Reklama
Řidičův chleba

Ve fialové zóně platí jiná pravidla. Zastavit tu nejde ani na sekundu, leda by řidič otevřel dveře

Zatímco v modré zóně platí pravidlo tří minut, fialová je v přístupu k řidičům mnohem přísnější
Zdroj: Martin Lankaš, Autosalon.tv

Není zóna jako zóna. To zjistil čtenář Autosalonu.tv Pavel (nepřál si uvést plné jméno), který na několik desítek sekund zastavil u krajnice, aby si vyřídil naléhavý telefonát. V ten moment ale kolem něj projelo vozidlo monitorující parkování. Za pár dní už musel řešit pokutu. Přitom na fialové lze zastavit bez zaplacení. Je ale potřeba vědět, co u toho musí řidič dělat. Autosalon se na to ptal pražského magistrátu.

Pozor na značky

V Praze existují tři základní režimy parkování. V takzvaných modrých zónách, které jsou vyznačené modrým pruhem a čárou na vozovce, mohou parkovat pouze rezidenti s platným oprávněním a ostatní motoristé pouze po platbě parkovného prostřednictvím aplikace. Podobně je to na fialově značených místech, kde už jsou i parkovací hodiny. Zpoplatněný úsek je tu ale ohraničený převážně bílou přerušovanou čárou, která se používá také u oranžových zón. Ty slouží ke krátkodobému stání pro návštěvníky. Často je najdete v blízkosti nemocnic či úřadů.

Zatímco na rezidentním parkování může jakýkoliv řidič zastavit na tři minuty bez toho, aniž by byl pokutován, na ostatních značených místech je to jinak. Rozdíl je také v tom, že na modrých zónách projíždí kontrolní vozidla, která snímají registrační značky, daný úsek dvakrát během pár minut a na fialových a oranžových pouze jednou. Právě to stálo čtenáře Pavla nepříjemnou pokutu.

Drahý telefonát

„Jel jsem v půjčeném autě, a tak jsme neměl spárovaný mobilní telefon s handsfree. Náhle mi ale zvonil, byl to důležitý hovor, na který jsem čekal celý den. Chtěl jsem se zachovat podle pravidel a tak jsem rychle zajel k chodníku. Věděl jsem, že půjde jen o pár desítek sekund, takže jsem ani neřešil, na jaké zóně zastavuji. Měl jsem navíc nastartovaný motor a nohu na brzdě,“ popisuje situaci Pavel.

Jenže měl smůlu. Pár sekund poté, co zastavil kolem něj projížděl kontrolní vůz. Placené stání zde začínalo přitom platit od osmi ráno a auto kolem něj projíždělo v 8:02. „Navíc jsem byl přesvědčený, že na všechna vyhrazená parkovací místa se vztahuje pravidlo tří minut a že se tedy ničeho nedopouštím, když kvůli bezpečnosti na moment zastavím,“ dodává Pavel.

O několik týdnů později mu firma, u které si auto půjčoval, přeposlala pokutu od městského úřadu ve výši 500 korun. Pavel proto kontaktoval úřednici s tím, že na místě nestál ani tři minuty a tudíž, podle svého názoru, nic neporušil. „Navíc jsem v autě ještě seděl, takže je jasné, že jsem neparkoval, ale pouze zastavil. Paní na druhé straně telefonu byla ale nekompromisní a říkala, že na těchto zónách není nemožné stát ani minutu a nezáleží na tom, zda člověk v autě je či není. Nechtěl se hádat, protože auto není moje, a tak jsem tu pětistovku zaplatil,“ doplňuje svůj příběh čtenář.

Co na to zákon?

Kdo prošel autoškolou, zná rozdíl významu mezi zastavením a stáním. Někteří si možná pamatují i to, že na vyhrazeném parkovišti lze zastavit a stát po dobu tří minut, pokud řidič neohrozí či neomezí ostatní řidiče. A zde také začíná problém. Sice je u modrých zón situace poměrně jasná díky dvojímu projetí kontrolního vozidla, u ostatních to ale tak jednoduché není.

