Reklama
Řidičův chleba

Někde spadla cena benzinu pod 36 korun za litr. Lidé jsou na něj ochotni stát ve frontě i 20 minut

Za rapidním zlevněním stojí pokles ceny ropy na burze. Některé čerpací stanice ale reagují pomaleji
Zdroj: Michaela Rubešová, Autosalon.tv

Cena benzinu i nafty na českých čerpacích stanicích prudce spadla. Aktuálně se dají pohonné hmoty koupit i za ceny, které za ně motoristé platili před válkou na Ukrajině. Může za to pokles ceny ropy a fakt, že někteří prodejci na ně reagovali rychle. Pro Autosalon.tv to uvedli Jiří Ondra, spolumajitel společnosti Tank ONO a Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO).

Cena možná ještě klesne

Ve středu 30. listopadu se u čerpací stanice Tank ONO objevila na totemu cena 35,90 za litr paliva Natural 95. „My jsme na pokles ceny ropy reagovali okamžitě, což se projevilo také zvýšeným zájmem o pohonné hmoty na našich čerpacích stanicích. Ostatní čerpačky budou ale také muset zlevňovat,“ řekl pro Autosalon Jiří Ondra, spolumajitel společnosti Tank ONO. 

Nízká cena paliva přilákala množství motoristů. „Fronty na stojany jsou například v Praze běžné i mimo zlevňování. Ale mi jsme na nával připraveni a pokud řidič čeká, tak by to nemělo být déle než 15 až 20 minut,“ vyvsětlil Ondra a dodal: „Odnikud nemáme hlášeno, že by čekající řidiči blokovali auty vozovku a znemožňovali průjezd ostatním, odbavení na čerpačkách probíhá rychle.“

Jiné čerpací stanice si zatím udržují vyšší cenu. Například na benzince Prim v pražských Nových Butovicích byl ve středu 30. listopadu benzin za 38,90 Kč za litr, na Jižní spojce se dal pořídit za 39,90 a v Záběhlicích stál litr benzinu stále 39,70 korun. Žádná z velkých sítí čerpacích stanic tedy okamžitě na snížení ceny ropy nezareagovala. „V současné době klesla cena za barel z 90 na 81 dolarů, což je důvod, proč se plošně zlevňují pohonné hmoty. Navíc velmi posílila i česká koruna, a tak lze v tomto týdnu ještě očekávat další mírný pokles cen na totemech čerpacích stanic, a to v řádu desítek haléřů,“ řekl Václav Loula z ČAPPO.

Další vývoj záleží na i Číně

„O ceně pohonných hmot také rozhoduje poptávka na trhu a možná i situace v Číně, kde je teď zero-covid policy. To znamená, že jsou uzavřené důležité průmyslové oblasti a tím klesá poptávka po dodávkách ropy. Pokud by ale například s novým rokem OPEC ponížil ještě výrobu, pak by se pravděpodobně zvýšila cena za barel zpět zhruba k těm 90 dolarům. Není tedy v našich silách předvídat, co se bude dít,“ dodal Loula a doplnil: „Navíc je tu ještě embargo na ruskou ropu. Další zásadní vývoj tak nastane zřejmě po 5. prosinci, kdy se má konat zasedání kartelu OPEC, Rusko k tomu má také co říct, a tak po tomto datu může být vše opět jinak.“

Češi se ale nemusí obávat, že by vlivem embarga na ruskou ropu přišlo prudké zdražování či snad nedostatek pohonných hmot. Do Česka se ropa může čerpat i z jiných zdrojů, než je ropovod Družba, na kterém by chtěla být Česká republika nezávislá už od roku 2025. Ropa teče například i z ropovodu Ingolstadt (IKL) a částečně z Transalpinského ropovodu, což by mělo stačit.

Reklama

Diskuze

Pandrhola - 02.12.2022 09:13:37
Prosím vás nesvadejte to na Čínu nebo na Ukrajinu nebo bůhví na co.my co přemýšlíme tak je nám jasné jak to tím zdražováním je.oko není p....,oko vidí.
Dusan - 01.12.2022 13:30:23
Stat 20 min v rade na palivo? Ved onedlho bude uplne bezna realita cakat na volny nabijaci stojan, pokojne aj hodinu ci viac. V tomto ponimani na toto budeme spominat ako na “stare dobre casy”

Mazda už vyhlíží léto. Roadster MX-5 dostane pro příští rok nové barvy i automat

Automatická převodovka bude k dostání ve verzi RF s pevnou střechou
03.11.2022 07:38
|
0
Reklama

Ve Francii kvůli stávkám dochází palivo. České ministerstvo zahraničí varuje řidiče před cestou

Ze tří dnů se staly tři týdny a konec je nejistý. K blokádě se přidávají i odboráři z jiných odvětví
17.10.2022 07:33
|
1
Reklama

Vyhráli jsme soutěž spotřeby, kterou už 40 let pořádá Škoda. Poradíme, jak ušetřit palivo i peníze

Economy Run s elektromobilem už není tak rozdílná jako u vozů se spalovacím motorem
01.10.2022 08:50
|
7

Ušetřit za palivo zní v dnešní době jako utopie. Existují ale finty, jak jezdit levněji

Autosalon oslovil odborníky z různých oborů, aby mu poradili, jak nejlépe ušetřit za palivo
14.09.2022 10:56
|
3

Koroze je noční můrou motoristů. Dá se na ni vyzrát, když autu věnujete speciální péči

Po koupi nového vozu by se měl provést antikorozní nástřik. Kdo přijde pozdě, může zaplatit víc
01.02.2023 15:08
|
6

V Česku je první železniční přejezd, který umí automaticky rozdávat pokuty podobně jako radar

Zkušební projekt ve Vendryni prošel testováním i schválením. Je na čase spustit ostrý provoz
31.01.2023 13:58
|
10
Reklama

Falešné dopravní nehody a nejasná zranění. Češi se snaží podvést pojišťovny o miliony

Lidé se loni dopustili o pětinu více pojistných podvodů. Přitom za ně hrozí až 10 let za mřížemi
27.01.2023 13:20
|
0

Lada Niva navzdory sankcím žije. Rusové se pochlubili pick-upem za 360 tisíc korun

Ruská auta jsou pověstná svou nosností i zdoláváním obtížného terénu, což platí i pro novinku
26.01.2023 13:59
|
8
Reklama
Autosalon TV