Reklama
Řidičův chleba

Co dělat při nehodě v zahraničí? Volat policii a nepodepisovat nic, čemu nerozumíte

Lze si připlatit za službu, díky níž řešíte vše se svou pojišťovnou, i když má viník bouračky jinou
Zdroj: Polícia Slovenskej republiky/Facebook

Prázdniny naplno odstartovaly a s nimi také cesty do zahraničí. Protože je letecká doprava stále omezená, volí řada lidí cestu vlastním autem. To s sebou ale nese riziko dopravní nehody. Poradíme vám, jak se při nehodě, ať už jste ji způsobili vy, nebo byla způsobena vám, chovat, kam zavolat a jak postupovat.

Policie v zahraničí

V celé Evropě platí jednotné číslo 112, na kterém seženete pomoc v nouzi. Ovšem v případě, že potřebujete k nehodě, při které nebyl nikdo zraněn a jde jen o plechy výhradně policii, můžete kontaktovat přímo ji na následujících číslech:

Německo – 110
Rakousko – 133
Itálie – 113
Francie 112
Chorvatsko – 192
Španělsko – 091
Slovinsko – 113
Švýcarsko – 117
Řecko – 100
Slovensko – 158

Cizinec, tedy vy, má vždy při komunikaci s policií právo na tlumočníka!

Volejte policii

První postup při dopravní nehodě musí být stejný, jako kdyby se stala na území Česka. Nezapomeňte na reflexní vestu, trojúhelník, který označí místo nehody, ale také bezpečnost svou i posádky. V prvé řadě se ujistěte, že jsou všichni v pořádku. Pokud máte jen podezření, že ne, ihned volejte celoevropskou linku 112. Pokud ano, pošlete posádku auta mimo nebezpečnou zónu, tedy ideálně za svodidla. Pak můžete začít tuto nepříjemnost řešit.

K nehodě vždy volejte policii, ale neděste se toho, že odmítne přijet. Jsou země, kde k drobným nehodám policie nejezdí. Můžete ji ovšem přesvědčit tím, že vysvětlíte, že si s druhým účastníkem nehody nerozumíte a nejste schopni se nijak dohodnout. Pak by přijet měla. Specialisté z České kanceláře pojistitelů (ČKP) radí: „Policejní protokol podepište pouze tehdy, rozumíte-li mu a souhlasíte-li s jeho zněním. Jinak do něho v češtině uveďte své vlastní vyjádření o nehodě. Zapište si jména a adresy řidičů ostatních poškozených vozidel, údaje o těchto vozidlech - registrační značku, výrobní značku a typ a barvu vozidla a svědcích dopravní nehody. Pokud možno co nejobsáhleji.“
Reklama

Záznam o dopravní nehodě

V zahraničí platí podobná pravidla povinné účasti policie u nehody jako u nás. Určitě ji volejte, když je zničen veřejný majetek, někdo je zraněn nebo máte podezření na opilost dalších účastníků. Jinak to můžete v pohodě zvládnout i sami. Bez policie je naprosto nezbytné vyplnit záznam o nehodě. Ten je totožný po celé Evropě, jen se mění jeho jazyk. Ministerstvo vnitra ČR (MVČR) upozorňuje: „Protokol musí obsahovat zejména údaje o místu a času dopravní nehody, o jejích účastnících a vozidlech, o její příčině, průběhu a následcích. Záznam o dopravní nehodě obsahuje všechny údaje, které jsou nutné pro řádné zdokumentování nehodového děje. Vzhled dokumentu je stejný ve všech evropských jazykových mutacích, a proto ho využijte, i když dalším účastníkem nehody bude cizinec.“

Poté, co jsou všechny náležitosti vyplněné, vyměníte si vzájemně kopie záznamu. Specialisté z ČKP k tomu dodávají: „Před oddělením originálu od kopie je důležité formulář nejen podepsat, ale také zaškrtnout vyplněné body k nehodě a uvést počet vyplněných bodů. Opatřete plánek místa nehody a pokud možno i fotodokumentaci místa nehody.“

Foťte!

Každý z nás má u sebe mobilní telefon s foťákem a kamerou a právě při nehodě přijde jejich chvíle. Důkladně si vyfoťte a klidně i natočte místo nehody. Může pomoci někdo z posádky vozu. Je dobré, aby na fotografiích bylo přesně vidět místo nehody včetně třeba dopravního značení. Zaznamenejte také všechny registrační značky účastníků. Nezapomeňte, že například nákladní auta mají na tahačích a návěsech jiné značky!

