Reklama
Nová auta

Oddělená místnost a speciální kombinézy. Proto oprava baterie u elektromobilu trvá i tři týdny

Navštívili jsme servis, kde mohou opravovat auta do zásuvky. Nese to s sebou ale řadu komplikací
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Je sice vysoká jen 11 centimetrů, ale váží 400 kg a navíc je životu nebezpečná. Řeč je o trakční baterii elektromobilu, ze které mají mnozí lidé obavy, ať už jde o váhavé zájemce o přesedlání za volant auta do zásuvky nebo automechaniky, kteří mají na starosti její opravy. Autosalon se proto vydal do jednoho servisu, kde tyto baterie diagnostikují a opravují. Opravdu to není žádný med.

Technik: Je nám horko

Za servisem jsme vyrazili až do polského městečka Zabrze, které leží hodinku cesty autem z Ostravy. Nejsme tedy sice v Česku, na druhou stranu tu mají poměrně dlouhé zkušenosti s opravami elektromobilů. Protože servis patří do sítě Renaultu, opravují to auta do zásuvky této značky a také koncernově spřízněné modely jako třeba Nissan Leaf. Servis je rozdělen do tří zón podle certifikátů – modrá umožňuje běžné opravy, v oranžové se dělají opravy elektromobilů kromě trakční baterie a v červené se řeší baterie elektromobilů či plug-in hybridů. Právě toto osvědčení má i technik Viktor Maňkovský, který nás bude provázet celým procesem.

Na začátku stojí auto „na dílně“ jako každé jiné. „Základem řešení každého problému je počítačová diagnostika,“ říká Maňkovský, když nasedá do auta a připojuje do klasického konektoru OBD II sondu, která pak posílá výstup z řídící jednotky do počítače u vedlejšího stolu. Tam najde nepřeberné množství údajů, díky čemuž může přijít na chyby na jednotlivých modulech, kterých je v baterii dnes kontrolovaného elektromobilu Renault Mégane E-Tech přes tři desítky.

„Tady zjistím, jestli bude nutné vyjmout trakční baterii a pokračovat dál v diagnostice. Pokud ano, musíme ji vyjmout a převést do speciální místnosti hned vedle,“ ukazuje nám prostor za dvojitými dveřmi a už nás vede se svým kolegou dovnitř. Je tam o poznání chladněji než v servisu. Na místě musí být vždy dva lidé, aby jeden pracoval a druhý v případě problému zasáhl.

„Když doma řešíte něco s elektrickým rozvodem, můžete si jednoduše vypnout pojistky. U trakční baterie to nejde. Tady pracujete se 400V zařízením, které je potencionálně nebezpečné, proto musíte dodržovat přísné postupy,“ vysvětluje Maňkovský, když naučeným pohybem nabírá vzduch do gumových rukavic, aby ověřil, že nemají sebemenší dírku. Ty si pak navlíkne, nasadí ochranný štít a začne demontovat kryt. Oba technici mají na sobě i speciální kombinézy, které nemají jediný odhalený kovový díl, třeba knoflík, sponku nebo zip. „Je nám v nich docela horko,“ smějí se pánové.

Elektromobil po větší nehodě? Rovnou do šrotu

Opravy, o kterých jsme s polskými techniky hovořili, se týkají nenabouraných vozů. Pokud dojde k nehodě elektromobilu, je situace komplikovanější. „Po nehodě hrozí vzplanutí baterie, a to až do 72 hodin. Pokud ji nelze z nabouraného vozu vyjmout, musí být auto sešrotováno,“ vysvětluje Viktor Maňkovský ze servisu Dabrowscy v Zabrze.

Někdy týden, někdy tři

Poté, co technici odejmou kryt baterie, pracují s ní dál. Lze ji například připojit do počítače, který simuluje chování vozu a sledovat, jak se mění jednotlivé hodnoty v konkrétních modulech. „Pokud najdeme problém, odpojíme modul a můžeme ho ještě samostatně otestovat. Někdy stačí například výměna kabelového svazku, jindy je potřeba nahradit modul novým. Samostatné články se ale nemění,“ vysvětluje ještě technik.

