Reklama
Řidičův chleba

Elektromobily jsou oproti běžným autům na opravu dražší až o 35 %. Může za to práce i baterie

Studie také zjistila, že elektromobily jsou celkově méně častými účastníky nehod
Zdroj: Autosalon

O výhodách a nevýhodách elektromobilů se na internetových diskuzích vedou vášnivé debaty. Jedním z argumentů hovořících pro bateriové vozy má být levnější servisní náklady. Jenže když už pak elektromobil do servisu musí třeba kvůli nějakému poškození, situace se obrací a servis nakonec naopak může být dražší. O kolik přesně? Podle německého sdružení pojišťoven (GDV) jsou elektromobily na opravách dražší oproti automobilům se spalovacími motory o 30 až 35 %. Vyplývá to ze studie zveřejněné na oficiálních stránkách GDV. 

Důvody jsou čtyři

Studie zkoumala četnost škodných událostí a výši škod u bezmála čtyřiceti párů automobilů, kdy jeden model byl elektromobilem a druhý ve dvojici představoval srovnatelnou alternativu se spalovacím motorem. V některých případech bylo nalezení takové dvojice snadné, protože na dnešním trhu existují modely prodávané s oběma typy motorů (například Kona/Kona Electric nebo Peugeot 208 a e-208), jindy bylo nutné porovnávat napříč značkami (například Tesla Model S a BMW 540i). Výsledkem je zjištění, že elektromobily jsou méně častými účastníky nehod než auta se spalovacími motory, ale náklady na jejich opravu jsou zhruba o třetinu vyšší. 

Podle asociace pojišťoven GDV existují čtyři hlavní příčiny, proč tomu tak je. V první řadě za to mohou vysoké náklady, které se vážou k poškození obecně velmi drahých baterií. Druhou příčinou je zdlouhavé zjišťování reálných škod. Elektromobily musí po nehodě stát několik dnů v karanténě, aby se zjistilo, jestli se baterie příliš nezahřívají. V některých případech jsou rovnou preventivně naloženy do kontejneru s vodou, což znamená totální škodu. V neposlední řadě je problémem nedostatek servisů schopných elektromobily opravovat, protože servisy zase bojují s nedostatkem dostatečně proškoleného personálu. A samozřejmě také platí, že hodinová sazba v případě servisu elektromobilu je obecně vyšší než u servisu auta se spalovacím motorem. 

Podle názoru GDV by se v rámci snahy o snížení nákladů na opravy elektromobilů mělo zapracovat na urychlení diagnostiky baterií, aby bylo možné vyloučit riziko požáru co nejdříve a karanténa byla co nejkratší. Současně by také měla být vypracována přesná kritéria zacházení s elektromobily po nehodách a všichni zúčastnění by měli být patřičně kvalifikování. Konkrétně je řeč o odtahových službách, hasičích a dílnách.

Podle názoru GDV by příliš vysoké náklady na opravy elektromobilů mohly ochladit zájem potenciálních zákazníků o nákup elektromobilu. Je potřeba ale dodat, že GDV pracuje s údaji o nehodách z let 2019 až 2021 a zahrnuté modely musely být zastoupeny ve více než dvou tisících exemplářích. Ve statistice tak převládají spíše starší modely, jako je elektrické Citigo, Renault Zoe, BMW i3 nebo elektrický Golf. Vývoj jde ale rychle kupředu a novější elektromobily obvykle přináší kromě jiného také lepší možnosti co do oprav akumulátoru. 
Reklama

Diskuze

Paco28 - 15.11.2023 13:25:40
GDV je jistě relevantní instituce. Mohou realisticky komentovat příčiny vyšších nákladů na opravu BEV/HEV. Mohou tak činit s ohledem na potřebu zvýšit pojistné sazby u těchto vozidel. To všechno je OK. Kdo ale bude dál EV kupovat? Cena, pojistka, pov.ruč.
Jiří - 14.11.2023 19:45:42
Jak je vidět, tak s BEV jsou jen samé výhody. :-) https://ctrlv.cz/pmKK

Pytel na elektromobily zní jako vtip, ale v praxi to může být mimořádně užitečná pomůcka

Recover E-Bag pomůže hasičům. Výrazně urychlí jejich zásah a hlavně je možné ho použít na lodích
29.09.2023 16:00
|
3
Reklama

Tramvaj jsem viděl na půl metru, pak přišel náraz. Jaromír Jágr promluví v Autosalonu o své nehodě

V exkluzivním rozhovoru zveřejníme detaily nehody a Pepa si prohlédne vůz, se kterým Jágr boural
29.06.2022 11:30
|
2

Požár elektromobilu může být peklo, varují hasiči. V kontejneru s vodou stráví i týden

Problém by mohl nastat s hašením vozu, který je připojený na nabíječku. A to i když se vypne proud
05.05.2021 16:22
|
2

Zákaz spalovacích motorů odmítá drtivá většina lidí i v zemi, která jde v čele elektrické mobility

V Norsku se sice prodává elektromobilů velké množství, ale i tam si chtějí zákazníci pohon vybírat
01.12.2023 18:05
|
4

Aktuální Mazdu CX-5 můžeme hodnotit také jako ojetinu. Víme, jak je spolehlivá a za kolik se prodává

Problematický diesel u ojetin skoro nenajdete. Nejlevnější kusy už stojí hodně pod půl milionu
22.11.2023 18:18
|
0
Reklama

Rychlost 30 km/h je pořád moc, v Německu zavedou plošných 20. Řidiči mají přestoupit do MHD

Omezení na 20 km/h začne od prosince zavádět Frankfurt. Následovat budou další opatření
17.11.2023 09:00
|
40

Vykostěné Euro 7 není hotová věc, o normě se ještě bude jednat. Původní návrh je ale mrtvý

Definitivní podoba normy Euro 7 by mohla být známá ještě do letošních Vánoc
13.11.2023 07:25
|
1
Reklama
Autosalon TV