Pozor na tramvaj
Typicky se vyskytuje v ulicích, kdy jsou od sebe protisměrné proudy oddělené třeba travnatým ostrůvkem. Velmi často se objevují na širokých silnicích, jejichž středem prochází tramvajová trať. Pomáhají řidičům buď s otáčením, nebo odbočením vlevo. Ti ale někdy nevědí, jak se na daném místě zachovat. Proč?
Základem jejich zmatečného chování se stane fakt, že se uprostřed křižovatky ocitnou mimo své pruhy a mohou se domnívat, že se je v tomto prostoru nutné chovat jako na samostatné komunikaci. Tedy, že je potřeba jet vpravo. Když jsou při otáčení osamocení, lze vše ještě pohodlně napravit. Ale pokud se protijedoucí řidič rozhodne také otáčet, může vzniknout nepřehledná až nebezpečná situace. A to zejména ve chvíli, když druhý řidič chce projet křižovatku naopak správně.
Abychom se nezamotali, řekněme si rovnou, že otáčení se na této křižovatce je poměrně jednoduché. Řidič se musí držet vlevo. Hovoří o tom paragraf 21 zákona o provozu na pozemních komunikacích, který řeší odbočování. „Před odbočováním vlevo se musí (řidič) zařadit co nejdále vlevo v části vozovky určené pro jeho směr jízdy s ohledem na rozměry vozidla nebo nákladu a šířku vozovky. Odbočují-li řidiči protijedoucích vozidel vlevo, vyhýbají se vlevo,“ píše se na konci třetího odstavce.
A nemluvme jen o otáčení. Platí, že odbočují-li řidiči protijedoucích vozidel vlevo, míjí se vlevo. Tedy pravými boky vozidel k sobě.