I elektromobil potřebuje klasickou 12V baterku. Když se vybije, auto ani s plným dojezdem neodjede
Vypadá to na první pohled nelogicky. Elektromobily vybavené vysokonapěťovou hnací baterií, jejíž jmenovité napětí se pohybuje v rozsahu 288 až 800 voltů, využívají také 12voltovou olovo-kyselinovou baterii pro napájení palubní sítě. Této palubní baterii se také říká pomocná, záložní, podpůrná, přídavná nebo sekundární. A když se vybije, stejně jako u auta se spalovacím motorem, elektromobil nenastartujete.
Úkoly pro 12voltovou baterii v elektromobilu
První funkcí klasické autobaterie v elektromobilu je napájení palubní sítě napětím 12 voltů. Závislé jsou na ní třeba centrální zamykání, vnitřní osvětlení, přístroje atd. U aut do zásuvky sice neplní startovací funkci, napájí ale i palubní počítač, který mimo jiné ovládá vysokonapěťovou hnací baterii. Je-li 12voltová baterie vybitá, nejde palubní počítač spustit. V důsledku toho není ovládán měnič frekvence a elektromobil proto nejde nastartovat.
Druhým úkolem palubní baterie je funkce nárazového zásobníku, který zajišťuje zvýšení bezpečnosti. Jednoduše řečeno, i v elektromobilu je nezbytný druhý zdroj energie, aby bylo v případě potřeby možné vůz bezpečně zastavit i při náhlém stavu „vysoké napětí vypnuto“. A k tomu potřebujete řízení, brzdy, světla, stěrače atd., o jejichž funkci se postará 12voltová baterie. Z hlediska bezpečnosti prostě musejí být tyto funkce zaručeny, i když vysokonapěťový systém bude okamžitě vypnut za jízdy plnou rychlostí. Palubní baterie napájí i asistenční systémy řidiče jako je adaptivní tempomat a podobně.
A třetí funkcí je bezpečnostní pojistka kvůli vysokému napětí před přístupem k vysokonapěťové baterii. Aby to bylo možné ověřit, musí být v provozu řídicí jednotky vozu, které odebírají veškerou energii z 12voltové baterie pro napájení palubní sítě.
Když se palubní baterie vybije
Stejně jako u klasického auta se spalovacím motorem není ani v elektromobilu problém palubní baterii „vymlátit“. Systém uzamykání dveří i audio totiž fungují také po vypnutí vysokonapěťového systému. Stejně jako vnitřní osvětlení nebo obrysová světa. Pokud tyto funkce necháte u odstaveného elektromobilu zapnuté, 12voltovou baterii celkem brzy vybijete. Dokonce se to může stát i při dobíjení vysokonapěťové baterie.
Pokud se totiž palubní baterie vybije dřív, než ukončíte nabíjení vysokonapěťové, nabíjecí zástrčka nepůjde odpojit. V takovém případě vám může pomoci majitel auta se spalovacím motorem, který má ve voze startovací kabely či powerbanka. Díky propojení aut zástrčku odpojíte. Obráceně to ale nefunguje! Případné startovací body elektromobilů nejsou z technických důvodů určeny k nastartování jiných vozidel.
Elektromobily nemají alternátor
V závislosti na výrobci elektromobilu se 12voltová baterie dobíjí vždy během procesu nabíjení vysokonapěťového akumulátoru. A to buď bez ohledu na stav nabití nebo pokud je vysokonapěťový akumulátor nabitý na přibližně 80 procent.
Obzvlášť u starších elektromobilů platí, že jejich palubní baterie už je opotřebovaná. Tam se riziko rychlého vybití zvyšuje. Nepodceňujte proto rozsvícenou červenou kontrolku baterie nebo upozornění palubního počítače „Zkontrolovat systém ELEC“ (= zkontrolovat elektrický/elektronický systém).
Výměnu palubní baterie doporučují výrobci elektromobilů po dvou až třech letech používání, protože jde o výbavu nejvyššího významu z hlediska bezpečnosti.