Někde spadla cena benzinu pod 36 korun za litr. Lidé jsou na něj ochotni stát ve frontě i 20 minut
Cena možná ještě klesne
Ve středu 30. listopadu se u čerpací stanice Tank ONO objevila na totemu cena 35,90 za litr paliva Natural 95. „My jsme na pokles ceny ropy reagovali okamžitě, což se projevilo také zvýšeným zájmem o pohonné hmoty na našich čerpacích stanicích. Ostatní čerpačky budou ale také muset zlevňovat,“ řekl pro Autosalon Jiří Ondra, spolumajitel společnosti Tank ONO.
Nízká cena paliva přilákala množství motoristů. „Fronty na stojany jsou například v Praze běžné i mimo zlevňování. Ale mi jsme na nával připraveni a pokud řidič čeká, tak by to nemělo být déle než 15 až 20 minut,“ vyvsětlil Ondra a dodal: „Odnikud nemáme hlášeno, že by čekající řidiči blokovali auty vozovku a znemožňovali průjezd ostatním, odbavení na čerpačkách probíhá rychle.“
Jiné čerpací stanice si zatím udržují vyšší cenu. Například na benzince Prim v pražských Nových Butovicích byl ve středu 30. listopadu benzin za 38,90 Kč za litr, na Jižní spojce se dal pořídit za 39,90 a v Záběhlicích stál litr benzinu stále 39,70 korun. Žádná z velkých sítí čerpacích stanic tedy okamžitě na snížení ceny ropy nezareagovala. „V současné době klesla cena za barel z 90 na 81 dolarů, což je důvod, proč se plošně zlevňují pohonné hmoty. Navíc velmi posílila i česká koruna, a tak lze v tomto týdnu ještě očekávat další mírný pokles cen na totemech čerpacích stanic, a to v řádu desítek haléřů,“ řekl Václav Loula z ČAPPO.
Další vývoj záleží na i Číně
„O ceně pohonných hmot také rozhoduje poptávka na trhu a možná i situace v Číně, kde je teď zero-covid policy. To znamená, že jsou uzavřené důležité průmyslové oblasti a tím klesá poptávka po dodávkách ropy. Pokud by ale například s novým rokem OPEC ponížil ještě výrobu, pak by se pravděpodobně zvýšila cena za barel zpět zhruba k těm 90 dolarům. Není tedy v našich silách předvídat, co se bude dít,“ dodal Loula a doplnil: „Navíc je tu ještě embargo na ruskou ropu. Další zásadní vývoj tak nastane zřejmě po 5. prosinci, kdy se má konat zasedání kartelu OPEC, Rusko k tomu má také co říct, a tak po tomto datu může být vše opět jinak.“
Češi se ale nemusí obávat, že by vlivem embarga na ruskou ropu přišlo prudké zdražování či snad nedostatek pohonných hmot. Do Česka se ropa může čerpat i z jiných zdrojů, než je ropovod Družba, na kterém by chtěla být Česká republika nezávislá už od roku 2025. Ropa teče například i z ropovodu Ingolstadt (IKL) a částečně z Transalpinského ropovodu, což by mělo stačit.