Reklama
Řidičův chleba

Neomezená rychlost v Německu v ohrožení. Průzkumy prozradily na řidiče podivnou věc

Lepší než emoce jsou argumenty: zanalyzováno bylo 1,2 miliardy jízd a data hovoří jasně
Zdroj: Ministerstvo dopravy

I když úseků s omezením rychlosti přibývá, jsou německé dálnice mnohými považovány za poslední motoristickou baštu svobody, kde lze beztrestně přitisknout pedál plynu k podlaze. V samotném Německu už však dlouho probíhá vášnivá diskuze o celoplošném zavedení rychlostního limitu, která se s blížícími se německými volbami dostala ještě více do popředí. "Dálniční svoboda, nebo regulace" je jedním z volebních témat, do kterého vnesla pěkný zmatek nezávislá a těžko zpochybnitelná studie kolínského Institutu německého hospodářství (IW). Její závěry lze totiž vykládat jak pro, tak proti rychlostnímu limitu. Jak to?

Ekologické argumenty vs. tvrdá data

V dnešní době, kdy se ekologie dostává do popředí veřejného zájmu, jsou diskuze ohledně neomezené rychlosti na německých dálnicích stále častější. Příznivci zavedení limitu argumentují nižší spotřebou paliva, nižšími emisemi i hlučností a samozřejmě i bezpečností pro všechny účastníky dálničního provozu. Ve své podstatě se proti tomuto úhlu pohledu nedá nic namítat, jenže výsledky studie, která sbírala data z různých kamerových systémů po dobu čtyř měsíců na úsecích německých dálnic bez omezení rychlosti, ukázaly, že z více než reprezentativního vzorku 1,2 miliardy jízd většina řidičů vůbec nepřekračuje rychlost 130 km/h i když může.

Pouze 2 % řidičů jezdí rychleji než 160 km/h

Kdo si až doteď myslel, že německá dálnice je tu od toho, aby se na ní bezezbytku využívala možnost rychlé jízdy, toho vyvedou výsledky studie z omylu. Zhruba 77 % řidičů jelo rychlostí do 130 km/h a pouhá dvě procenta pak byla rychlejší než 160 km/h. To se ještě ke všemu mění s časem, protože například v rozmezí 15-18 hod jsou dálnice poměrně plné, takže rychlostí přes 160 km/h jelo jen jedno procento řidičů.

Tato hodnota se zvyšuje s pozdějším časem, ale i tak poměrně nedůležitě - mezi 22 a 4 hodinou ranní jely rychleji než 160 km/h pouhá 4 % řidičů.
Reklama

Omezit, nebo ponechat?

Podle různých průzkumů je těsná většina (cca 52 %) Němců pro plošné omezení rychlosti na dálnicích. Zmíněná studie však kromě toho, že přináší tvrdá data, vůbec nepomáhá k rozumnému rozhodnutí. Ukazuje totiž, že i bez omezování rychlosti jezdí většina řidičů poměrně pomalu a tudíž by byl rychlostní limit zbytečný, protože by se pro majoritu řidičů stejně nic nezměnilo. I samotní vědci z IW, kteří data analyzovali, uvádějí, že počet řidičů, kteří využívají jízdu bez limitu, je velmi malý a lze předpokládat, že by většina z nich stejně jezdila rychleji, i kdyby byl limit zaveden, takže by se situace na německých dálnicích ani tak moc nezměnila.

Zkrátka, ukázalo se, že Němci jsou vesměs hodně disciplinovaní a rozumní, a tak není divu, proč je jejich dálniční síť, včetně úseků bez omezení rychlosti, co do počtu nehod a vážných zranění, jedna z nejbezpečnějších vůbec.

Diskuze

Zdeněk - 14.01.2022 15:00:09
Pokud by se u nás povolila vyšší nebo i neomezená rychlost, tak by se příliš mnoho nezměnilo. Děda ve fabce, co dosud jezdil 110 rychleji stejně nepojede a většina ostatních, kteří již teď jedou přes 130, kvůli osobní zodpovědnosti také ne.
Rejpal - 07.12.2021 10:33:11
Možná by jim stačilo, aby zavedli omezení rychlosti pro vozidla s českou poznávací značkou, a sníží se jim jak nehodovost, tak emise. :-) A zároveň počet vozidel jedoucích nad 160 km/h bude téměř nulový.

Dobrá zpráva pro majitele obytných aut. V Česku zaplatí za dálnice 48krát méně, než dříve

Poplatky se ve většině zemí vypočítávají podle hmotnosti, délky nebo výšky automobilu
13.05.2021 15:43
|
0
Reklama

Mladík ve fabii pospíchal, a tak předjížděl přes uzavřenou část dálnice a připojovací pruh

Jeho riskantní jízdu natočil jiný řidič na palubní kameru a záznam předal policii
09.12.2020 10:40
|
3

Dálnice D1 je přetnuta u Přerova. Jediný nedostavěný úsek blokují ekologové. Poslechněte si, proč

Když se nezačne stavět do podzimu příštího roku, Česko přijde o miliardy z Evropské unie
18.06.2020 20:05
|
14

Škodovka výrazně zlevnila Enyaq. Verze s označením Tour stojí pod 900 tisíc Kč a má solidní výbavu

Elektromobil je vybaven baterií s kapacitou 55 kWh a slibuje dojezd 375 km
21.05.2024 10:02
|
3

Automobilky vymýšlí, jak podojit zákazníky. Půjdou cestou předplacených služeb, ale nebude to snadné

Pokud má pro řidiče služba skutečnou přidanou hodnotu, je ochoten za ni zaplatit
19.05.2024 18:57
|
0
Reklama

Komentář: Amerika zavřela dveře levným čínským elektromobilům. Evropa to bude muset udělat také

100% clo na čínské elektromobily má ochrání americké výrobce. Znamená ale také obchodní válku
16.05.2024 14:07
|
14

Tyto modely vás často nechají ve štychu. Nejméně spolehlivé desetileté ojetiny střední třídy

Statistiky německého autoklubu hovoří jasně. Tato čtyři auta z roku 2014 raději nechte v bazaru
07.05.2024 14:09
|
2
Reklama
Autosalon TV