Reklama
Řidičův chleba

Je možné, aby na čerpací stanici tekl z naftové pistole benzin? Ano, v průměru jednou za sedm let

Špatné naplnění nádrží čerpací stanice je vždy důsledkem obyčejné lidské chyby
Zdroj: pixabay.com

Ve spěchu se občas může stát i těm nejsvědomitějším řidičům, že například do naftového auta natankují benzin. Je to obyčejná lidská chyba, která může být poměrně drahá, ale prostě se stává. Jenže stejně tak je teoreticky možné, že řidič udělá všechno správně, a přesto se do auta dostane špatné palivo. Zvěsti o těchto případech najdete bez problémů na internetu. Například v květnu podobnou věc řešili v Nizozemsku. Jedná se o případy, kdy se v nádržích čerpací stanice nachází jiné palivo, než jaké by tam mělo být. Ke smíchání může dojít při stáčení cisterny a i zde jde o lidskou chybu, konkrétně o chybu řidiče cisterny. Tyto situace jsou velmi vzácné, ovšem známé jsou i z tuzemského trhu.  

Jednou za sedm let, jeden případ z tisíce

Situace, kdy například z benzinové pistole poteče nafta, respektive benzin smíchaný s naftou, je teoreticky možná kvůli způsobu distribuce paliv. Ta na čerpací stanice zaváží cisternová vozidla a o samotné stáčení se následně stará řidič. Ačkoliv je celý proces přepravy pečlivě monitorovaný a například při nakládce paliv do cisterny vše na pozadí kontroluje elektronický systém daného terminálu, stáčení není možné provést jinak než manuálním připojením hadic, což dělá řidič. Pokud si z nějakého důvodu hadice splete a připojí špatnou nádrž cisterny na špatnou šachtu nádrže stanice, může dojít ke smíchání. 

Jak zaznělo během tiskové konference společnosti Shell pořádané během letošních Legend, řidiči jsou školeni a vychováváni k tomu, aby se v těchto případech nesnažili svůj omyl zatajit. Zároveň při stáčení také existuje určitá forma kontroly, kdy čerpací stanice sleduje, kolik paliva přibylo v té které nádrži a řidič má proti tomu informace o tom, kolik paliva do té které nádrže napustil. A ještě navíc je evidováno, kolik paliva bylo prodáno během stáčení. Ve výsledku tak obsluha čerpací stanice umí snadno dopočítat, kolik by mělo být benzinu a nafty po stáčení v nádržích. Pokud něco nesedí, je prakticky jisté, že došlo k chybě a okamžitě se zastavuje prodej. 

U společnosti Shell mají spočítáno, že v průměru každý řidič cisternového vozidla udělá chybu tohoto typu jednou za sedm let. Podle společnosti Mol dojde k podobnému pochybení v jednom případu z tisíce stáčení. „Naše oddělení logistiky eviduje v průměru jedno promile pochybení ve stáčení k celkovému počtu stáčení za poslední rok. Jedná se o smíchání produktů, jejichž dovoz zajišťujeme našimi smluvními dopravci. Jsou nastaveny přesné postupy pro dodání a stáčení PHL na stanicích (včetně křížové kontroly dodání paliv odhalující právě tyto smíchání). Sami dopravci mají (každý podobný, nikoliv striktně identický) systém pro nakládku a vykládku produktů a kroky zabraňující smíchání dvou produktů. Při smíchání během stáčení na stanici se vždy jedná o pochybení řidiče (nedostatečná pozornost, neprovedení druhé kontroly,…),“ vysvětluje Tomáš Trč ze společnosti Mol.

Velké nároky

Na řidiče cisternových vozidel jsou obecně kladeny poměrně velké nároky. Nejde přitom jen o jízdu, kde se hledí primárně na bezpečnost. Řidiči musí zajistit také samotnou nakládku na terminálech a jak už zaznělo výše, mají na starost i stáčení na čerpacích stanicích, přičemž během tohoto procesu by měli dbát i na zajištění bezpečnosti (například aby se okolo nemotal někdo s cigaretou) a samozřejmě musí vždy dodržovat předepsané postupy. Proto se ostatně o těchto lidech také mluví nikoliv jen jako o řidičích, ale jako o „operátorech cisternových vozidel“. 
Reklama

Diskuze

Cyril - 02.08.2023 06:51:31
Dr.Chocholoušek se spletl maximálně jednou za 10 let. U tebe PICHAV, se jde však na jistotu.
PICHAV - 01.08.2023 16:53:14
1X ZA SEDM LET ???? TAK TO JESTE MINIMALNE NA KAZDE PUMPE !!!! SE STIHNE VRAZDENI ROPAKU !!!! A BUDOU STODOLOVE VRAZDY !!!! PAK UZ SE NEBUDOU VYRABET DALSI ROPACI !!!! TAKOVE KONECNE RESENI ROPACKE OTAZKY !!!! ASI O TOM VYDAM KNIHU S VERSI A OBRAZKY

Čerpací stanice snů byla otevřena. Má přes 120 stojanů, nabíječky, obří myčku a benzin za 16 Kč

Stanici otevřela americká společnost Buc-ee's. Jde o největší „čerpačku“ na světě
04.07.2023 15:04
|
19
Reklama

Honda bude vyrábět vodík z přebytečné energie ze solárů. Testovaný systém má i svou čerpací stanici

Soběstačnou jednotku na výrobu zeleného vodíku japonská automobilka letos zprovozní v Německu
14.02.2023 12:41
|
2
Reklama

Řidiči stojí frontu na jedné čerpací stanici. V okolí se přitom tankuje za stejné ceny a bez čekání

Nafta 35,90 a benzin 34,90. Stejné ceny jako má Tank ONO mají kousek vedle další dvě čerpací stanice
11.01.2023 07:31
|
96

Tady raději netankovat. Mapa ukazuje 50 čerpacích stanic, které dostaly pokutu za špatné palivo

Za loňský rok přibyly hlavně vesnické pumpy. Na seznamu jsou ale i značkové benzinky
04.01.2023 07:30
|
34

Když zvládne české tankodromy, obstojí i v zahraničí. Mikrovlnný cestář míří do Rakouska a Ameriky

Až příště pojedete do Rakouska, možná i na tamních silnicích potkáte mikrovlnného cestáře
10.04.2024 10:00
|
0

Škoda Octavia Combi 1.9 TDI je dodnes snem mnoha řidičů. Teď bude na prodej její unikátní verze

Žádná střecha, tři řady sedadel, najeto 21 tisíc kilometrů a unikátní původ i účel. Máte zájem?
04.04.2024 07:57
|
0
Reklama

Land Rover Defender Outbound je parádní cestovatel s poctivým dieselem. Nadchne rodiny i dobrodruhy

Verze Outbound má být luxusním základem pro řidiče, kteří mají rádi dobrodružství
29.03.2024 08:49
|
0

Tady raději netankovat: ČOI rozdala další pokuty za nekvalitní paliva i za špatné zaokrouhlování

Během loňských odběrů nevyhovělo pouze 12 vzorků. Situace na českém trhu se tak meziročně zlepšila
21.03.2024 07:30
|
19
Reklama
Autosalon TV