Paliva máme levnější i bez pokut
Řecké ministerstvo rozvoje udělilo pokuty za „nekalé vytváření zisku“ čerpací stanici ve Fthiótidě a v Kefalonii. Důvodem bylo zjištění tamního útvaru pro kontrolu trhu, že prodejci měli příliš vysoké marže a porušili tak zákon 4818/2021. Ten říká, že hrubá marže nesmí být vyšší než odpovídající marže daných produktů a služeb do 1. září 2020. Podle tohoto zákona se omezení vztahuje mimo jiné na produkty služby související s potravinami, zdravím, bezpečností nebo pohybem obyvatel.
V Řecku takové pokuty nejsou ničím výjimečným, podobné sankce byly loni rozdány nejen prodejcům paliv hned několikrát. Třeba minulý rok v září dostaly jiné dvě stanice opět dohromady pokutu deset tisíc eur, jak informoval web
neakriti, koncem loňského roku pak dostalo dalších osm stanic v severním Řecku znovu pokutu každá po pěti tisících euro, uvádí
web vimatisko. Ten zároveň zmínil, že součástí tohoto balíku pokut rozdaných podle stejného zákona bylo také 50 787 eur za příliš drahé potraviny. Tuto částku musela zaplatit pětice obchodních řetězců.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že právě ukládání podobných pokut za příliš vysoké marže by bylo vhodné řešení také pro tuzemský trh s palivy, podle evropských statistik to navzdory nedávnému zdražení není u nás pořád tak špatné. V rámci EU jsou české ceny benzinu a nafty pod evropským průměrem. Podle aktuálního přehledu cen paliv vydávaného každý týden Evropskou komisí stojí litr benzinu v EU průměrně 1,81 eur, zatímco u nás je cena 1,64 eur. V případě nafty udává tento přehled jako průměrnou tuzemskou cenu 1,56 eur/l, zatímco celoevropský průměr činí 1,72 eur/l. V Řecku vyjde litr benzinu podle stejného zdroje téměř na dvě eura a nafta tam stojí 1,74 eur/l.