Jste pro zvýšení rychlosti na vybraných úsecích dálnic?
Ano - 160 km/h.
Zdražil byste v následujících čtyřech letech dálniční známku?
Ne.
Co považujete za největší problém současné dálniční sítě v ČR a jak byste ho řešili?
Největším problémem pro rozvoj dálniční sítě je projektová nepřipravenost zděděná z období okolo let 2010/11. Dále malý tah na branku vlády a ministerstva dopravy ve formě tlaku na výstavbu a odstraňování překážek pro její urychlení. Dále jsou to také aktivity „aktivistů“, které jsou zaměřeny proti zvyšování bezpečnosti silničního provozu jejich neustálým zpomalováním tempa při schvalování stavebních povolení (stojí to mj. životy našich obyvatel, protože je nutno zachovávat provoz na silnicích v průtazích měst, které by byly dálnicemi jinak už dávno obcházeny, a to je už závažný problém, který se zcela ignoruje).
Nově přijatý zákon o možnosti výstavby na zbytkových pozemcích, které nebyly vykoupeny, celý proces výstavby dálniční a silniční infrastruktury značně urychlí, to jako SPD vítáme.
Jak to řešit? Potřebujeme na MD odpovědné manažery, ne byrokraty, kvalitní odborníky na ŘSD a kvalitně vybavené stavební firmy jak technicky, tak personálně. Asi by také pomohla dlouho odkládaná transformace ŘSD do jiné formy společnosti. Byly by tak například odbourané platové limity, které brání získávat větší počet vysoce kvalifikovaných odborníků. Musíme mít především jasně definované vize a cíle, kdy a kde infrastrukturu budovat a tyto vize musí vlády následně sdílet tak, jak jdou za sebou, a ne řešit některé věci znovu a znovu v nějakých nových a nových variantách. Je potřeba zlepšit komunikaci v této oblasti s veřejností a seznamovat je se závaznými plány budování sítě sil. komunikací a dálnic, vč. jejich oprav a rekonstrukcí.
Jaké auto nejčastěji využíváte?
Škoda Octavia III. 1.0 TSI.