Reklama
Řidičův chleba

Motoristé mají jasno: palubní počítače o spotřebě lžou. Změřit ji co nejpřesněji je ale těžké

Metoda s dotankováním nádrže do plna je zavádějící. Cvaknutí palivové pistole je loterie
Zdroj: Tiskový servis ADAC

Asi jste tu větu od kamarádů s autem slyšeli už víckrát. „Hele, mě nějak špatně měří spotřebu palubní počítač, myslím, že ukazuje víc, než je realita.“ Zaprvé nám přirozeně připadá spotřeba našeho vozu příliš vysoká, protože nadhodnocujeme technické schopnosti i naše řidičské předpoklady. A zadruhé, reálná spotřeba auta v provozu je něco jiného než ta laboratorní z technických údajů, byť se metodikou WLTP (The Worldwide Harmonized Light Vehicle Test Procedure) snaží realitě přiblížit.

Technické údaje auta berte s rezervou

Měření spotřeby nových aut metodikou WLTP nahradilo testy zvané NEDC (New European Driving Cycle), které se využívaly od osmdesátých let minulého století. V obou případech jde o laboratorní měření emisí CO₂ a spotřeby paliva. Cílem novější metodiky WLTP zavedené od roku 2017 je získávat data, která lépe odpovídají skutečnému provozu.

Délka zkušební trati proto byla prodloužena na 23 kilometrů a cyklus trvá 30 minut. Průměrná rychlost při testování je 47 km/h, přičemž maximální přesahuje 130 km/h. Ve zkušební komoře byla teplota zvýšena na 23 stupňů. Stará metoda NEDC testovala v komoře, kde byla teplota kolem 20 stupňů, testovací jízda měla 11 kilometrů a jeden cyklus trval 20 minut. I tak jde ale stále o měření v komoře, které je na hony vzdáleno například zimnímu provozu v mrazu.

Palubní počítače nezatracujte

Palubní elektronika moderních aut je přesnější, než si spousta majitelů vozů se spalovacími motory myslí. Obecně platí, že čím modernější auto, tím přesnější měření. I kvůli bezpečnosti ale automobilky v poledních letech upustily od položky okamžitá spotřeba, která odváděla pozornost řidiče od vozovky na displej. Ale zůstává důležitá „kapitola“ průměrná spotřeba, ať už pro každou jízdu, od resetu i od dotankování.

Palubní počítače udávají spotřebu na základě množství paliva ve vstřikovačích k ujeté vzdálenosti. O obou veličinách mají díky moderní elektronice kvalitní informace. Samozřejmě nejsou přesné na setinu litru. Důvodem může být například vyšší hustota paliva, opotřebení auta a u některých vozů i vadná data od plováku v nádrži, která palubní počítače také využívají. Navíc zjištěné informace zaokrouhlují jen na desetiny litru. I tak je to ale účinná a poměrně přesná metoda, se kterou může řidič pracovat.

Měření dotankováním paliva je hloupost

Jedno z mnoha hospodských mouder tvrdí, že nejpřesnější je vynulování ujeté vzdálenosti po dotankování plné nádrže až do cvaknutí pistole a po jízdě následné dotankování opět do plna s cvaknutím pistole. Stačí totiž na základě vzdálenosti a dočerpaného paliva vypočítat průměrnou spotřebu na sto kilometrů.

To je ale typický mýtus. Jak už totiž web Autzosalon.tv upozornil, nádrž auta má větší objem, než je ten v technických parametrech auta. Důvodem je mimo jiné riziko spojené s rozpínáním paliva za různých teplot v uzavřené nádrži. Taková „vzduchová kapsa“ navíc může mít objem i víc než 15 litrů. A výdejní pistole nejen kvůli tomu může jednou cvaknout u stejného auta například při dosažení objemu nádrže 47 litrů a podruhé třeba při 53 litrech.

Takové měření opravdu o ničem nevypovídá a je dílem náhody. Ostatně doporučujeme si přečíst článek, který vysvětluje, jak velká může být objemová rezerva v nádržích osobních aut a proč o ní mají provozovatelé čerpaček potvrzení. Odkaz najdete výše.

Reklama

Diskuze

Míra - 23.11.2023 06:44:22
Jen bych se rád zeptal těch, co tu obhajují přesnost měření dle dlouhodobého dotankování, odkud berou údaj o ujeté vzdálenosti. Neb dle mé zkušenosti prakticky každý tachometr docela znatelně podměřuje ;-)
PICHAV - 23.11.2023 06:08:42
JA MAM JASNO JAKO MOTORISTA !!!! ZE CESI LZOU HLAVNE !!!! O SPOTREBE COBY ALKOHOLICI KURACI A FETACI !!!! PAK LZOU JESTE V DALSICH VECECH !!!! JAKO SAMCI KANCI !!!! A MOZNA RYBARI !!!! VLASTNE V KAZDE PROFESI !!!! NAJDES CESKE LZIVE MORESY

Tankovat za pár stovek se nevyplácí. Jízda na výpary může zničit palivový systém auta

Šetřením na nepravém místě a vyjížděním nádrže do sucha si řidiči zadělávají na problémy
05.11.2023 19:15
|
6
Reklama

Nové palivo slibuje čištění motoru a návrat na 100 procent původního výkonu. Už se prodává

Nejvíce se jeho účinky projeví u moderních motorů s přímým vstřikem a malým objemem
21.09.2023 10:22
|
24

Moderní motory jsou náchylné na usazeniny. Pomůže prevence a hlavně kvalitní palivo

Při tankování se vyplatí vybírat aditivovaná paliva. Řidiči si tak ušetří náklady na dekarbonizaci
04.09.2023 16:40
|
8

Elektromobily se mohou dlouho po nehodě samovznítit. Často musí i v servisu do karantény

U oprav vozů na elektřinu se servisy řídí přísnými předpisy. Mají bezpečné místo pro vychladnutí
23.04.2024 14:12
|
1

U odškodnění při nehodách v rally rozhoduje, jestli zemře jezdec nebo třetí osoba. Věc řeší policie

Tragická nehoda na Rally Šumava vyvolala otázky, jak se postupuje při nehodách na uzavřených tratích
22.04.2024 16:20
|
0
Reklama

Nový Ford Focus ST Edition má nastavitelný podvozek jako závodní vozy. Ale umí být i rodinným autem

Novinka kombinuje sportovní vlastnosti se zrychlením z 0 na 100 za 5,7 sekundy a užitnou hodnotu
11.04.2024 07:59
|
0

Rozdíly mezi dojezdy aut na hladové oko jsou propastné. Dělají i víc než dvojnásobek

Pokud často riskujete jízdu na palivovou rezervu, nikdy nepřekračujte hranici 50 ujetých kilometrů
09.04.2024 07:59
|
9
Reklama
Autosalon TV