuzína projížděla slepou uličkou, ze které nebylo návratu. Dnes má velkou cenu
06.07.2024 09:55
|
10
Reklama

Retro: Kdyby se Škoda Favorit vyráběla s českým designem, šanci u Volkswagenu by nedostala

Vývoj nového auta s předním pohonem byl v 70. letech jedno velké zoufalství
29.06.2024 08:21
|
10

Retro: Socialistický Fiat 125p byl luxusem své doby. Kvůli mocné korozi ale přímo mizel před očima

Starší bratr Malucha byl zásadním příspěvkem italského Fiatu k motorizaci socialistického Polska
22.06.2024 07:22
|
7
Reklama
Autosalon TV