Reklama
Řidičův chleba

Pokut za překročení rychlosti o 1 km/h pošle Kolín za měsíc tisíce. Zahltil si jimi vlastní úřad

Město s posíláním výzev nepřestane, přestože na nich vydělává jen desetikoruny. Lidé mu nadávají
Zdroj: Robin Běhal, Autosalon.cz

V Kolíně a dvou přilehlých obcích si musí řidiči dát obzvlášť velký pozor. Město tam totiž na celkem pěti úsecích měří maximální povolenou rychlost, a to tak přísně, že rozesílá pokuty už při 51 km/h na padesátce. Výsledkem je totálně přetížený odbor dopravy, jehož pracovníci navíc musí čelit nadávkám řidičů. Jeho šéf by rád limit zvýšil, město s tím ale naopak nechce nic dělat. A tak tisíce pokut, na nichž Kolín vydělá maximálně pár desetikorun, chodí dál.

Až 4600 dopisů měsíčně

Na kolínské měření upozornil Autosalon v polovině prosince poté, co se mu ozval jeden čtenář, který dostal pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h (naměřeno 54 km/h, po odečtení kvůli kalibraci radaru 51 km/h). Jak nyní data ukazují, stal se jen jedním z mnoha tisíců řidičů, kterým přišel totožný dopis.

„Za měsíce září až prosinec roku 2023, kdy byl nově nastaven limit na měřících zařízeních na 54 km/h, nám městská policie zaslala přes 14 tisíc oznámení. Pro srovnání, když dohromady sečteme rok 2021, 2022 a měsíce leden až srpen 2023, přišlo celkem devět tisíc oznámení,“ řekl Autosalonu Miroslav Babák, vedoucí odboru dopravy města Kolín s tím, že jde o obrovský nepoměr.

Fotografii rychle jedoucího vozu nejprve zpracovává městská policie, která poté posílá informaci na odbor dopravy a ten pak kontaktuje majitele vozu. „Jde o to, že prvotní výzvy k zaplacení určených částek ještě nejsou klasickým správním řízením, což zpravidla veřejnost vůbec netuší a netuší to i někteří z těch, co by to vědět měli. Z toho pramení častý mylný argument, že odbor dopravy může podezření ze spáchání bagatelních přestupků (dejme tomu za rychlost 51 až 53 km/h) hned odkládat, aby zbytečně nešikanoval lidi. Není tomu tak, odbor dopravy se musí nejprve posunout do správního řízení, což se stane tím, že provozovatel vozidla nezaplatí ve lhůtě, podá odpor či označí řidiče vozidla. Teprve potom, když správní orgán vezme v úvahu všechny okolnosti konkrétního případu a dojde k závěru, že nespatřuje známky společenské škodlivosti, čili není naplněna materiální stránka přestupku, může přestupek odložit,“ podrobně vysvětlil postup Babák.

Město vydělá desetikoruny

Protože lidé nevědí, jak systém funguje, obracejí svou zlost primárně na úředníky kolínského odboru dopravy. „Na enormním množství dopisů pracují tři přestupkářky, které se každý den setkávají s telefonickými ataky, vyhrožováním i dehonestací na sociálních sítích. Oni za tento problém ale nemohou,“ upozorňuje Babák.

Vedoucí odboru dopravy sám nemá k dispozici přesná čísla, nicméně ze zmíněných 14 tisíc dopisů zaslaných majitelům aut během podzimu loňského roku, tvoří nejméně 80 procent z nich přestupky za rychlost do 55 km/h. Podle Babáka je navíc drtivá většina z nich právě za rychlost do 51 až 53 km/h.

„Náklady na odeslání jedné výzvy k uhrazení pokuty jsou zhruba 115 korun. A pro vaši představu v případě posunu do správního řízení musí následovat další minimálně jedna písemná výzva. A to když jde vše dobře,“ upozorňuje Babák. Pokud tedy řidič nejmenší přestupek bez další výzvy zaplatí, vydělá na něm město 85 korun. Pokud je ho ale nutné obeslat znovu, Kolín začíná prodělávat. Kolínský odbor dopravy poskytl Autosalonu tabulku s pokutami za rychlost:

Pokuty za rychlost v Kolíně

Rychlost Pokuta
51-55 km/h 200 Kč
56-59 km/h 400 Kč
60-69 km/h 750 Kč
67-69 km/h 800 Kč
70-89 km/h 1250 Kč
Zdroj: Odbor dopravy města Kolín

Kolik jsem opravdu jel?

Radar musí být zkalibrován s minimální tolerancí plus minus 3 km/h. Pokud tedy řidiči naměří 54 km/h, je možné, že ve skutečnosti jel rychlostí od 51 do 57 km/h. Proto je na něj pohlíženo tak, jako kdyby jel jen 51 km/h a tato rychlost je braná za reálnou.

