Reklama
Řidičův chleba

Pro některé řidiče je to důkaz, že je čerpací stanice šidí. Natankovali víc, než je kapacita nádrže

Přesnost stojanů u čerpacích stanic ověřuje Český metrologický institut, problém tkví jinde
Zdroj: Tiskový servis Aral

V podstatě jde o scénku, která se čas od času odehraje na některé z čerpacích stanic. Na obsluhu se oboří majitel auta, který do nádrže „nacpal“ víc paliva, než má v technických údajích k vozidlu. Považuje to za důkaz, že litr u stojanu nebyl ve skutečnosti litrem. Jenže ve většině případů jde o planý poplach. Nádrže aut jsou totiž kvůli bezpečnosti větší než píše tabulka.

Až o 17 litrů víc

Často se do takové situace dostávají majitelé aut, kteří po cvaknutí pistole signalizující bezpečný objem i přes pojistku tlačí další palivo do nádrže. Ta má totiž ve skutečnosti větší objem, než udává výrobce v technických parametrech. Důvodem jsou rizika spojená s uložením paliva do uzavřené nádrže a jeho rozpínáním za různých teplot.

Výrobci aut proto vydávají oficiální potvrzení, že do nádrží jejich vozů se dá načerpat víc paliva. Tak jako domácí automobilka Škoda. S tímto potvrzením se proto můžete setkat i na čerpačkách. Obsluha ho předkládá řidičům, kteří vyšší načerpaný objem považují za podvod. „Objemy bezpečnostního prostoru nádrže (odvzdušňovacích komor a nalévacího hrdla) činí navíc až 17 litrů ke jmenovitému objemu nádrže,“ uvádí se v oficiálním vyjádření českého výrobce. Doplňující údaje, jaké množství je možné do vozu natankovat, mohou být uvedeny v návodu k obsluze.

Odchylka do půl procenta

Správné měření stojanů čerpacích stanic ověřuje Český metrologický institut (ČMI). Ten řeší řádově desítky případů, kdy si motoristé stěžují na nepřesné výdejní stojany. V drtivé většině případů ale kontroly neodhalí žádný problém.

Měřidla stojanů jsou navíc v souladu s právními předpisy ověřována ve dvouletých cyklech. „Chyba měřidla zjišťovaná při několika kontrolních režimech nesmí překročit chybu dovolenou (0,5 procenta), jinak není měřidlo opatřeno úředními značkami a nesmí být pro veřejný prodej používáno,“ připomíná ČMI. Stojany jsou navíc zaplombované, aby s nimi nemohlo být manipulováno.

Pozor na rozpínání paliva

Dočerpání nádrže i po cvaknutí pistole bývá bezpečnostním problémem především v zimě. Studené palivo se totiž po zahřátí rozpíná až o 15 procent a například ve vytopené garáži může přes bezpečnostní výpusť vytéct ven. Při nefunkčnosti ventilu by mohla nádrž u starších vozů v krajním případě i prasknout.

U nových aut se v garanční lhůtě zase může stát, že kvůli přečerpání nádrže nemusí automobilka uznat závadu s tím spojenou a majitel vozu si bude muset opravu zaplatit. kapsy. „V případě přečerpání jmenovitého objemu nádrže, a tím zaplnění bezpečnostního prostoru nádrže palivem, odmítá Škoda Auto odpovědnost za škodu,“ uvádí se v písemném vyjádření automobilky.

Reklama

Diskuze

mmphs - 30.08.2023 12:13:41
Tak zrovna s plastovým kanystrem se to poměřovat rozhodně nedá. Ze zkušenosti vím, že když seču a nechám kanystr na slunku,roztáhne se do kulata a ten tvar drží i po vylití.Když ho zavřenej strčím do sklepa,zploští se zpět a zase je to "zakulacenej kvádr"
Fogyn - 30.08.2023 10:39:26
Zajímavé by bylo zjištění kolik benzínu se odpaří z plné (podle výrobce) nádrže během stání třeba týden v létě na slunci. Spotřeba podle ukazatele je vždy nižší než propočet od zaplaceného benzínu a ujetých kilometrů.

Dvě čerpací stanice dostaly pokutu 240 tisíc za nekalé vytváření zisku. Jejich marže byly moc velké

Pokuty se týkají Řecka, které se tímto způsobem snaží bojovat proti příliš vysokým cenám paliv
18.08.2023 11:02
|
3
Reklama

Palivo může dovolenou pořádně prodražit. Data ukazují země, kde se nevyplatí tankovat

Česko patří mezi státy s nejlevnějším palivem v EU. Je tedy zřejmé, že na cestách si Češi připlatí
23.06.2023 07:30
|
2

Ušetřit za palivo zní v dnešní době jako utopie. Existují ale finty, jak jezdit levněji

Autosalon oslovil odborníky z různých oborů, aby mu poradili, jak nejlépe ušetřit za palivo
14.09.2022 10:56
|
4

Elektromobily se mohou dlouho po nehodě samovznítit. Často musí i v servisu do karantény

U oprav vozů na elektřinu se servisy řídí přísnými předpisy. Mají bezpečné místo pro vychladnutí
23.04.2024 14:12
|
0

U odškodnění při nehodách v rally rozhoduje, jestli zemře jezdec nebo třetí osoba. Věc řeší policie

Tragická nehoda na Rally Šumava vyvolala otázky, jak se postupuje při nehodách na uzavřených tratích
22.04.2024 16:20
|
0
Reklama

Nový Ford Focus ST Edition má nastavitelný podvozek jako závodní vozy. Ale umí být i rodinným autem

Novinka kombinuje sportovní vlastnosti se zrychlením z 0 na 100 za 5,7 sekundy a užitnou hodnotu
11.04.2024 07:59
|
0

Rozdíly mezi dojezdy aut na hladové oko jsou propastné. Dělají i víc než dvojnásobek

Pokud často riskujete jízdu na palivovou rezervu, nikdy nepřekračujte hranici 50 ujetých kilometrů
09.04.2024 07:59
|
9
Reklama
Autosalon TV