Sám na začátku nikdy neví, jak dlouho bude trvat jeho práce s konkrétní baterií. „Nejvíc práce zabere samotná diagnostika. Ta může trvat i víc než 10 hodin,“ dodává Maňkovský. Pokud je potřeba řešit závažnější problémy, jde o mnoho dní. „Nejrychleji se zvládají opravit baterie do jednoho týdne. V případě závažnějších potíží to ale může trvat až tři týdny,“ zdůrazňuje technik s tím, že za poslední tři roky řešil u elektromobilů asi 60 oprav. Počet aut na servisu se přitom rok od roku zvyšuje. V roce 2020 to bylo jen 10 elektromobilů, loni 21 a letos od ledna do konce září tři desítky. Zdá se tedy, že budou mít pánové v Zabrze čím dál tím víc práce.

Ani jeden z techniků se ale nechce příliš bavit o ceně opravy baterie. Pánové upozorňují, že na trakční baterii se vztahuje pěti až osmiletá záruka, takže jakýkoliv problém by neměl majitele vozu stát peníze navíc. V případě, že je potřeba řešit problém na starším elektromobilu, servis nejdřív opravu nacení, aby pak jeho klienta nečekalo nemilé překvapení na faktuře.

Jak probíhala naše návštěva v servisu se můžete podívat v následjící fotogalerii:
Reklama

Diskuze

Josef - 19.11.2022 22:17:59
to : Fr_von_Dr - 19.10.2022 12:58:42, chápete rozdíl mezi opravou a servisem??
martin.bohdanec@seznam.cz - 14.11.2022 18:57:19
Jsem elektrikář a normálně pracuji s napětím 400v. Sám bez dozoru. Jde o to jestli je to vůbec mechanik, který je alespoň vyučen v oboru elektro.

Ze zdánlivě výhodné koupě ojetého elektromobilu se může kvůli ceně baterie rychle stát noční můra

Bazarové elektromobily vyžadují před koupí více prověřování než klasické vozy
04.05.2022 18:06
|
6
Reklama

Stejná baterie, ale delší dojezd? Přesně takový dárek k Vánocům dostal Peugeot e-2008

O pár desítek kilometrů se prodloužil i dojezd menšího sourozence, kterým je Peugeot e-208
01.12.2021 17:44
|
1

Mercedes přivezl do Prahy nový elektromobil EQS. Ujede 780 km na nabití, baterie má záruku 10 let

Auto se začne prodávat ještě letos koncem léta, ceny se tají. Chystá se i sportovní provedení AMG
27.07.2021 19:38
|
4

Poprvé za volantem nové Dacie Duster: Nejlépe jezdí, když si můžete řadit sami

Nové SUV je o poznání tišší a komfortnější. Budete si ale muset zvyknout na šišatý volant
25.04.2024 14:00
|
0

Až 400 předjížděcích manévrů a pokaždé jiný vítěz. Byli jsme v zákulisí závodů formule E

Tým DS nás pozval do boxů v italském Misanu. Je to drama, které by mohla formule 1 závidět
25.04.2024 08:00
|
0
Reklama

S jarem se na české silnice vrátili podvodníci. Řidiče zastaví typickým gestem, pak ho okradou

Sami jsme narazili na jednoho na okraji Prahy. Policie na něj ale byla krátká. Než přijela, zmizel
23.04.2024 08:02
|
16

Voyah Dream už jezdí po českých silnicích. Posádku hýčká luxusem a šokuje rychlostí

Podle výrobce jde o nejrychlejší elektrické MPV na světě. Na palubu se vejde až sedm lidí
22.04.2024 10:00
|
0
Reklama
Autosalon TV