Kolín: Nic měnit nebudeme

Kdyby bylo v průměru všech 4666 přestupků měsíčně za nejnižší sazbu, nad kterou je velká šance, že řidiči mávnou rukou a raději zaplatí, než aby se tahali po správním řízení, město zkrátka nepřijde. Po odečtení nákladů mu totiž na účtě přistane necelých 400 tisíc korun. V ročním rozpočtu města, který činí přibližně 1,2 miliardy korun, to jsou ale drobné. Proto je zvláštní, proč s tím nechce přestat.

„Měření rychlosti provádí na základě zákonného oprávnění městská policie a ta je názoru, že limit 54 km/h je správně nastaven. Tento názor je podpořen sdělením ministerstva vnitra, jenž je pro městskou policii gesčním ministerstvem,“ sdělila Autosalonu mluvčí Městského úřadu Kolín Šárka Hrubá.

Sdělení ministerstva má redakce k dispozici. Ve zkratce v něm stojí, že by města měla měřit bez tolerance (pouze s technickou 3 km/h kvůli kalibraci). Existuje ale ještě jedno stanovisko, které město také dostalo. Je od ministerstva dopravy a naprosto ministerstvu vnitra protiřečí s tím, že každé město si může zvolit toleranci samo. A vyvrací i další části sdělení. Těmto dvěma dopisům, které Kolín dostal, se budeme věnovat podrobně v následujícím článku.

Teď je ale patrné, že se chce Kolín držet výkladu toho ministerstva, jehož šéfem je bývalý dlouholetý kolínský starosta Vít Rakušan. „Současná situace není rozhodně v pořádku a obě gesční ministerstva by měla najít cestu ke shodě na výkladu a doporučení, jak tuto problematiku řešit. Co se ale týká Kolína, tak v tuto chvíli o navýšení rychlostních limitů neuvažujeme,“ doplnila Hrubá.
Reklama
Reklama

Diskuze

NevimDal - 28.03.2024 16:03:22
Odpustky cirkvi byly zruseny, doufam, ze bude zruseno i toto, protoze to ve sve podstate neni nic jineho. Jedete rychle nebo nacervenou? To je celkem jedno, staci zaplatit odpustek a vas prohresek nebude predan policii. To nekomu pripada OK?
Josef Trnka - 20.02.2024 14:29:43
Maximální rychlost je 50. Nechápu, co se tu řeší. (navíc je tam tolerance radaru o které se zde nepíše, takže těch 51 je nejspíše kolem 54km)

Město u Prahy dál ždíme řidiče. Na rychlostních kamerách za rok vydělalo 64 milionů korun

V Říčanech dál narůstá počet úsekových měření i peníze vybrané z pokut. Vážně jde o bezpečnost?
06.02.2024 08:11
|
118
Reklama

Vyšší rychlost a delší dojezd. Hyundai své elektromobily osadí aktivní aerodynamikou

Nový systém nazvaný Active Air Skirt se poprvé objeví u modelu Genesis EV60
23.01.2024 12:11
|
0
Reklama

Nová auta povinně upozorňují řidiče na překročení rychlosti. Systém lze odstavit za pár korun

Standardní vypnutí je schválně zdlouhavé, navíc se nežádoucí varování zapíná po každém startu
22.01.2024 14:00
|
23

Řidič ukázal prostředníček na rychlostní kameru. Teď mu hrozí vězení, nebo pokuta 100 tisíc korun

V Německu existuje zákon, který řidiče trestá za vulgární gesta. Sankce jsou astronomické
17.01.2024 13:01
|
8

První elektromobily značky Alfa Romeo je v Česku. Prohlédli jsme si nový model Junior

K mání je i spalovací verze s hybridním pohonem. Později přijde také varianta s pohonem všech kol
13.09.2024 15:01
|
1

Hezký, dobře vybavený a moc tohoto nevypije. Renault Symbioz je v Česku, svezli jsme se

Nové SUV francouzské značky se prodává zatím jen jako hybrid. Přibudou ale i další motory
13.09.2024 08:13
|
0
Reklama

Aston Martin se oficiálně začíná prodávat v Česku. První showroom se otevře v pražských Strašnicích

Značka si slibuje, že by mohla prodat mezi 25 až 70 auty za rok. Kromě prodejny bude i servis
12.09.2024 16:11
|
0

Úřad práce nabízí řidičům až 42 tisíc korun na palivo. Musí ale prokázat, že ho využijí

Jde o příspěvek, který je možné pobírat maximálně rok. Platí jen pro nové zaměstnaní
12.09.2024 07:25
|
5
Reklama
Autosalon TV