Vánoce jsou v Česku ve znamení nehod opilých řidičů. Dva nejhorší kraje není těžké uhodnout
Problémová Morava i Plzeňsko
Na nebezpečnost jízdy pod vlivem alkoholu upozorňují policisté a další odborníci už řadu let. Smutné je, že nehody, při kterých figurují řidiči pod vlivem alkoholu, často končí tragicky. „V České republice došlo v letech 2019 až 2021 ke 289 704 nehodám, které vyšetřovala policie. Alkohol stál za 5,1 procenty z nich (14 894 nehod). Bohužel řidiči s alkoholem v krvi nezpůsobili jen hmotné škody, ale při těchto nehodách došlo k 5579 lehkým zraněním a 669 těžkým zraněním. A bohužel u 115 dopravních nehod zaviněných pod vlivem alkoholu došlo také k úmrtí,“ řekl Petr Jedlička, pojistný matematik České kanceláře pojistitelů (ČKP).
Mezi nejrizikovější oblasti s nejvyšším podílem nehod pod vlivem alkoholu na celkovém počtu patří podle analýzy ČKP tradičně oblasti jihozápadní Moravy a západu Čech, zejména Plzeňsko. V okrese Plzeň-Sever došlo totiž ke každé osmé nehodě pod vlivem alkoholu. V celé České republice přitom v průměru pouze každá dvacátá nehoda vzniká vinou požití alkoholu.
Velmi rizikové jsou z tohoto pohledu i okresy Jindřichův Hradec, Klatovy, Tachov a Znojmo, kde podíl nehod pod vlivem alkoholu překračuje 10 procenty všech vyšetřovaných nehod. Smutné je, že u skoro 43 procent nehod, které se staly pod vlivem alkoholu, dojde ke zranění nebo úmrtí. Pozitivní zprávou ale je, že podíl nehod pod vlivem alkoholu v letošním roce mírně klesl.
Křižovatky bývají náročné
Problém je v tom, že se řidič pod vlivem alkoholu či drog chová jinak než střízlivý. Méně se soustředí, má pomalejší reakce, ztrácí odhad, více riskuje a může být agresivnější. Pokud se k takovému rozpoložení přidá složitost a zmatek velké křižovatky, je na problém zaděláno.
„Není pak divu, že k příčinám takových nehod patří například jízda na červenou, nedodržení bezpečné vzdálenosti za vozidlem, nevěnování se plně řízení vozidla, nedání přednosti při přejíždění z pruhu do pruhu,“ dodává Jan Chalas ze společnosti DataFriends, která je autorem a provozovatelem Portálu nehod.
Právě tam také najdete podrobnou mapu nehod, jejich příčin i následků. A ačkoliv jsou právě pražské křižovatky pro případné opilce za volantem největší problém, je na tom hlavní město, co se opilých nehod týče, nejlépe. Z celkového počtu 54 462 nehod tam vzniklo pod vlivem alkoholu jen 1449, což je pouze 2,7procentní podíl.
Alkohol zvyšuje škodu
Statistiky také ukazují, že průměrná výše škody při nehodách způsobených alkoholem dosahuje vyšších částek, než je tomu v případě střízlivých řidičů. Například v roce 2020 byla průměrná výše škody po nehodě s přítomností alkoholu asi 125 tisíc korun. Průměrná výše škody po nehodě bez alkoholu asi 96 tisíc.
„Místo s takto největší způsobenou škodou je v Praze na Rohanském nábřeží, kde se za poslední dva roky staly čtyři nehody, u nichž se u řidiče prokázal alkohol anebo drogy v krvi a výše celkových škod činila 750 tisíc korun,“ doplňuje Jan Chalas.