Pro některé řidiče je to důkaz, že je čerpací stanice šidí. Natankovali víc, než je kapacita nádrže
V podstatě jde o scénku, která se čas od času odehraje na některé z čerpacích stanic. Na obsluhu se oboří majitel auta, který do nádrže „nacpal“ víc paliva, než má v technických údajích k vozidlu. Považuje to za důkaz, že litr u stojanu nebyl ve skutečnosti litrem. Jenže ve většině případů jde o planý poplach. Nádrže aut jsou totiž kvůli bezpečnosti větší než píše tabulka.
Až o 17 litrů víc
Často se do takové situace dostávají majitelé aut, kteří po cvaknutí pistole signalizující bezpečný objem i přes pojistku tlačí další palivo do nádrže. Ta má totiž ve skutečnosti větší objem, než udává výrobce v technických parametrech. Důvodem jsou rizika spojená s uložením paliva do uzavřené nádrže a jeho rozpínáním za různých teplot.
Výrobci aut proto vydávají oficiální potvrzení, že do nádrží jejich vozů se dá načerpat víc paliva. Tak jako domácí automobilka Škoda. S tímto potvrzením se proto můžete setkat i na čerpačkách. Obsluha ho předkládá řidičům, kteří vyšší načerpaný objem považují za podvod. „Objemy bezpečnostního prostoru nádrže (odvzdušňovacích komor a nalévacího hrdla) činí navíc až 17 litrů ke jmenovitému objemu nádrže,“ uvádí se v oficiálním vyjádření českého výrobce. Doplňující údaje, jaké množství je možné do vozu natankovat, mohou být uvedeny v návodu k obsluze.
Odchylka do půl procenta
Správné měření stojanů čerpacích stanic ověřuje Český metrologický institut (ČMI). Ten řeší řádově desítky případů, kdy si motoristé stěžují na nepřesné výdejní stojany. V drtivé většině případů ale kontroly neodhalí žádný problém.
Měřidla stojanů jsou navíc v souladu s právními předpisy ověřována ve dvouletých cyklech. „Chyba měřidla zjišťovaná při několika kontrolních režimech nesmí překročit chybu dovolenou (0,5 procenta), jinak není měřidlo opatřeno úředními značkami a nesmí být pro veřejný prodej používáno,“ připomíná ČMI. Stojany jsou navíc zaplombované, aby s nimi nemohlo být manipulováno.
Pozor na rozpínání paliva
Dočerpání nádrže i po cvaknutí pistole bývá bezpečnostním problémem především v zimě. Studené palivo se totiž po zahřátí rozpíná až o 15 procent a například ve vytopené garáži může přes bezpečnostní výpusť vytéct ven. Při nefunkčnosti ventilu by mohla nádrž u starších vozů v krajním případě i prasknout.
U nových aut se v garanční lhůtě zase může stát, že kvůli přečerpání nádrže nemusí automobilka uznat závadu s tím spojenou a majitel vozu si bude muset opravu zaplatit. kapsy. „V případě přečerpání jmenovitého objemu nádrže, a tím zaplnění bezpečnostního prostoru nádrže palivem, odmítá Škoda Auto odpovědnost za škodu,“ uvádí se v písemném vyjádření automobilky.