Reklama
Řidičův chleba

Na lovce nehod si dejte dobrý pozor. Jen parazitují na vystresovaných poškozených

Dříve odposlouchávali vysílačky IZS. Dnes jim stačí aplikace Waze nebo čekat tam, kde se často bourá
Zdroj: Policie ČR

Dopravní nehody jsou bohužel nevyhnutelnou součástí života každého motoristy. Říká se dokonce, že alespoň jednou za život nabourá každý. Pokud už k nehodě dojde, je dobré vědět, že s takzvanými lovci nehod se rozhodně nevyplatí spolupracovat. Sice to na první pohled vypadá, že účastníkům nehody chtějí pomoci, ve skutečnosti jim jde ale jen o peníze. Poradíme, jak se s lovci nehod vypořádat, jak pracují, na co si dát pozor a proč je jejich starost o vystresovaného řidiče jen na oko.

Kdo je lovec nehod?

Crash hunters, nebo tedy česky lovci nehod, jsou lidé, kteří se jako zázrakem objeví na místě dopravní nehody jen pár minut poté, co se stala. Dokonce jsou rychlejší než složky IZS. Pamatujte ale, že se o asistenci nesnaží jen u nehod, ale také u poruch nebo jen defektů. Petr Bold, prezident České asociace asistenčních společností nám k tomu řekl: „Lovci nehod vyčkávají nedaleko míst, kde dochází k častějším dopravním nehodám. Typicky jde například o Jižní spojku v Praze a některé rušné křižovatky a dopravní tahy. V momentě, kdy dojde k dopravní nehodě, tak bez vyzvání začnou dopravní nehodu označovat, případně řídit dopravu.“
Reklama

Jak se o nehodě dozví?

Dnes máme každý u sebe chytrý mobilní telefon, někteří také chytré navigace v autech, které jsou schopné pracovat s aktuální dopravní situací. To, že se na nějakém místě stala nehoda tak tyto systémy vědí prakticky okamžitě. Lovci nehod toho využívají a pečlivě všechny systémy sledují.

Podle Petra Bolda se ale v minulosti často stávalo, že lovci nehod odposlouchávali komunikaci mezi policisty, případně jinými složkami IZS a měli tak jako první přesné informace o dopravních nehodách. Šlo samozřejmě o nezákonný postup, který bylo ale velmi těžké jim jakkoliv prokázat.

Petr Bold ale upozornil ještě na jeden jejich častý nešvar, na který ovšem ze zákona nemají nárok: „Lovec nehod si ve snaze dostat se k místu nehody jako první vynucuje přednost v jízdě prostřednictvím oranžového majáku. Takový postup je nelegální a řidiči by takovému vozidlu neměli, na rozdíl od složek IZS s modrými majáky, přednost poskytovat. Naopak asistenční společnosti pojišťoven reagují až na zavolání řidiče a jeho žádost o pomoc, dle potřeby na místo vysílají adekvátní techniku.“

Co vlastně u nehody dělají?

Dopravní nehoda nebo i jen porucha jsou velmi stresové záležitosti, čehož lovci nehod zneužívají. „Řidiči po nehodě mohou být v šoku, zmatení, bezradní, neschopní jakékoliv adekvátní reakce. A to je živná půda pro lovce nehody. Ti následně bez vyžádání motoristům začnou aktivně nabízet zajištění odtahu havarovaného vozidla, zapůjčení náhradního auta, vyřízení pojistné události nebo opravu auta,“  říká Veronika nová z České asociace pojišťoven.  

Petr Bold pak doplnil, co vlastně ve skutečnosti řidičům nabízí. „Nejčastěji jde o cílené protahování doby opravy s cílem maximalizovat příjem za zapůjčené náhradní vozidlo, o nabídku předraženého náhradního auta, nekvalitní opravy nebo účtování oprav, které ve skutečnosti vůbec nebyly provedeny. V tomto případě s lovcem nehod spřátelený servis použije díly z vrakoviště a účtuje je jako nové. A zapomenout nesmíme ani na jejich tučné provize, které lovci nehod inkasují od odtahových společností a autoservisů, kterým zprostředkovali zakázku. Tyto provize dále zbytečně prodražují opravu vozidla a lovci nehod tak parazitují na systému povinného ručení, což v konečném důsledku vede ke zdražování pojištění.“
Reklama

Upsal jsem se a chci od smlouvy odstoupit

Může nastat situace, kdy se lovci nehod upíšete a jakmile se situace trochu uklidní, dojde vám, že to nebyl dobrý nápad. Problém ale je, že jste už podepsali smlouvu a ačkoliv ještě ani nezačala oprava, nebyl přivolán jeho odtah nebo jste nedostali náhradní auto, máte prakticky smůlu. „Pokud řidič podepíše jakoukoliv smlouvu, musí se řídit podmínkami, které jsou ve smlouvě uvedené a povinnostmi, které ve smlouvě podepsal. Platí ale, že pojišťovny neodmítnou plnění, jen ho nebudou akceptovat v plné předražené výši,“ říká Veronika Nová.

