Reklama
Řidičův chleba

Začíná sezona podvodníků u silnic. Poznat je lze podle auta, vizáže i typických gest

S uvolňováním hraničních kontrol se do Česka vrací romské gangy zaměřené na řidiče
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

„Sjížděl jsem z Pražského okruhu do Zenklovy ulice. Stálo tam postarší audi s německou registrační značkou a u něj kulatý pán v obleku, který mával, jako by šlo o život. Auto přede mnou mu hned zastavilo. Mě však bylo jasné, o co jde. Přibrzdil jsem, začal troubit jak na lesy a ze staženého okénka křičel: zloději, ujíždějte pryč! Mladíci ve voze naštěstí záhy pochopili a hned za mnou odjeli. Nechápu, jak na tohle ještě někdo může naletět,“ vypráví pětatřicetiletý Honza z Prahy, který nechce uvést své příjmení.

Nebýt jeho duchapřítomnosti, možná by dotčení mladíci naletěl klasickému podvodu, který každoročně zkouší na české řidiče gangy zločinců z Rumunska a Bulharska. Žehrají přitom na gentlemanství řidičů, kteří chtějí ostatním pomoci v nesnázích. Kdo jejich trik nezná, může naletět. Přitom poznat tyto zlodějíčky je velmi jednoduché a pohodlně je lze odlišit i od řidičů, kteří opravdu potřebují pomoc.

Došel nám benzin, ale máme šperky

Nejprve si pojďme popsat, o jaký podvod vlastně jde. Scénář je jednoduchý a nepříliš dobře připravený. Auto stojí u krajnice, jeho řidič zastavuje ostatní a tvrdí, že mu došlo palivo. Čirou náhodou ale nemá ani peněženku a tak potřebuje finanční pomoc od důvěřivého řidiče, který mu zastavil. Peníze samozřejmě druhý den vrátí, stačí mu dát číslo účtu. A na důkaz důvěryhodnosti jako zástavu nabízí zaručeně pravé zlaté šperky v mnohonásobně větší hodnotě, než jakou potřebuje na benzin.

Jde o směšnou historku, která má několik trhlin. Představa, že někomu zároveň dojde benzin, a ještě ke všemu nemá peníze, je bezesporu absurdní. Podvodníci navíc ostatní řidiče zastavují v místech, kde žádná čerpací stanice není. Tak jak pak dojedou pro palivo? Nabídku na dovezení pár litrů v kanystru odmítají. A navíc s sebou v autě mají mnohdy i dalšího kumpána, ženu nebo dítě. A ani ti nemají ani vindru. Když řidič trik prokoukne, začnou být agresivní a vyhrožují, mohou navíc poškodit vůz.

„V žádném případě nedoporučujeme s nimi jakkoliv komunikovat a jelikož často používají zástěrku v podobě žádosti o pomoc s technickým problémem, tak doporučujeme, aby lidé v okamžiku, kdy zjistí, že tyto osoby žádný technický problém nemají, odjeli z místa pryč a kontaktovali linku 158,“ řekl Autosalonu policejní mluvčí Ondřej Moravčík.

Poznáte je na první pohled

Poznat podvodníky je přitom velmi jednoduché. Mají luxusní, ale staré auto, které dnes v autobazarech stojí pár desítek tisíc korun. Jde například o BMW řady 5 (E60), Audi (nejrůznější modely, od starých A4, přes A6 a A8) a samozřejmě Mercedes, obvykle třídu E (W211). Vozy mají vždy západní registrační značku, nejčastěji německou a britskou, ale objevují se třeba i francouzské. Kombinací dříve luxusních vozů a příslušností k západním zemím se podvodníci snaží vyvolat v obětech pocit důvěry.

Kvůli důvěryhodnosti také vždy nosí oblek. K vyvolání lítosti občas slouží žena a dítě na zadních sedadlech. Řidiče zastavuje vždy muž, nicméně bizarním způsobem. Místo zdviženého palce nebo obyčejným máváním dlaní, na sebe upozorňuje velmi rychlými pohyby celé ruky s dlaní otočenou k zemi, jako by chtěli vzletět. Tím se snaží vyvolat dojem naléhavosti. Posledním poznávacím znamením je fakt, že ve všech případech bez výjimky jde o Romy.

„Tento podvod už vídám na cestách roky. Nenaletěl jsem jim ale ani poprvé. Kombinace starého rádoby luxusního vozu, cizí registrační značky a podezřelého muže v nesnázích ve mně jednoduše důvěru nikdy vyvolat nemohla. Velmi mě ale mrzí, že tihle lidé přispívají k tomu, že pak řidiči nezastaví třeba slušnému člověku, kterému se rozbilo auto. Třeba jen proto, že je Rom. Je to sprosté a bezohledné. Proto se na ně vždy snažím volat policii,“ dodává Honza.

