Starý a malý vzorek
Jistě, americký stát Montana je pustý, nemá tedy tak hustou dopravu, jakou zažíváme ve střední Evropě. Stejně tak jde o hodnoty staré 23 let. Jenže není potřeba chodit na druhou stranu polokoule, abychom pozorovali benefity neomezené rychlosti. Stačí popojet do Německa, které si jako jediná země v Evropě zachovalo neomezenou rychlost. V roce 2020 zahynulo v Německu na silnicích 2719 lidí, což je o 61 lidí méně než v sousední Francii. Jenže v Německu žije o 16 milionů lidí víc!
Samozřejmě, že neomezená rychlost neplatí na všech úsecích dálnic, ale jenom tam, kde je to bezpečné. Řada odpůrců neomezené rychlosti také často argumentuje tím, že stav českých dálnic něco podobného neumožňuje. To ale rozhodně není pravda. Dokládá to dálnice A17, která je pokračováním české D8 směrem do Drážďan. Hned za hranicí platí neomezená rychlost. A zatímco v Česku má tato komunikace na řadě míst nový povrch, německá vozovka je tvořena z betonových bloků. Stejný případ je i na západě, kde se z české D5 stává A6. A zatímco po rovných českých úsecích řidiči musí jet 130 km/h, hned za hranicemi v poměrně ostrých zatáčkách není limit žádný.
I díky opravené D1 a řadě nových úseků, jejichž kvalita patří mezi evropskou špičku, by se jistě dalo na řadě míst české dálniční sítě nejen zvýšit limit na 150 km/h, ale třeba ho i zcela zrušit. Jak dokládají statistiky, bezpečnost by se tím nezhoršila, možná by smrtelných nehod i ubylo. Problém je ale někde jinde. Investice do dálničních stíhačů, které pokutují řidiče za rychlost, za kterou by si jich jejich němečtí kolegové ani nevšimli, by se totiž vrátila mnohem později.
Přinášíme vám přehled značek a jejich modelů, pro které nové palivo vhodné není. V seznamu jsou zmíněné často i konkrétní motorizace, jejichž majitelé by se palivu s označením E10 měli raději vyhnout.