Za nehody autobusů může i bezohlednost řidičů osobních aut. Nechtějí se vyhýbat nebo nedají přednost
Střet s vozidlem, které jelo po nesprávné straně vozovky, vjezd auta do protisměru a vyhýbání se bez dostatečné boční vůle. To jsou podle analýzy Portálu nehod hlavní příčiny nehod autobusů na silnicích mimo obce, nejčastěji na komunikacích nejnižších tříd.
Pozor ve městech a na malých okreskách
Nejčastěji dochází k nehodám autobusů ve městech. Pokud se zaměříme na karamboly za posledních deset let, jde téměř o dvě třetiny případů (61 %). Tyto nehody se zpravidla obejdou v naprosté většině případů bez zranění (74 %) nebo jen s lehkým zraněním (24 %).
„Podíl nehod autobusů na všech nehodách v České republice je poměrně konstantní. Od roku 2013 do roku 2022 tvořil v průměru 2,53 procenta. Pro lepší představu – v loňském roce to bylo v absolutním vyjádření 2 295 nehod,“ říká pojistný matematik České kanceláře pojistitelů Petr Jedlička.
Nejčastěji dochází k nehodám autobusů kromě měst na silnicích III. třídy. „Silnice III. třídy jsou pro autobusy nebezpečné, protože jde často o velmi úzké vozovky, někdy s nezpevněnou krajnicí, kde mají autobusy velmi omezený prostor, jak se vyhnout protijedoucímu vozidlu. Proto je víc než na místě, aby řidiči osobních vozů byli při vyhýbání se autobusům obzvláště opatrní a umožnili jim bezpečný průjezd. V těchto případech často nejde ani tak o dodržování dopravních předpisů, jako spíš o ohleduplnost a vzájemný respekt,“ připomíná Jan Chalas z Portálu nehod.
Na silnicích III. třídy byly autobusy ve 14 procentech nehod. Až na dalších místech se objevují silnice druhé a první třídy. A nejbezpečnějším místem pro pohyb autobusů jsou dálnice (dvě procenta karambolů).
Mobil v ruce nebo nedostatečná vzdálenost
Bouračku s autobusy často zaviní nepozorností a nerespektováním pravidel řidiči osobních aut. Z analýzy vyplývá, že hlavní příčinou nehod nezaviněných řidičem autobusu je způsob jízdy řidiče vozu, který střet způsobil. To se týká 42 procent nehod osobního auta s autobusem.
„Jde například o situace, kdy se řidič nevěnoval plně řízení vozidla, jel po nesprávné straně vozovky a vjel do protisměru, vyhýbal se bez dostatečné boční vůle nebo nedodržel bezpečnou zónu za autobusem,“ doplňuje datový analytik Portálu nehod Marek Sibal.
Druhým nejčastějším důvodem, který stojí za víc než čtvrtinou nehod, je nedání přednosti v jízdě autobusu.
Riziková místa s nehodami autobusů v Praze
1. Křižovatka ulic Švehlova a Průběžná - 63 nehod nezaviněných řidičem autobusu
2. Vítězné náměstí v Dejvicích - 26 nehod
3. Křižovatka ulice Svatovítská s ulicemi Generála Píky a Wuchterlova - 19 nehod
Zdroj: Portál nehod
Hned za Prahou je Ústecký kraj
S ohledem na intenzitu provozu nepřekvapí, že nejvíc autobusy bourají v Praze. Konkrétně se tam stalo 8011 takových nehod. Co do počtu nehod je za Prahou Ústecký kraj (2710 bouraček).
Místem s největším výskytem bouraček autobusů, které nezavinili jejich řidiči, je v České republice a zároveň v Praze za posledních deset let křižovatka ulic Švehlova a Průběžná s nájezdy na Jižní spojku poblíž železniční stanice Praha – Zahradní Město. Stalo tam 63 nehod, jejichž příčinou bylo nejčastěji nedání přednosti v jízdě autobusům při odbočování osobních aut vlevo na nájezd na městský okruh.