Reklama
Řidičův chleba

Přednost zprava je nebezpečné pravidlo. V některých zemích na ni proto raději nespoléhají

Řidiči na ni často zapomínají. V lepším případě vznikne malé zdržení, v tom horším i těžká nehoda
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Přednost má ten, kdo přijíždí zprava. Tak zní základní poučka o silničním provozu, která se žákům autoškol vtlouká od prvního dne do paměti. Problém je ten, že přednost zprava vyžaduje po jednom řidiči, aby o ní věděl a správně zareagoval a po druhém, aby jinému řidiči důvěřoval, že o ní ví. Výsledkem jsou situace, se kterými se zřejmě setkal každý, kdo jezdí autem. V lepším případě dáváte přednost, ale pouštěný stojí a nechápe, že může jet. V tom horším vám někdo nedá přednost a může to dopadnout i fatálně.

Tisíce nehod

Nedání přednosti je jednou ze čtyř hlavních příčin dopravních nehod na českých silnicích. Za rok 2023 se kvůli tomu stalo přes 10 611 nehod. Zahynulo 77 lidí. Policejní statistiky však nerozlišují, zda k nehodám došlo na „světelných“ křižovatkách, se značkami nebo s aplikovanou předností zprava. Je sice fakt, že křižovatky bez značek se objevují spíš v klidnějších místech, ale i tam může dojít k těžkým nehodám. Třeba ve chvíli, kdy jedna z ulic svou šířkou svádí k tomu, aby ji řidič vnímal jako hlavní.

V některých zemích už o nebezpečnosti přednosti zprava nepochybují. Vlámská automobilová asociace v Belgii léta bojuje za její zrušení. Podle jejích statistik v tomto státě došlo v roce 2017 k 15 tisícům nehod na neoznačených křižovatkách, v průměru tedy ke 42 denně. V prosinci 2017 proto belgické město Glabbeek osadilo všechny křižovatky značkami a o rok později porovnalo statistiky. Za první pololetí roku 2018 byly dvě nehody z devíti zapříčiněné nedáním přednosti v jízdě (navzdory novému značení). Ve stejném období roku 2017, tedy když platila ještě přednost zprava, to bylo 18 z 22 nehod.

Kromě bezpečnosti se dá u přednosti zprava na některých křižovatkách pochybovat i o její spravedlivosti. Zejména v kombinaci s hustou dopravou se na určitých místech stává, že řidiči z jedné ulice musí podle pravidel pustit nekonečnou šňůru aut jedoucích zprava. Odkázáni jsou tak spíš jen na dobrou vůli těch, kteří přibrzdí a nechají je projet. Taková situace nastává na řadě míst ve větších českých městech, zejména v Praze.

Kde se vzala přednost zprava?

Jde o celosvětově rozšířené pravidlo, jež zavedla Vídeňská konvence o silničním provozu. Přednost zprava se dokonce paradoxně používá i v některých státech, kde se jezdí na opačné straně silnice, konkrétně třeba na vybraných místech v Austrálii nebo Singapuru.

Jiná řešení existují

Zatímco v Česku se stále vedou debaty o tom, zda je ideální zbavit se „lesu“ dopravních značek a nahradit jej právě předností zprava, některé státy naopak raději volí cestu dopravním značením. Například v USA na přednost zprava řidiči prakticky nenarazí. Nahrazuje ji totiž značka nazvaná „all way STOP“.

Takovou značkou jsou pak vybaveny ulice ze všech směrů. Všichni řidiči musí tedy na hranici křižovatky zastavit. Následně pokračují podle toho, kdo k čáře dorazil jako první. Tím má každý dostatek času na reakci i pohodlné odbočení napříč křižovatkou. Pokud dva řidiči přijedou ve stejnou chvíli, domlouvají se gesty nebo prostě pomalu jedou. Zlepšuje to vzájemnou ohleduplnost a dá se odhadnout, že to snižuje stres.

