Doba manuálu nepřeje
Mechanická převodovka je s automobilem spjata od jeho prvních krůčků. Za velkou louží se sice ve velké míře poroučela už krátce po druhé světové válce, ale v Evropě byla ještě v nultých letech 21. století dominantní i v dražších autech. Citlivé ovládnutí spojky při rozjezdu nebo dokonce podřazování s meziplynem bylo vždy vizitkou zdatného řidiče a sportovní auto s automatem tak trochu hříchem.
Před časem jsem řídil sportovní BMW Z4 v základní verzi se přeplňovaným benzinovým dvoulitrem a - šestistupňovým manuálem. Opravdu jsem se na svezení s ním těšil, ale když jsem jej vracel, říkal jsem si, jak rád bych byl za vyspělý osmistupňový automat ZF, kterým bývá tato zadokolka vybavena. Proč? Verze s ručním řazením totiž naprosto dokonale zosobňuje všechny neduhy dnešního auta s manuálem.
Gumový pohyb páky v kulise, nekonečná prodleva na přidání elektrického plynu, tupé reakce motoru, zdlouhavé padání otáček při přeřazování, vinou nepřesného ovládání praktická nemožnost trefit správně meziplyn...To všechno až na první bod není chyba převodovky. Problém je v tom, že manuální převodové skříně už se s dnešními motory uškrcenými emisní regulací nedokáží sžít, resp. nedokáží maskovat jejich bezpohlavní charakter tak umně jako automaty. Ve výsledku je tedy klasické řazení v autech plnícími Euro 6 i 5 nanejvýš otravnou záležitostí, která vám nic pozitivního snad krom nižší ceny nedá.
Brzdění motorem díky podřazování? Zapomeňte, dnešní motory mají tak nízké mechanické odpory, že i se zařazenou nižší rychlostí auto z kopce spíš dál akceleruje, jako byste tam měli neutrál. Nižší spotřeba? Ne, dnešní vyspělé automaty "nežerou" o nic víc než verze s manuálem, na rozdíl od mnoha řidičů naopak umí řadit chytřeji a tedy úsporněji. Tak aspoň ta radost z jízdy? Ale jděte, popsané pomalé reakce motoru na plyn jsou spíš k vzteku a manuál tomu ani trochu nepomůže, takže proč se snažit?