Jak jim nenaletět? Vykažte je z místa nehody pryč

Teď už víte, jak lovce nehod poznat a co od něj čekat. Nic hezkého to není, proto je základní rada, jak se s nimi vypořádat, jednoduchá. Pokud už na vás při poruše nebo nehodě nalepí, prostě je důrazně pošlete pryč. Z vlastní zkušenosti vím, že tento požadavek je potřeba zopakovat několikrát a často i hodně nahlas. S největší pravděpodobností si vyslechnete pár sprostých slov, ale to za ušetřené peníze a problémy stojí.

Petr Bold dále dodává: „Doporučujeme ihned přivolat asistenční společnost své pojišťovny, nejlépe prostřednictvím Linky pomoci řidičům 1224. Po zavolání na tuto linku je motorista přepojen na asistenční společnost své pojišťovny. Následuje identifikace vozidla dohoda s operátorem na pomoci, kterou řidič potřebuje. Odtahové vozidlo bývá na místě nehody v průměru do 30 minut. Vozidlo je následně odtaženo dle přání klienta do servisu, kde vozidlo běžně servisuje, případně je motoristovi doporučen některý ze smluvních servisů pojišťoven. V případě potřeby je poškozenému motoristovi poskytnuto na nezbytně nutnou dobu náhradní vozidlo. Tyto služby má buď motorista předplacené ke svému pojištění, případně je uhradí pojišťovna viníka dopravní nehody. Na rozdíl od nesmluvních služeb lovců nehod, zde není riziko, že na tuto pomoc v konečném důsledku doplatí poškozený motorista.“

Jeho slova potvrzuje i Veronika Nová: „Příjezd asistenčních služeb může být sice o něco pozdější, než auta lovců nehod, kteří u silnice na nehody jednoduše čekají, nicméně pro motoristy by zde mělo hrát zásadní roli to, že přivolaná asistenční služba jejich pojišťovny jim nenapočítá žádné náklady, o kterých by nebyl řidič informovaný nebo kterými by potom byl nemile překvapený, neodveze mu auto na neznámé a daleké místo. Vyčkáním na svou odtahovou službu se jednoduše řidič vyhne nespočtu nepříjemností.“
Reklama

Co když už se lovci upíšete?

Zjednodušeně řečeno, je to problém a bude to drahé. „Řidičům hrozí především nepoměrně vyšší náklady na tyto služby, než by zaplatili své pojišťovně. U té je mnohdy asistenční služba při nehodě v rámci ceny povinného ručení,“ upozorňuje Nová.

Dodala také, že největší problém je v tom, že pojišťovna může odmítnout uhradit celou lovcem nehod uplatňovanou částku. Vysvětlení je podle ní jednoduché: „Stane se tak například z důvodu neposkytnutí opravy v deklarovaném rozsahu, předražení služeb nebo neúměrné doby zapůjčení náhradního vozidla. Tyto peníze pak lovci nehod většinou vymáhají právě na poškozeném motoristovi. Stávají se i situace, kdy lovci nehod motoristům zadržují vozidla, dokud nejsou jimi požadované náklady uhrazeny.“

Diskuze

Terka - 19.10.2022 07:17:27
Nema clovek nahodou pravo na odstoupeni od smlouvy bez udani duvodu do 14 dnu od podpisu?
Rudolf - 30.10.2021 22:57:41
To se na tom srovnávači potom i sjednává to pojištění? Když by se mi ta nabídka líbila?

Důchodkyně neměla co dělat za volantem. U Plzně zranila člověka a od nehody ujela

Trefila frézu, kterou odhodila na pracovníka údržby silnic. Prý si myslela, že to byl jen kus betonu
04.09.2020 12:41
|
2
Reklama

Nehoda, která změnila dálnici D1 v ohnivé peklo, nemá viníka. Cisterně praskla pneumatika

Při nehodě byl vážně zraněn i policista, jehož kolega na místě odkláněl dopravu. Jeden člověk zemřel
04.09.2020 09:14
|
5

Zákazníci mají jasno. Víc než stočeného tachometru se bojí dobře zamaskované starší nehody

Průzkum společnosti CEBIA odhalil motivaci kupujících nechat si profesionálně prověřovat ojetinu
17.08.2020 13:35
|
3

Retro: Škoda Octavia je tu už 65 let. Ta první měla 40 koní, listová pera a řazení pod volantem

Auto vystavěné ještě na předválečných základech bylo na dlouho poslední škodovkou s motorem vpředu
13.04.2024 08:42
|
0

Retro: Jezdil s ní Husák i disidenti. Toyota Corona byla japonským embéčkem vyměněným za traktory

První asijské auto na československém trhu si oblíbily elity z obou stran barikády. Byl to držák!
06.04.2024 08:45
|
4
Reklama

Retro: Vyzkoušeli jsme poslední škodovku s motorem vzadu. Abychom si připomněli, jak hrozná byla

Škoda 125 L byla v lednu 1990 vůbec posledním zadomotorovým typem, který opustil výrobní linku
30.03.2024 08:14
|
82

Retro: Přelomové embéčko slaví šedesátiny. Jeho dědictví si s sebou automobilka nesla dalších 20 let

Kvůli výrobě první škodovky s motorem vzadu přestavěli celou Boleslav, první si ji vyzkoušel Brežněv
23.03.2024 08:07
|
13
Reklama
Autosalon TV