Skoro 600 nehod, 16 shořelých aut a čtvrt milionu rychlých řidičů. To je Blanka po šesti letech
Požár je velkým strašákem
Pokud pomineme 591 dopravních nehod, 294 řidičů, kterým došly pohonné hmoty a 854 aut s poruchou, zažil tunelový komplex Blanka také 16 požárů. A právě požár v tunelu je nesmírně nebezpečnou situací jak pro řidiče auta, které hoří, tak pro všechny ostatní, včetně zasahujících hasičů. Fakticky jde o jednu z nejhorších situací, jakou může řidič v tunelu zažít.
Každý řidič by si měl pamatovat, že v případě poruchy i požáru je ideální z tunelu vyjet. Chápeme, že už jen představa, že by měl řidič s byť jen kouřícím autem pokračovat v cestě, je trochu děsivá, ale pro případný zásah hasičů a bezpečnost všech kolem je to lepší. Pokud to možné není, je třeba hlavně zachovat klid.
Nezůstávejte u požáru
Pokud ven vyjet nejde, řidič by měl ihned po detekci požáru zastavit co nejvíc u kraje, vypnout motor a auto opustit. V některých případech je možné vůz zbavit plamenů pomocí hasicího přístroje, které jsou umístěny ve všech SOS výklencích v tunelu. Vždy je ještě předtím nutné zmáčknout tlačítko hlásiče požáru, které je na stejném místě. Pokud je požár až příliš velký nebo se šíří rychle, je lepší nechat jeho hašení na profesionálech.
Ty je možné zavolat z místa buď z mobilu nebo z telefonu v SOS výklenku. Po stisknutí požárního hlásiče už o něm ale obsluha tunelu ví a hasiče na místo posílá. A poslední důležitá rada na závěr. Nezůstávejte v blízkosti hořícího auta, hasiči se o něj postarají. Při nadýchání spalin by každý, kdo je v blízkosti, mohl mít i vážné zdravotní problémy. V tomto případě je ideální opustit tunel nejbližším nouzovým východem.