Policie nemá mnoho možností

Policii je bezesporu na podvodníky vhodné volat i tehdy, pokud vás přímo neohrožují. Zamezíte tak tomu, aby se pokusili okrást jiné řidiče. Problém je v tom, že jsou na ně muži zákona poměrně krátcí. Jak proti nim mohou zasáhnout? „Velmi obtížně, protože ve své podstatě se jedná o klasický občanskoprávní spor, jehož předmětem je platba za nekvalitní zboží. V případě, že se jedná o jednoznačný podvod, tak Policie ČR věc řeší. Samozřejmě to platí i v případech pokusů o tento podvod,“ dodal Moravčík.

Řada řidičů proto nad gangstery jen mávne rukou a pokračují dál, což je škoda. Policie jim totiž alespoň může situaci znepříjemnit a postupně je tak odradit. Určitě ale není dobré se do „odboje“ zapojovat sami. Před pár lety se na internetu objevilo video muže s teleskopickým obuškem, který zlodějíčka zbil. V takovém případě se ale z oběti stal pachatel.

Gangy podvodníků z Rumunska a Bulharska, které každoročně přejíždějí přes Česko, se pravidelně zapojují i do dalších podvodů. Kromě zastavování řidičů u silnic se už vydali i do měst a začali oslovovat také chodce, což se stalo i youtuberovi Janku Rubešovi, který o nich před nedávnem natočil reportáž. Ženské členky balkánských gangů se zase přiživují tak, že předstírají hluchotu a od důvěřivých turistů vybírají peníze na smyšlenou charitu. I v těchto případech ničí důvěryhodnost lidí, kteří opravdu potřebují pomoc.
Reklama

Diskuze

Petr - 17.06.2021 18:06:18
Napsat takovou ubohost, jako "rovnou zabít Rumunsko smradlavou pakáž" jen proto, že někteří nepřizpůsobiví někoho někde okrádají, je naprosto nepochopitelné. A nadávat lidem, kteří se holt nenarodili s bílou kůží, je další odpornost. Styďte se !!!!
viola - 17.06.2021 14:43:51
Kdepak cikani to maji v krvy a nebyt nas kadzi,tak by se neuzivili,no i kdyz ne vsichni cesky cikani makaj ,je jich dost rumuni olasi bulhari jsou koumaci na druhou ,doufam,ze jim lide na trik ohrany uz neskoci hihihi

Řidič náklaďáku viděl, že ho policie natáčí, přesto nedokázal mobil odložit

Během akce na dálnici D11 vybrali policisté na pokutách 62 tisíc korun
10.06.2021 10:33
|
6
Reklama

Policie u tragické nehody na Strakonické tvrdě zakročila proti čumilům. Rozdala několik pokut

V zahraničí jde o běžný zákrok, v Česku bohužel proti takovým lidem chybí zákon
22.05.2021 20:51
|
4

V brněnském tunelu projel kolem policie o 107 km/h nad limit. Tak moc se mu líbil zvuk jeho auta

Policisté pro jeho nadšení pochopení neměli. Jel tak rychle, že to s ním nemohli vyřešit na místě
11.05.2021 09:28
|
6

Kvíz: Multikára pomáhala socialistickým budovatelům. Jak se vyznáte v její historii?

Kdy konečně mohla vyjet ze skladů na silnice a kolik toho opravdu uvezla? Na to se ptáme v kvízu
19.05.2024 09:43
|
1

Elektromobilita není jediné řešení. Miliarda spalovacích aut ve světě nezmizí, říká šéf Stellantisu

Autosalon hovořil se šéfem koncernu Stellantis Carlosem Tavaresem o budoucnosti aut nejen v EU
15.05.2024 08:05
|
1
Reklama

Pozor na ojetiny z Německa, většina jich prošla nehodou. Opravy vyjdou na desítky tisíc

Podle pojišťoven dosahuje průměrná výše poškození dovezených vozů na 290 tisíc korun
13.05.2024 15:39
|
1

Ojetý Volkswagen Phaeton vás za 100 tisíc zahrne komfortem. Očekává ale pečlivého majitele

Naftový šestiválec je držák, kterého se bát nemusíte. Horší je to s elektronikou i puchýři karoserie
13.05.2024 12:58
|
0
Reklama
Autosalon TV