Reklama
Řidičův chleba

Zbytkový alkohol po večírku může způsobit ztrátu řidičáku. V některých případech dokonce i svobody

Policisté nerozlišují, zda jde o alkohol čerstvý nebo zbytkový. Problém to je v každém případě
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Vánocím a Novému roku se často přezdívá svátky obžerství a alkoholu. Lidé mají konečně trochu času, opadne stres, a tak si rádi dopřávají. Měli by ale pamatovat na to, že i po sebevydařenějším večírku či setkání s přáteli, které doprovázel alkohol, by měli raději zapomenout na řízení. Policisté při kontrole neřeší, zda jde o alkohol čerstvý, nebo jen jeho zbytek z předchozího večera. Pokuty a trest jsou v každém případě stejné.

Tresty za alkohol jsou přísné

Je samozřejmě jasné, že alkohol každý odbourává a snáší jinak. Je ale také prokázáno, že nikdo není schopen bezpečně řídit motorové vozidlo, pokud hladina alkoholu v jeho krvi přesahuje jedno promile. To je právě také hranice pro trestný čin. Pokud je hladina alkoholu nižší, je vše řešeno příslušným městským úřadem jako přestupek.

Pokud řidič při kontrole nadýchá do 0,3 promile (reálně ale vlastně pouze mezi 0,24 a 0,3 promile (vysvětlení níže v článku), jde o přestupek s pokutou od 2500 Kč (na místě) do 20 000 Kč (správní řízení). Body za tento přestupek nejsou žádné, ale je potřeba počítat s až ročním zákazem řízení. 

Při nadýchání od 0,3 do jedné promile jde také stále o přestupek se stejnou pokutou a stejným zákazem řízení. K tomu je ale úřadem přidáno sedm trestných bodů. 

Jak už bylo zmíněno, důležitá je hranice jedné promile. Pokud ji totiž řidič překročí, dopouští se trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. V tomto případě už se bavíme o pokutě až 50 000 Kč, zákazu řízení až na dva roky, sedmi trestných bodech a v některých případech také o až ročním vězení. Pokud ovšem takto opilý řidič způsobí velkou škodu na majetku nebo někomu ublíží, mohou z toho být až tři roky ve vězení.

Pozor na "zbytkáč"

Odborníci na bezpečnost v dopravě varují, že pravděpodobnost nehody u řidiče, který pil, je mnohonásobně vyšší. Pokud má v sobě do 0,9 promile, je sedmkrát vyšší, pokud do 1,4 promile, tak 31x vyšší a pokud nad 1,5 promile, je riziko nehody dokonce 128x vyšší. A je úplně jedno, jestli dotyčný pil jen několik minut, nebo několik hodin před jízdou.

Ovšem na zbytkový alkohol je potřeba dát si obzvlášť velký pozor. Navíc je s ním spojena kocovina, tedy únava, žaludek na vodě, bolest hlavy a někdy i rozostřené vidění. Policejní tisková mluvčí Eliška Majerová ke zbytkovému alkoholu říká: „Zatímco přímo po skleničce jde řídit jen málokdo, ráno po večírku usedne za volant spousta lidí a ani si neuvědomí, že mohou být pro sebe i okolí nebezpeční. Pro policii je to přitom alkohol jako alkohol. Nerozlišujeme mezi zbytkovým a čerstvým.“

A přidala jeden příklad: „Už při nikterak výjimečné situaci, kdy si dá 75kilový muž mezi osmou večerní a půlnocí čtyři piva a panáka, může ještě ráno při cestě do práce nadýchat 0,26 promile. A přijít tak o řidičák až na půl roku.“

Nutno ale říct, že každý člověk má v sobě jistou nepatrnou hladinu alkoholu. Říká se jí fyziologická a nemá nic společného s konzumací. Při laboratorních testech je takto označována hranice 0,2 promile. Před časem nám navíc přímo policie potvrdila, že vzhledem ke stanovené odchylce měřicího přístroje je jako negativní výsledek dechové zkoušky brána v potaz hodnota do 0,24 promile.