Příjemným pravidlem, kterého jsme si všimli na silnicích v Jihoafrické republice, je, že když přestanou fungovat semafory, řidiči se na křižovatce začnou chovat, jako by byla osazena značkou „all way STOP“. A je jedno, že jedna silnice je třeba čtyřproudá a druhá jen malá okreska. Tím, že řidiči na velké silnici zastaví, umožní snadné přejetí křižovatky či odbočení do protisměru autům na vedlejší. V opačném případě by to byl za hustého provozu velmi náročný, stresující a nebezpečný úkol.

Je zřejmé, že aplikování pravidel z USA, JAR a dalších zemí na české silnice je nereálné. Přesto by stálo za to zauvažovat, zda přece jen není lepší křižovatky značkami osadit. Jistě, řidiči se pravidlo pravé ruky učí od prvního dne v autoškole. Ale co když do vás nabourá právě ten, který na něj jenom zapomněl?
Reklama

Diskuze

Zdeněk S. - 27.03.2024 15:53:52
Slyšel jsem, že skoro každý Čech (a nejen on) který přijede na misi u EU autem, tak v Bruselu nabourá, protože tam je přednost obrácená, tj. zleva. To by mělo logiku, proč ji chtějí zrušit. V tomto článku se ale uvádí, že jde o přednost zprava. Tak nevím.
PICHAV - 25.03.2024 14:22:18
ROPACI !!!! UZ VAM ZVONI HRANA !!!! WAGNEROVO KLADIVKO !!!! BUDOU JIZ JEN EV !!!! A BUDETE POTREBOVAT !!!! PRAVIDLO PRAVE RUKY PRO ELEKTROMAGNETISMUS !!!! ABYSTE VEDELI HLAVNE KDE JE SEVERNI A JIZNI POL !!!! BUDE Z VAS POL CHODEC !!!! PAUL WALKER

Někdy přednost zprava neplatí, i když není křižovatka označená. Řidiči na to zapomínají

Nabízí se otázka, jak je to u nově zavedené sdílené zóny
27.02.2024 07:57
|
9
Reklama

Omlazený Volkswagen Touareg je králem wolfsburské džungle. Šestiválec si udržel své přednosti

Touareg prošel drobnými optickými změnami. To klíčové včetně naftového motoru zůstalo nedotčené
27.12.2023 16:44
|
4
Reklama

Peugeot 3008 se odhaluje v nové generaci. Přednost má elektrická verze, ale benzin zůstává

Francouzská automobilka ukázala snímky exteriéru, odhalení techniky si nechává na později
10.09.2023 08:41
|
0

Za nehody autobusů může i bezohlednost řidičů osobních aut. Nechtějí se vyhýbat nebo nedají přednost

Nejvíc karambolů s autobusy se kromě měst stává na úzkých silnicích třetích tříd
21.06.2023 07:14
|
3

Voyah Dream už jezdí po českých silnicích. Posádku hýčká luxusem a šokuje rychlostí

Podle výrobce jde o nejrychlejší elektrické MPV na světě. Na palubu se vejde až sedm lidí
22.04.2024 10:00
|
0

Sveze sedm lidí, přitom je stejně dlouhý jako Škoda Karoq. Citroën představil nový C3 Aircross

Auto dostane pod kapotu elektrický pohon i benzinové motory. Výkon ale velký nebude
19.04.2024 09:50
|
0
Reklama

Elektrické BMW iX2 umí na silnici bavit. Kvůli pomalému nabíjení je ale jen pro trpělivé řidiče

Luxusní materiály dělají skvělou atmosféru, překvapí velký kufr. Už chybí jen lepší nabíječka
19.04.2024 08:10
|
0

Nový Renault Scenic dorazil do Česka. Je větší než Škoda Karoq, ale jezdí jen na elektřinu

Automobilka sází na cenu lehce pod 1,1 milionem korun, mluví i o solidním dojezdu a nabíjení
17.04.2024 09:59
|
0
Reklama
Autosalon TV