Jeďte na dovolenou čerství. Unavený řidič reaguje jako opilec s promile alkoholu
S koncem školního roku vyrazí „štrůdly“ českých aut směrem na jih k moři, především do Chorvatska. Někteří řidiči ale kvůli únavě do vysněného letoviska po nehodě z únavy nedojedou.
Spíš pít, než hodně jíst
Nejhorší možný scénář před dovolenou: „Miláčku zabal, jakmile skončím v práci, dorazím domů a hned vyjedeme.“ Právě jízda „po šichtě“ ve velkém vedru a taky v přes noc bývají nejrizikovější. Před delší cestou bychom se měli kvalitně vyspat a během ní nejíst těžká jídla. Základem je dostatečný přísun tekutin, ideálně neslazené minerální vody. Když vybavíte každé obsazené místo PET lahví o objemu alespoň 1,5 litru, uděláte pro svou kondici velkou službu. „Už lehká dehydratace má na výkon řidiče stejný vliv jako alkohol v jeho krvi ve výši nad 0,8 promile. Riziko zavinění nehody vzrůstá zhruba sedminásobně,“ upozorňuje Roman Budský z Platformy proti dopravním nehodám VIZE 0.
Po čtyřech hodinách v reakcích o půlku pomalejší
Mnohahodinové soustředění za volantem na přetížených silnicích a dálnicích bývá samo o sobě stresující a únavné. Podle německé společnosti Dekra čtyřhodinová jízda bez přestávky prodlužuje reakční časy řidičů o polovinu, současně se dvakrát zvyšuje riziko dopravní nehody. Po šestihodinovém řidičském výkonu bez přestávky je toto riziko vyšší až osmkrát. Proto neváhejte naplánovat pauzy, během nichž pomůže aktivní pohyb, který únavu účinně vyžene z těla.
Mladé ovlivňuje horko za volantem výrazněji
Náchylnější na chybné jednání pod vlivem únavy z horka jsou mladí lidé ve věku do 25 let, dále jedinci trpící poruchami spánku a pracující na směny. Zvýšené riziko vzniku nehody z únavy hrozí hlavně v nočních hodinách, konkrétně od druhé do páté hodiny ranní. Únava ovšem může udeřit i během dne, nejčastěji mezi třináctou a patnáctou hodinou. Tedy v době nejvyšších denních teplot. Ty výrazně negativně ovlivňují výkon řidičů.
„Na silnicích se v tom čase pohybuje velké množství pomaleji a hůře reagujících lidí. Ti navíc bývají nervóznější, náchylnější k rizikovému i agresivnímu jednání. Prosluněné letní počasí ke všemu vyláká na silnice větší počet cyklistů a motocyklistů. To s sebou nese zvýšené riziko výskytu vážných dopravních nehod,“ upozorňuje Roman Budský. Vliv silné únavy je srovnatelný s působením alkoholu ve výši až jednoho promile v krvi. Pravděpodobnost, že unavený řidič zaviní nehodu, narůstá až sedminásobně.
Klimatizace ideálně na 21,5 – 22,5 °C
V interiéru auta by měla být příjemná teplota. Doporučený maximální rozdíl mezi teplotou venkovní a vnitřní by neměl přesáhnout 6 stupňů Celsia. Abyste při cestě nenastydli, nastavte klimatizaci ideálně v rozmezí 21,5 – 22,5 stupňů Celsia.
Dlouhá monotónní jízda po dálnici, pohled upřený do dáli, pravidelně se míhající přerušované čáry vodorovného značení, to vše je samo o sobě uspávající. Doporučit můžeme oční cvičení, při kterém chviličku přejedete očima ze strany na stranu ve chvíli, kdy je to bezpečné. A hlavně dělat zmíněné krátké přestávky cca po dvou hodinách jízdy. Po protažení těla, třeba zvládnutí deseti dřepů, můžete něco drobného sníst a pořádně se napít. Před jízdou ještě nechte vyvětrat vydýchaný interiér vozidla. Ideální scénář pro bezpečnou jízdu potom zahrnuje, pokud je to možné, výměnu za volantem.