Přísné Česko

Česká republika je pouze jednou ze čtyř zemí Evropské unie, kde platí takzvaná nulová tolerance alkoholu za volantem. Většinou se v EU toleruje 0,5 promile alkoholu, což je také nejčastější tolerance světová. V některých státech, jako například ve Velké Británii, to je dokonce 0,8 promile. Existuje také 10 států, kde hladinu za volantem zákon vůbec neomezuje.

Raději si být jistý než odmítnout

Je jasné, že před jízdou je ideální nepít. Co ale v situaci, kdy si nejste jisti, jestli už za volant můžete? Babská rada říká, že dokud pociťujete kocovinu, není vhodné sedat za volant. Pokud si ale řidič chce být jist, má jen jednu možnost. Hladinu alkoholu si změřit. Pokud tedy šofér plánuje popíjet a ví, že jej pak čeká jízda, je dobré se připravit. V hobbymarketech, ale samozřejmě také na internetu, je možné si pořídit alkoholtestery. Ty, které je možné použít opakovaně, vyjdou na několik stovek až tisícovek. Ty jednorázové, které jsou ale nejméně přesné, na pár desítek korun.

Řidič může dechovou zkoušku policie také odmítnout, ale důrazně takový krok nedoporučujeme. Pak se totiž na řidiče pohlíží jako na opilého. Za odmítnutí tak hrozí sedm trestných bodů, pokuta až 50 000 Kč a zákaz řízení až na dva roky.

A ještě přidáme vyvrácení staré povídačky. Dnes už opravdu není možné si po večírku dojít na policejní služebnu a požádat o preventivní test na alkohol. Možná to tak fungovalo v dřívějších dobách, ale dnes s tímto policie pomoci nemůže.

Reklama

Diskuze

Aleš - 01.01.2022 08:56:30
No to jsou debilní fízlácké kecy.
Pavel - 01.01.2022 01:26:00
Alkohol nad 1,5 promile, riziko nehody 128x vyšší. Kam chodíte na ty plky? To už bych to tady nepsal, kdyby to tak bylo, kašpaři!

Opilý řidič kamionu sjel ze silnice, kde smetl čtrnáct aut. Prý měl náhlé zdravotní problémy

Muž nadýchal 0,55 promile a později mu byla rovněž prokázána náhlá zdravotní indispozice
21.11.2021 18:53
|
6
Reklama

Jeďte na dovolenou čerství. Unavený řidič reaguje jako opilec s promile alkoholu

Náchylnější na chyby z vedra jsou mladí řidiči. Kritická denní doba nastává mezi 13. a 15. hodinou
29.06.2021 07:08
|
1

Za řízení pod vlivem alkoholu lze přijít o řidičák, i když vás chytí mimo auto. Stačí mít důkazy

Dokázat, že řidič řídil pod vlivem je jednodušší u náklaďáků. Tam pomůže tachograf
24.02.2021 16:41
|
7

Retro: Autobus Škoda 706 RO vozil první budovatele socialismu. Kufry si museli dát na střechu

Předchůdce mnohem slavnějšího modelu RTO byl důležitým pilířem mobility v tvrdém režimu
23.11.2024 08:16
|
0

Retro: Tato škodovka existuje jen v jediném exempláři. Má nevyčíslitelnou hodnotu

Konstruktéři z Mladé Boleslavi přišli jen rok po slavné Tatře 77 s vlastním pohledem na věc
16.11.2024 08:15
|
8
Reklama

Retro: Chalupáři přišli v socialismu o kombíky na dlouhých 20 let. Prosadili je až příslušníci VB

Výrobu takových aut u Škodovky zazdil motor vzadu. Škoda Forman přišla ale až po revoluci
02.11.2024 08:32
|
6

Prezident Pavel osedlal lehké enduro CFMOTO 450MT. Český hit roku na trhu nemá konkurenci

Někteří prezidenti jezdí na nafukovacích člunech po rybníce, jiní se nebojí vzít motorku do terénu
31.10.2024 09:53
|
18
Reklama
Autosalon TV