Reklama
Řidičův chleba

Nulová tolerance alkoholu při řízení v ČR vždy neplatí. Když se šofér nepřizná, projde mu 0,24 ‰

Přiznání naopak může znamenat vysokou pokutu až 25 tisíc korun a udělení zákazu řízení
Zdroj: Policie ČR

Obecně platí, že se u nás uplatňuje nulová tolerance alkoholu u řidiče. Na rozdíl od mnoha vyspělých evropských států, jako je Německo, Francie nebo Rakousko. Tam je povolena hladina alkoholu do 0,5 promile. V praxi to znamená, že si tam před jízdou můžete beztrestně dát 1-2 velká piva nebo 1-2 dvoudecové sklenice vína. (odbourávání alkoholu záleží na váze i pohlaví řidiče, věku a jeho zdravotním stavu)

Policie má dvě možnosti

Policie v Česku uplatňuje nulovou toleranci. Řídí se interními předpisy zpracovanými hlavně Ředitelstvím služby dopravní policie Policejního prezidia České republiky. Podle nich se při nadýchání alkoholu řidičem při dopravní kontrole (nebo v případě nehody) s hodnotou od 0,0 promile do 0,2 promile rozdělují případy na dvě skupiny.

„Pokud se řidič k požití alkoholu před jízdou přizná, policie věc oznamuje příslušnému správnímu orgánu. Ve správním řízení může řidič podle zákona dostat pokutu 2500 – 25 000 korun. Bodový postih nehrozí. Udělen může být i zákaz řízení na 6–12 měsíců,“ upřesňuje mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Jiná situace ale nastává, když šofér žádnou konzumaci alkoholu nepotvrdí. „Když se řidič k pití alkoholu nepřizná a nejeví známky ovlivnění, policista sepíše úřední záznam,“ dodává Moravčík.

Alkohol v krvi bez pití

Člověk totiž může mít z medicínské praxe nepatrnou fyziologickou hladinu alkoholu v krvi bez toho, že by ho před tím konzumoval. Konkrétně na zmíněné množství do 0,2 promile se při laboratorním vyšetření vzorku krve hledí jako na fyziologickou hladinu.

„Dále je třeba vzít do úvahy, že stanovená odchylka měření certifikovaného přístroje Dräger činí 0,04 promile. S ohledem na výše uvedené je proto výsledek do 0,24 promile včetně nutno považovat za negativní výsledek dechové zkoušky, není-li jiným způsobem zjištěno, že řidič alkohol v době před jízdou konzumoval. Což potvrdil i rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 21. 2. 2013. Tedy jednoduše řečeno, pokud řidič nadýchá 0,24 promile či méně, ale konzumaci alkoholu před jízdou popře, je třeba výsledek dechové zkoušky hodnotit jako negativní,“ připomíná Mgr. Jiří Kučera z advokátní kanceláře Kučera & Associates.
Reklama

Povolit alkohol před jízdou, nebo ne?

Dopravní experti a zástupci policie jsou vesměs proti s argumentem, že by to mimo jiné mohlo vést ke zvýšení počtu tragických nehod pod vlivem alkoholu. Stále častěji se ale objevují názory, že by se o povolení určité hladiny alkoholu v krvi řidiče měla v České republice vést odborná diskuse.

„Pokud je možné dát si pivo nebo víno v rozumném množství před jízdou v Německu nebo Rakousku, proč by to nemohlo fungovat u nás? Kdybychom například stanovili hranici níže než v Německu, řekněme na 0,3 promile, nemuseli by naši policisté vybírat mezi výše uvedenými variantami A a B. Prostě by řešili jen přestupky od 0,3 promile výš bez nutnosti rozlišování, jestli jde o člověka s fyziologickou hladinou alkoholu v krvi nebo o řidiče, který před jízdou pil,“ říká Tomáš Blecha z Právní ochrany řidičů.

Dvě malá piva nebo dvě deci vína

Pro představu, zdravý muž s váhou 80 kilogramů by v takovém případě mohl řídit hodinu po vypití dvou malých dvanáctistupňových piv nebo dvoudecové sklenice vína. V toleranci by byl i po konzumaci jednoho velkého panáka destilátu.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 12.12.2020 14:58:07
ONO ALE NA KAZDEHO TO PRDPROMILE PUSOBI JINAK !!!! JA UZ BYCH BYL JAKO ABSTINENT NA SROT A KARA TAKY !!!! MUSLIM ZE TREBA INDIANI JSOU TAKE CITLIVI !!!! MUSLIM RASU LIDSKOU NE TU MOTORKU !!!!
PICHAV - 12.12.2020 14:58:23
HLAVNE BY NEMELI RIDIT TI !!!! CO SICE NEPIJI ALKO ALE MAJI HOLE !!!! KDYZ VIDIM JAK SE KOLIKRAT KYMACI TY POLOVICNI ALKOHOLOVE !!!! ZAKAZAL BYCH JAKEKOLI HENDIKLEPY !!!! RIZENI JE ODPOVEDNA CINNOST !!!!!

Se dvěma a půl promile v krvi a tátovým autem naboural, co se dalo. Řidičák měl sotva měsíc

Kvůli demoličnímu výkonu v ulicích, hrozí mladému výtečníkovi až tři roky ve vězení
30.10.2020 08:15
|
2
Reklama

V autě měl dvě děti, v krvi více než dvě promile a ujížděl policii. Pomohl ho zastavit náhodný řidič

Zločinec poničil minimálně jedno auto a málem srazil chodce. Nakonec naboural strážníky
10.03.2020 14:05
|
2

Video: Sestřelit policejní auto se zapnutými majáky chce určitý um. Nebo skoro tři promile

Záběry z policejního vozu ukazují blížící se auto, úprk do bezpečí a pak...
25.07.2019 10:36
|
1

Škoda Fabia Pick-up mohla jít ve stopách užitkové verze favorita a felicie. Zůstalo jen u konceptu

Zadní náprava měla zvládnout zatížení jedné tuny. Do ložné plochy se mezi kola vešla europaleta
24.02.2021 15:24
|
4

Hyundai ukázal konkurenta pro Škodu Enyaq iV. Jeho Ioniq 5 umí fungovat i jako nabíječka

Elektrické vozy korejské značky budou nést značku Ioniq a označení čísly. První se představuje pětka
24.02.2021 07:30
|
2
Reklama

Značka Cupra slaví 3. narozeniny ostrou limitkou. Formentor VZ5 jako stádo 390 koní

Pohání ho pětiválec 2,5 TSI. Z nuly na stovku novinka vystřelí za 4,2 sekundy
23.02.2021 17:03
|
0

Novinka, jakou svět neviděl i auta s nadváhou. Takový bude letošní osmý Autosalon

Známe ho jako SUV, ale existuje i ve verzi pick-up. A my ho poprvé odhalíme v Centru prototypů Škoda
22.02.2021 19:40
|
0
Reklama
Autosalon TV