Vyfoťte si také řidičské průkazy a doklady o pojištění účastníků nehody a všechna čísla VIN, aut, která se nehody účastnila. Nezapomeňte také na důkladné zaznamenání všech poškození či zranění. A nemyslíme jen poškození auta, ale třeba i toho, co převážíte v nich. Pojišťovna to všechno bude požadovat.
Reklama

Havarijní pojištění pomůže, když jste viníkem

Možná máte u svého vozidla sjednáno jen povinné ručení. To pomůže jen částečně a hlavně tomu, koho případně nabouráte. Ovšem v případě, že potřebujete nocleh, opravu auta na místě nebo odtah do Česka, už se hodí právě havarijní pojištění. V případě jakékoliv nehody se vždy obraťte na vaši pojišťovnu, respektive na její asistenční službu. Číslo najdete přímo na zelené kartě. U některých pojišťoven je možné sjednat havarijní pojištění jen na dobu dovolené, počítejte ale s tím, že je dražší než když jej máte sjednáno po celý rok. Při uzavírání havarijní pojistky se ujistěte, v jakých zemích máte nárok na asistenci. 

Zásadně nikdy nepřijímejte nabídku kolemjedoucích asistenčních služeb, takzvaných lovců nehod! Mohlo by se vám to nehezky prodražit. Asistenční službu své pojišťovny volejte i v případě, že si nebudete jisti dalším postupem. Operátor je schopen vám poradit i s maličkostmi, se kterými si jen nejste jisti. 

Komunikace s pojišťovnou

Ohledně řešení škod radí ČKP následovně: "S uplatněním svého nároku na pojistné plnění a dokumentací prokazující odpovědnost za škodu řidiče nebo provozovatele cizozemského vozidla se můžete obrátit buď přímo na příslušného zahraničního pojistitele vozidla škůdce, nebo na národní Kancelář státu, ve kterém k dopravní nehodě došlo. Jejich seznam a kontakty najdete na webu cobx.org. Pokud se vám nedaří komunikace se zahraniční pojišťovnou, po které chcete zaplatit škodu do dvou měsíců po nehodě, obraťte se na Českou kancelář pojistitelů. Ta je schopna poradit, jak dále postupovat."
Reklama

Pojištění nezaviněné bouračky

Tisková mluvčí Direct pojišťovny Nela Maťašeje z praxe radí, jak po nehodě v zahraničí a se zahraničním účastníkem postupovat: „Pokud za nehodu můžete vy, škodu jednoduše nahlásíte vaší pojišťovně. Pokud za nehodu může někdo jiný s cizí poznávací značkou, musíte škodu hlásit jeho pojišťovně, kde má povinné ručení, které vám škodu zaplatí. Protože takovéto řešení škody bývá často zdlouhavé a náročné, je možné si připojistit službu, díky které pojišťovna vyřeší škodu za klienta. My ji nazýváme Pojištění nezaviněné bouračky. Díky tomu klienti nemusí vůbec komunikovat s cizí pojišťovnou a vše nahlásí jen nám. My už pak škodu vyřešíme za ně a také peníze na opravu auta dostanou přímo od nás a nečekají na výplatu od pojišťovny viníka.“
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Nová aplikace zdarma reviduje a hodnotí smlouvy. Ušetří na povinném ručení a havarijním pojištění

Automobilové pojistky je ideální kontrolovat každý rok, jinak začnete platit zbytečně vysoké částky
30.03.2020 14:50
|
7
Reklama

Chodec způsobivší nehodu musí zaplatit škodu i na autě, které ho srazilo. Tvrdí to policie

Pokuty udělují strážci zákona pěším bez reflexních prvků jen výjimečně. Může však dosáhnout 2500 Kč
11.12.2019 12:10
|
12

Stačí drobná nehoda, kterou jste nezavinili, a policie vám může zabavit malý techničák

Podívejte se na 13 závad, kvůli kterým můžete přijít o osvědčení o registraci vozidla
07.08.2019 09:10
|
3

Retro: Praga V3S byla nezastavitelný stroj. Fungovala jako fekální vůz i raketomet

Vůbec nejznámější československý náklaďák se vyráběl dlouhých 37 let. A některé kusy ještě jezdí
30.11.2024 09:27
|
8

Retro: Autobus Škoda 706 RO vozil první budovatele socialismu. Kufry si museli dát na střechu

Předchůdce mnohem slavnějšího modelu RTO byl důležitým pilířem mobility v tvrdém režimu
23.11.2024 08:16
|
5
Reklama

Retro: Tato škodovka existuje jen v jediném exempláři. Má nevyčíslitelnou hodnotu

Konstruktéři z Mladé Boleslavi přišli jen rok po slavné Tatře 77 s vlastním pohledem na věc
16.11.2024 08:15
|
8

Retro: Chalupáři přišli v socialismu o kombíky na dlouhých 20 let. Prosadili je až příslušníci VB

Výrobu takových aut u Škodovky zazdil motor vzadu. Škoda Forman přišla ale až po revoluci
02.11.2024 08:32
|
6
Reklama
Autosalon TV