Důvody jsou čtyři
Studie zkoumala četnost škodných událostí a výši škod u bezmála čtyřiceti párů automobilů, kdy jeden model byl elektromobilem a druhý ve dvojici představoval srovnatelnou alternativu se spalovacím motorem. V některých případech bylo nalezení takové dvojice snadné, protože na dnešním trhu existují modely prodávané s oběma typy motorů (například Kona/
Kona Electric nebo Peugeot 208 a e-208), jindy bylo nutné porovnávat napříč značkami (například Tesla Model S a BMW 540i). Výsledkem je zjištění, že elektromobily jsou méně častými účastníky nehod než auta se spalovacími motory, ale náklady na jejich opravu jsou zhruba o třetinu vyšší.
Podle asociace pojišťoven GDV existují čtyři hlavní příčiny, proč tomu tak je. V první řadě za to mohou vysoké náklady, které se vážou k poškození obecně velmi drahých baterií. Druhou příčinou je zdlouhavé zjišťování reálných škod. Elektromobily musí po nehodě stát několik dnů v karanténě, aby se zjistilo, jestli se baterie příliš nezahřívají. V některých případech jsou rovnou preventivně naloženy do kontejneru s vodou, což znamená totální škodu. V neposlední řadě je problémem nedostatek servisů schopných elektromobily opravovat, protože servisy zase bojují s nedostatkem dostatečně proškoleného personálu. A samozřejmě také platí, že hodinová sazba v případě servisu elektromobilu je obecně vyšší než u servisu auta se spalovacím motorem.
Podle názoru GDV by se v rámci snahy o snížení nákladů na opravy elektromobilů mělo zapracovat na urychlení diagnostiky baterií, aby bylo možné vyloučit riziko požáru co nejdříve a karanténa byla co nejkratší. Současně by také měla být vypracována přesná kritéria zacházení s elektromobily po nehodách a všichni zúčastnění by měli být patřičně kvalifikování. Konkrétně je řeč o odtahových službách, hasičích a dílnách.
Podle názoru GDV by příliš vysoké náklady na opravy elektromobilů mohly ochladit zájem potenciálních zákazníků o nákup elektromobilu. Je potřeba ale dodat, že GDV pracuje s údaji o nehodách z let 2019 až 2021 a zahrnuté modely musely být zastoupeny ve více než dvou tisících exemplářích. Ve statistice tak převládají spíše starší modely, jako je elektrické Citigo, Renault Zoe, BMW i3 nebo elektrický Golf. Vývoj jde ale rychle kupředu a novější elektromobily obvykle přináší kromě jiného také lepší možnosti co do oprav akumulátoru.