Reklama
Řidičův chleba

Ušetřit za palivo zní v dnešní době jako utopie. Existují ale finty, jak jezdit levněji

Autosalon oslovil odborníky z různých oborů, aby mu poradili, jak nejlépe ušetřit za palivo
Zdroj: iStock, volně k užití

Zatímco benzin už zlevňuje, nafta míří spíš opačným směrem, což pro uživatele dieselových automobilů není vůbec pozitivní zpráva. Inflace sice zmírňuje, ale pomalu přichází zima, a tak se dá očekávat, že nafta jen tak nezlevní. Je tedy nejlepší čas na to, naučit se jezdit šetřivě, nebo alespoň začít praktikovat techniky, které vám k tomu pomohou. Autosalon u odborníků zjišťoval, co nejvíce pomáhá se snižování spotřeby.

Důležité jsou energetické štítky na pneumatikách

Správné obutí vozidla i tlak v pláštích jsou zárukou, že se nebude zbytečně zvyšovat spotřebu paliva. „Tlak v pneumatikách by se měl měřit ideálně jednou za dva týdny,“ řekla Autosalonu Magda Nagy, tisková mluvčí společnosti Continental. Správnou hodnotu tlaku pneumatik zjistíte snadno pomocí štítku, který bývá obvykle nalepený ve sloupku u řidiče či na víčku nádrže. „U pneumatik je pro spotřebu pohonných hmot důležitý valivý odpor – zjednodušeně platí, že čím je valivý odpor vyšší, tím vyšší je zpravidla spotřeba pohonných hmot. Ovlivňuje jej mimo jiné i míra deformace pneumatiky, “ vysvětluje dále Magda Nagy.

Motoristé by si při nákupu nových pneumatiky měli dát především pozor na energetické štítky, u kterých A znamená nejvyšší hodnocení a nejhůře je na tom písmeno G. Magda Nagy také vysvětluje rozdíl ve spotřebě mezi těmito stupni: „Rozdíl mezi hodnocením A a hodnocením G může znamenat snížení spotřeby paliva až o 7,5 procenta – což může být v praxi 0,65 l na 100 km, někdy ale i více.“

Dobrý technický stav je minimální základ

Každý, kdo jezdí pravidelně na servisní prohlídky, by neměl mít problém udržovat stále stejnou hodnotu spotřeby paliva. Naopak vozy, o které se jejich majitel příliš nestará, jsou už náchylnější nejen ke zvyšování spotřeby paliva. „Mezi nejčastější problémy, které zvyšují spotřebu vozidla, patří například zanesené filtry, ať už se jedná o filtr pevných částic nebo třeba jen o olejový či vzduchový filtr. Podobné to je u netěsnícího výfukového potrubí a problémem je také třeba nepravidelná výměna motorového oleje,“ řekl Autosalonu František Vilánek, servisní technik z Auto Strakonice .

V péči o auto si můžete pomoci sami, když budete používat profesionální produkty. „Vhodná jsou například aditiva a především pak čističe paliva, které mají při pravidelném a dlouhodobém používání výraznější vliv na palivové ústrojí automobilu,“ uvádí Stanislav Hrbek z Autochemie GAT. Obvykle je nutné přípravky používat několik týdnů, než se projeví jejich účinek. Nejedná se tedy o okamžitou pomoc, ale z dlouhodobějšího hlediska to za to rozhodně stojí vyzkoušet. 

Styl jízdy je rovněž rozhodující

Naopak okamžitým účinkem může být to nejjednodušší a tedy chování za volantem. Z našich zkušeností, kdy trávíme ve voze téměř každý den, můžeme doporučit jemné zacházení s plynem. Je důležité nešlapat zběsile na plyn a nestřídat hekticky plynový pedál s brzdovým.

Pokud se vám podařit jezdit plynule a s rozmyslem při dávkování plynu, pak uvidíte, jak rychle začne klesat hodnota spotřeby již po několika desítkách kilometrů. U moderních automobilů pomáhá i nevypínání STAR/STOP systému či používání tempomatu, kdy auto drží konstantní hodnotu na tachometru a zbytečně se nedávkuje palivo navíc.
Reklama

Diskuze

Petr - 14.09.2022 21:08:27
S tím naprosto souhlasím, používám právě zmíněné čističe a jsem naprosto spokojeny. Hezky článek :)
Jan - 14.09.2022 15:38:36
experti, energetický štítek. Nechápu jak naši předci mohli bez těchto chujovin přežít do dnešn doby. Jak ušetřit ? Prosté tankovat na Onu jezdit plynule prudce nezrychlovat, mít řádně nahuštěné pneu a vyvarovat se trubců označených autosalonem jako exprd

Drahé palivo tlačí Čechy do aut na LPG. Zájem se zdvojnásobil, na přestavbu se čeká i tři měsíce

Vysoké ceny pohonných hmot motivují české řidiče, aby hledali způsob, jak za dopravu ušetřit
26.07.2022 14:02
|
5
Reklama

Blýská se na lepší palivové časy? Ceny benzinu a nafty klesly, tankovat můžete i pod 44 Kč za litr

Paliva prodávaná na českém trhu zlevnila zhruba o třicet haléřů. Ropa je nejlevnější od dubna
15.07.2022 15:30
|
24

Tady se nevyplatí tankovat. Mapa odhalila 50 stanic, které dostaly pokutu za nekvalitní palivo

Nejde zdaleka jen o neznámé vesnické pumpy, mezi problémovými jsou i Shell, Benzina nebo OMV
01.07.2022 07:33
|
18

Koroze je noční můrou motoristů. Dá se na ni vyzrát, když autu věnujete speciální péči

Po koupi nového vozu by se měl provést antikorozní nástřik. Kdo přijde pozdě, může zaplatit víc
01.02.2023 15:08
|
5

V Česku je první železniční přejezd, který umí automaticky rozdávat pokuty podobně jako radar

Zkušební projekt ve Vendryni prošel testováním i schválením. Je na čase spustit ostrý provoz
31.01.2023 13:58
|
10
Reklama

Falešné dopravní nehody a nejasná zranění. Češi se snaží podvést pojišťovny o miliony

Lidé se loni dopustili o pětinu více pojistných podvodů. Přitom za ně hrozí až 10 let za mřížemi
27.01.2023 13:20
|
0

Lada Niva navzdory sankcím žije. Rusové se pochlubili pick-upem za 360 tisíc korun

Ruská auta jsou pověstná svou nosností i zdoláváním obtížného terénu, což platí i pro novinku
26.01.2023 13:59
|
8
Reklama
Autosalon TV