Praha chce redukovat parkovací místa v novostavbách. Zlevní se tím prý byty a zlepší prostředí
Návrh odcházející rady
Nástroj pro výpočet parkovacích míst vznikl v roce 2014, od té doby však neprošel žádnou revizí. Vzhledem k vývoji trendů a také od zpětné vazby odborníků a investorů, je nutné přikročit ke změně. „Cílem je přesněji definovat zóny v mapě na základě přesnějších algoritmů dostupnosti veřejné dopravy i dokončení zásadní modernizace prakticky celé tramvajové sítě od centra dále,“ komentuje novelu v tiskové zprávě Petr Hlaváček, první náměstek primátora hl. m. Prahy.
O schválení návrhu budou rozhodovat už noví radní. „Soud se musí nejprve vyjádřit k námitkám z voleb, následně vyvěsí rozhodnutí na úřední desce a primátor musí do 15 dnů určit termín první ustavující schůze. Na té by měli být zvoleni noví zástupci magistrátu. Předpokládá se, že se tak stane v listopadu,“ řekl Autosalonu referent magistrátu Michal Černoch.
Pokud by návrh prošel, znamenalo by to, že v některých lokalitách, kde je dobré napojení na městskou dopravu, by nemuselo vzniknout tolik parkovacích míst. Jejich výstavba bývá často ekonomicky náročná. „V historickém centru města může vyjít jedno podzemní parkovací místo až na dva miliony korun. Investoři tak nemusí mít dostatek financí na rekonstrukci budov. Díky tomuto kroku se jim mohou snížit náklady,“ dodává v tiskové zprávě Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje. Zredukování parkovacích míst by se případně nevyhnulo ani návštěvnickému stání. Město by pak mělo lepší možnosti pro budování infrastruktury a navíc by se ještě více mohly snížit ceny za nové byty.
Počty stání podle zón
Praha se dělí do několika zón, které se odlišují dostupností veřejné dopravy a struktury města. Při revizi přepočtu by se tak mohla navýšit volnost při rozvoji města. Například pro umístění budoucích linek městské hromadné dopravy, které by mohly být obyvatelům blíž.
„Minimalizací minim pro parkování odstraňujeme zbytečnou regulaci trhu. Developer si bude moct svobodně vybrat, zda postaví dům s podzemními garážemi, nebo dá přednost bytovému domu bez parkovacích míst, pokud se bude nacházet například v rozvojových územích podél nově stavěných tramvajových tratí nebo metra D,“ komentuje zóny v tiskové zprávě Adam Scheinherr, náměstek primátora pro dopravu.
Udržitelnost na prvním místě
S minimem parkovací míst se může využít prostor pro rozvoj udržitelného města. Části, které by jinak sloužily pro auta, tak může vystřídat například zeleň nebo služby. Současní radní se nechali také inspirovat zahraničím. Některá města totiž zrušila parkovací minima úplně a jejich zřizování ponechala zcela požadavkům trhu. Což ale v současné době nelze aplikovat na Prahu.
„Od redukce parkovacích minim si kromě pozitivních dopadů na podobu a fungování města slibuji hlavně zlevnění bytové výstavby a umožnění realizace menších bytových projektů, které dnes kvůli požadavkům na parkování ekonomicky nevycházejí. Zlevní se tím i výstavba městského nájemního bydlení, kterou Praha připravuje,“ doplňuje v tiskové zprávě pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský.
Návrh změny nyní projde připomínkovým řízením na úrovni městských částí a začátkem roku 2023 bude pražská rada moci změnu schválit.