Reklama
Řidičův chleba

Je zelená, tak jedu. Čeští řidiči bezohledně blokují křižovatky, policie to moc neřeší

Pokud už člověk překáží v křižovatce, v žádném případě nesmí couvat. Zákon to zakazuje

Stačí se v pracovní den ráno postavit na křižovatku pražských ulic Legerova / Wenzigova a pozorovat dopravu. Během chvíle přistihnete hned několik řidičů, kteří skončí uprostřed křižovatky, zatímco druhý směr už má zelenou. To znamená, že nemůže projet, nebo jen s obtížemi. Blokování křižovatky je přitom nejen bezohledné chování, ale zároveň i přestupek.

Výchovný efekt

„Obecně platí pravidlo, že řidič nesmí vjet do křižovatky, nedovoluje-li mu situace pokračovat v jízdě v křižovatce a za křižovatkou, takže by byl nucen zastavit vozidlo v křižovatce. Stejně tak při účasti na provozu na pozemních komunikacích je každý povinen, mimo jiné, své chování přizpůsobit situaci v provozu na pozemních komunikacích,“ říká mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka s odkazem na zákon o provozu na pozemních komunikacích.

Policie může na místě udělit pokutu až do výše 2000 korun a nebo ve správním řízení od 1500 do 2500 korun. „Policista toto protiprávní jednání řeší v rámci běžného výkonu služby. V případě jeho zjištění je takovéto jednání řešeno s přestupcem na místě, tak aby bylo, mimo uložení sankce, dosaženo i výchovného efektu,“ popisuje mluvčí policie David Schön.

Během našeho fotografování na pražské křižovatce jsme zachytili i dvě situace, u kterých byla přítomna policejní vozidla. Ani v jednom případě ale příslušníci nezasáhli. Je možné, že nešlo o dopravní policisty, kteří by měli přestupek řešit, stejně tak ale mohli takové chování řidičů přehlédnout. Podle vyjádření mluvčího se totiž zdá, že se policie snaží být k těmto přestupkům spíš shovívavá.

Záleží na situaci

„K uvedenému přestupkovému jednání je třeba přistupovat individuálně, přičemž zasahující policisté jsou plně kompetentní k tomu, aby přestupek řádně vyhodnotili, právně kvalifikovali a posoudili aktuální situaci na konkrétní křižovatce. Zejména okolnosti, které zapříčinily stav, v důsledku kterého byl řidič nucen zastavit v křižovatce,“ dodává Schön.

„Důležité je zjištění, zda řidič, předtím, než vjel do křižovatky, zcela zjevně věděl, že mu dopravní situace v křižovatce či za ní, neumožňuje křižovatku bezpečně a bez zastavení projet. K vyhodnocení přestupkového jednání může policistům pomoci i případný záznam z přehledové kamery služebního dopravního prostředku nebo záznam z kamerového systému křižovatky,“ doplnil mluvčí.

Mimochodem, přestupek smí pokutovat jen státní policie. Městská na něj nedohlíží. „Strážníci obecní policie tento přestupek v příkazním řízení na místě neřeší, nemají k jeho řešení zákonné oprávnění,“ potvrzuje mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová. To ale znamená, že šance na odhalení přestupku rapidně klesá. Prakticky k tomu může dojít jen náhodou, kdyby okolo projížděla policejní hlídka. A ani to nestačí, jak ukazují naše snímky z místa.

Co mám dělat, když zablokuji křižovatku?

Křižovatka Legerova / Wenzigova je každý den zablokovaná kvůli zúžené silnici asi 500 metrů před ní. Nejde ale o nepřehledný úsek, třeba se zatáčkou nebo horizontem, kde by řidiči neviděli nebo nemohli odhadnout, jak to s dopravní situací vypadá za křižovatkou. Díky rovné ulici je výhled na kolonu perfektní. Přesto téměř pokaždé nějaké auto křižovatku zablokuje. Když se to stane z nepozornosti a řidič si svou chybu uvědomí, často se pokouší místo uvolnit tak, že couvá zpět. Logicky, protože dopředu to nejde. I to je ale špatně.

„Pokud již nastane situace, že řidič je nucen v křižovatce zastavit, pak je důležité, aby se vyvaroval unáhleného či panického jednání. Jedná se zejména o couvání (což je v křižovatce s řízeným provozem a v její těsné blízkosti zakázáno - § 24 odstavec 4 písmene b) nebo složité manévrování v křižovatce. Nejlepším řešením je v klidu vyčkat, až se kolona vozidel před ním rozjede a plynule pak opustit křižovatku,“ vysvětluje Schön. To znamená, že prakticky jedinou možností je jet dopředu.

Policejní mluvčí ale navíc dodává, že ve velkých městech je zkrátka nutné počítat s tím, že bude hustý provoz a přizpůsobit tomu svoje chování. „Města jsou charakteristická i neustálými pohyby vozidel integrovaného záchranného systému. Průjezd takového vozidla velkou křižovatkou s řízeným provozem pak zcela jistě způsobí určité dopravní komplikace. Řidiči, kteří se každodenně pohybují ve velkých městech v silničním provozu však tyto dopravní komplikace předvídají a dokáží na ně adekvátně reagovat,“ mírní Schön s tím, že policie na vytížené křižovatky dohlíží.
Reklama

Diskuze

Jaroslav - 19.02.2022 19:14:06
No ono v Praze kdyby někdo posteloval semafory aby když na jednom je zelená tak aby postupně padali zelené a ne na jednom semaforu zelená na druhém červená vždyť ty auta nemají vlastně kam jet.Jenze to by policie musela přemýšlet.
njn - 05.05.2021 08:14:11
zavodnik co musi mit fofrklacek a pak mu to trva na krizovatce se plynule rozjet rozjet... No fakt nechapu tu neoblibu automatu v EU hrozny spatecnici tady

Pozor na rychlost a další přestupky. Policie chystá velkou dopravní akci. Bude všude

Letošní dopravně bezpečnostní akce Speed Marathon proběhne ve středu 21.4.2021
20.04.2021 10:40
|
13
Reklama

Liberecká policie odhaluje přestupky z tajného autobusu. Z něj je totiž vidět i do kabin kamiónů

Důvodem pro policejní akci byl ukončený nouzový stav a návrat většího množství řidičů na silnice
16.04.2021 14:26
|
3

Ukradl Lamborghini za miliony, neměl na benzin, tak ujel od pumpy. Je v hledáčku policie

Řidič supersportu natankoval, odskočil si na toaletu a pak v mžiku a bez zaplacení odjel
15.04.2021 12:28
|
5

Nejdostupnější auta s výkonem přes 600 koní: Jedno voní benzinem, ostatní jsou do zásuvky

Na to nejlevnější není potřeba ani dva miliony korun. Další už ale tak dostupná nejsou
19.06.2024 18:00
|
0

Do Česka míří švédská značka elektromobilů Polestar. Navzdory tomu, že čelí propadu akcií

Polestar si slibuje, že už příští rok bude i díky novým trhům prodávat tříkrát víc aut než loni
19.06.2024 12:15
|
1
Reklama

Honda ukázala autíčko do zásuvky za 360 tisíc korun. Dobije se za půl hodiny

I Japonci umí levné elektromobily. Vůz se prodává v několika verzích, včetně dodávky
17.06.2024 16:30
|
2

Elektromobil odmítá víc řidičů než před dvěma lety. Nadšenců ubývá, další koukají po hybridech

Většina těch, kteří chtěli auto na baterky, ho už má. Ostatním se ale tento druh pohonu nezamlouvá
17.06.2024 10:00
|
6
Reklama
Autosalon TV