Reklama
Řidičův chleba

Neomezená rychlost na dálnici je bezpečnější než limit, ukázal pokus. Stát by ale přišel o peníze

Český vláda uvažuje o zavedení 150 km/h na některých českých dálnicích. Šlo by to ale i rychleji
Zdroj: Tiskový servis Ministerstva dopravy ČR

Vláda Petra Fialy nastoupila do úřadu s řadou změn. Jednou z nejzajímavějších – alespoň z pohledu motoristů, je zvednutí maximální povolené rychlosti na dálnicích. Ta by na některých úsecích mohla být až 150 km/h. Není ale od věci zamyslet se nad tím, zda nezrušit limity úplně (samozřejmě tam, kde je to možné). Světová zkušenost totiž ukazuje, že zrušení limitů nejenže nezpůsobí vyšší nehodovost, ale dokonce ji i sníží.

Co ukázal Montanský paradox

Neomezená rychlost platila v řadě zemí až do ropné krize v sedmdesátých letech, pak ji státy postupně začaly omezovat a po skončení krize se k ní už nevrátily – kvůli bezpečnosti. V roce 1995 v USA skončil federální rychlostní limit a jednotlivé státy si mohly vybrat na svých dálnicích vlastní. Poměrně pustý stát Montana se hlavně kvůli zdlouhavé jízdě nudnou krajinou rozhodl, že limit na dálnicích zruší úplně.

Od roku 1998 tak zde platilo pravidlo „Reasonable and Prudent“, v překladu rozumně a opatrně. Řidiči se tedy nemohli řítit dálnicí jak chtěli, policie je mohla zastavit třeba tehdy, když měla podezření na příliš vysokou rychlost za špatného počasí nebo v hustší dopravě. Od ledna 1999 už neplatilo ani toto, a tak řidiči mohli jezdit, jak chtěli. V tu samou dobu ale soud shledal neomezenou rychlost jako neústavní a Montana musela od června 1999 zavést limit 75 mil v hodině, tedy 120 km/h.

Bezpečnost na silnicích samozřejmě sledovali statistici, kteří zkoumali počet obětí. V první polovině roku 1999, kdy platila zcela neomezená rychlost, zemřelo na dálnicích 11 lidí, což bylo nejméně v měřené historii (průměr 2,2 měsíčně). Naopak v prvním pololetí roku 2000, kdy už platil limit 120 km/h, zahynulo 28 lidí (průměr 4,7 měsíčně), což byl nejhorší výsledek v měřené historii. Tomuto jevu se říká Montanský paradox.

Starý a malý vzorek

Jistě, americký stát Montana je pustý, nemá tedy tak hustou dopravu, jakou zažíváme ve střední Evropě. Stejně tak jde o hodnoty staré 23 let. Jenže není potřeba chodit na druhou stranu polokoule, abychom pozorovali benefity neomezené rychlosti. Stačí popojet do Německa, které si jako jediná země v Evropě zachovalo neomezenou rychlost. V roce 2020 zahynulo v Německu na silnicích 2719 lidí, což je o 61 lidí méně než v sousední Francii. Jenže v Německu žije o 16 milionů lidí víc!

Samozřejmě, že neomezená rychlost neplatí na všech úsecích dálnic, ale jenom tam, kde je to bezpečné. Řada odpůrců neomezené rychlosti také často argumentuje tím, že stav českých dálnic něco podobného neumožňuje. To ale rozhodně není pravda. Dokládá to dálnice A17, která je pokračováním české D8 směrem do Drážďan. Hned za hranicí platí neomezená rychlost. A zatímco v Česku má tato komunikace na řadě míst nový povrch, německá vozovka je tvořena z betonových bloků. Stejný případ je i na západě, kde se z české D5 stává A6. A zatímco po rovných českých úsecích řidiči musí jet 130 km/h, hned za hranicemi v poměrně ostrých zatáčkách není limit žádný.

I díky opravené D1 a řadě nových úseků, jejichž kvalita patří mezi evropskou špičku, by se jistě dalo na řadě míst české dálniční sítě nejen zvýšit limit na 150 km/h, ale třeba ho i zcela zrušit. Jak dokládají statistiky, bezpečnost by se tím nezhoršila, možná by smrtelných nehod i ubylo. Problém je ale někde jinde. Investice do dálničních stíhačů, které pokutují řidiče za rychlost, za kterou by si jich jejich němečtí kolegové ani nevšimli, by se totiž vrátila mnohem později.

Přinášíme vám přehled značek a jejich modelů, pro které nové palivo vhodné není. V seznamu jsou zmíněné často i konkrétní motorizace, jejichž majitelé by se palivu s označením E10 měli raději vyhnout.
Reklama

Diskuze

Karel - 05.04.2022 13:35:28
Přijde mi to jako pitomost už vzhledem k fyzikálním zákonům.Leda,že by ten paradox byl v tom,že určité rizikové jedince by to nelákalo jezdit jak hovada,když by to nebylo zakázáno.
Koumeles - 05.04.2022 13:31:08
Tesla S má omezovač na 320km a těch 167 udělá za 4 vteřiny ty ťuňťo... Kouba napsal: 150 km/h .. tzn. asi 167 km/h na tachometru - to ty elektroauta casto nejedou ani nahodou :)

Policie našla mladíka, který extrémně nebezpečně předjížděl. Na kontě má tři zákazy řízení

Zatím je stíhán na svobodě, ale za to, co předvedl, mu hrozí až dvouletý pobyt ve vězení
12.01.2022 12:41
|
33
Reklama

Kia EV6 se rychlostí nabíjení vyrovná nejdražším elektromobilům současnosti. Má i další esa v rukávu

Vozidlo lze v rychlém režimu nabít z deseti na 80 procent kapacity baterie za pouhých 18 minut
12.01.2022 09:50
|
3

Zbytkový alkohol po večírku může způsobit ztrátu řidičáku. V některých případech dokonce i svobody

Policisté nerozlišují, zda jde o alkohol čerstvý nebo zbytkový. Problém to je v každém případě
31.12.2021 08:36
|
5

I majitelé benzinových aut by měli řešit zimní palivo. U dieselů zas hrozí zamrznutí AdBlue

Pokud tankujete do svého vozu jen občas, raději palivo před zimou vyjezděte. Vyhnete se potížím
19.11.2024 15:54
|
4

Tady je nebezpečné tankovat. ČOI rozdala čerpacím stanicím další pokuty za nekvalitní palivo

Desetitisícové pokuty od inspekce schytaly pumpy v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji
19.11.2024 14:00
|
14
Reklama

O rychlost nejde. V Praze je kamera, která kontroluje častý přestupek spěchajících řidičů

Kameru najdete v Evropské ulici. Autosalon zjišťoval, zda už rozesílá pokuty tak, jak se slibovalo
19.11.2024 09:57
|
6

Volkswagen Golf jako hybrid do zásuvky jezdí příjemně. Otázkou je, zda za něj dát přes milion

Ujede 100 km na jedno nabití, využije i rychlé nabíječky. Zkoušeli jsme, kolik spolyká bez elektřiny
19.11.2024 07:58
|
2
Reklama
Autosalon TV