„U fialové zóny stačí jen jeden průjezd, neboť je zde možné zastavit jen na dobu potřebnou k výstupu nebo nástupu cestujících nebo k naložení či vyložení nákladu. Tato skutečnost se ověřuje při takzvaném technickém čištění přestupkových balíčků. K tomu pomáhá fotografie, ze které vyplývá, zda z auta někdo vystupuje nebo nastupuje, nebo nakládá či vykládá věci. Dále se samozřejmě párují i došlé platby, neboť je jasné, že k době zastavení je nutno připočítat i potřebnou dobu k zaplacení v automatu nebo on-line,“ sdělil Autosalonu mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Pokud tedy na moment zastavíte na fialové zóně a všimnete si, že kolem projel vůz s kamerami na střeše, je lepší si parkovací lístek alespoň na pár minut koupit. Důležité je také vědět, že řidič nemůže na fialové zóně bez zaplacení jen tak sedět v autě a na někoho čekat, případně telefonovat. Proto je lepší otevřít dveře nebo kufr, což by mělo při následné kontrole snímku indikovat, že opravdu někdo nastupuje či vystupuje nebo posádka auta něco nakládá.
Reklama

Diskuze

rickey - 14.04.2023 17:09:43
No jo, Praha 6 Papírenská, dovolil jsem si zastavit na 30 vteřin a bum, 500czk do týdne! Šm_ej_di parazitičtí, nestačí jim, že je platím z daní a že jsou všude placené zóny, oni budou ještě zneužívat a ohybat chybné zákony!
Neuvedu - 28.12.2022 21:06:37
Njn, kapitalismus=odřít druhého za každou cenu. Nwm, rady nechat to do správka - náklady na právníka budou jistě vyšší než zaplacená pokuta. Běžný občan-neprávník se sám neuhájí. Nezaplatit pokutu = exekuce. Tím nehájím fialový hnus a odírání motoristů.

Ani hotovost, ani karta, bez mobilu už nebude možné zaparkovat. Je to chyba, varují odborníci

Ve Velké Británii se rychle zbavují hotovosti. Řada motoristů se ale kvůli tomu dostává do potíží
25.10.2022 11:30
|
11
Reklama

Praha chce redukovat parkovací místa v novostavbách. Zlevní se tím prý byty a zlepší prostředí

Více zeleně, MHD a méně smogu. Parkovací stání se v některých lokalitách stanou spíše raritou
21.10.2022 11:51
|
7
Reklama

Neomezená rychlost na německých dálnicích asi brzy skončí, věští šéf Audi. Ve jménu ekologie

Existují asi jen jednotky našinců, kteří při cestě přes Německo nepopustili uzdu svým koním.
19.03.2021 17:12
|
6

Lidé, kteří bydlí za touto značkou, nesmějí přijímat návštěvy. Tedy, pokud u nich nepřespí

Zákaz vjezdu mimo dopravní obsluhy je poměrně rozšířený. Víte, kdo tudy může projet a kdo už ne?
12.03.2021 07:56
|
32

Dacia Spring po modernizaci výrazně dospěla. Hlavní předností zůstává nízká cena

V okolí Bordeaux jsme se svezli v nejlevnějším elektromobilu na trhu. Přiváží řadu praktických prvků
12.07.2024 08:25
|
4

Seat zlevnil až o 80 tisíc korun a přidal výbavu navíc. Z nabídky ovšem odstranil několik motorů

Španělský výrobce nedávno upravoval ceníky svých modelů. Změny si připsal nejprodávanější z nich
09.07.2024 10:07
|
1
Reklama

Renault Captur se vydal za rámec běžné modernizace. Osobitým vzhledem to nekončí

Malé SUV si zachovalo širokou nabídku motorů i svou praktičnost. Cenou se ale blíží k půl milionu
01.07.2024 08:08
|
2

Nová generace Renaultu Master míří na český trh. Stále počítá s naftou, ve hře je i pohon na vodík

Jednička mezi užitkovými vozy se dočkala výrazného omlazení. Ceny ovšem zatím tají
26.06.2024 09:00
|
1
Reklama
Autosalon TV