Reklama
Nová auta

Komentář: Automobilka Škoda představila nové logo. Má to háček, i když poněkud schovaný

Spolu s novým logem ustupuje do pozadí i slavná slepice, tedy okřídlený šíp z přídě vozů
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Mladoboleslavská automobilka se rozhodla k odvážnému kroku. Změnila své logo a už předem věděla, že takříkajíc tne do živého. Češi jsou totiž národ velmi háklivý na změny, zejména pak u věcí, které mají dlouhou tradici jako právě automobilka Škoda. Možná ani tak nepůjde o mizející slepici, která nadobro odejde z přídí českých aut a zůstane jen v propagačních materiálech nebo v showroomech, ale o nový nápis, který se místo ní objevil.

Háček neháček

Nové vozy české automobilky se budou v blízké budoucnosti pyšnit logem s písmeny. Ve světě aut to není nic neobvyklého, stačí vzpomenout na Land Rover, Fiat nebo třeba značku Kia. Ostatně, písmena přišla na karoserii už před několika lety v rámci úprav modelů Karoq nebo Kodiaq. A když se podíváme do minulosti Škody, také mívala v logu písmenka, ať už doplněná okřídleným šípem nebo bez něj.

Nové logo je vpravdě moderní, kovové a jednoduché. A taky vtipně promyšlené. Zahodilo totiž háček na Š, který je mimo Česko a Slovensko neidentifikovatelný. Zůstala jen malá vzpomínka v nakrojené horní části písmenka. Škoda tak může tvrdit, že háček v logu je a lidé v cizině mohou dál pokračovat ve své libovolné výslovnosti, třeba „skouda“ nebo „skoda“. To je šalamounské řešení, které se automobilce povedlo. Bez ohledu na to, že podobně nakrojené je kvůli symetrii i poslední písmenko A, takže by se nějaký škarohlíd mohl oprávněně ptát, zda například nesymbolizuje čárku a máme tak teď automobilku nazývat Škodá.

„Lidé v zahraničí si nedokázali značku Škoda spojit s okřídleným šípem, symbol příliš nechápali, byl složitý. Stejně tak měli problém s háčkem,“ vysvětlil mi při prohlídce konceptu Škoda Vision 7S mluvčí automobilky Pavel Jína. I tak se ale dá očekávat, že se objeví řada kritických hlasů, samozřejmě na domácí původě u lidí, kteří budou mít ze ztráty plnohodnotného háčku zlost. Za našimi hranicemi si ale nikdo ničeho nevšimne a dá se hádat, že i domácí zloba brzy vyšumí. Jestli je háček na Š nebo ne, je totiž úplně jedno.
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Hlavně zelená

Jak je patrné z obrázku nad tímto textem, okřídlený šíp nemizí nadobro. Jen ho už nenajdete na karoserii vozu. Zůstane třeba někde v kabině, jako pozadí zábavního systému, ve firemních materiálech nebo na „totemech“ před prodejnami. A i to bude zjednodušené. Z 3D modelu na bílém podkladu se stal jednoduchý odznáček se dvěma barvami – výraznou zelenou a černou. Škoda chce ve svých materiálech používat dva odstíny zelená, kterým říká smaragdová a zelená. Důvod je zřejmý, propaguje tím svou elektromobilitu, ke které postupně míří jako celý koncern VW. A zatímco na nová auta s nápisem SKODA na přídi si ještě nějaký čas počkáme, zelený image se začne v automobilce rozšiřovat už do března příštího roku.

Co ale s tím, pokud se nám nové logo nelíbí? Nic. Můžeme si leda tak uvědomit, že svět kolem nás se konstantně proměňuje a my s tím většinou mnoho nezmůžeme. A zrovna změna loga a korporátní identity z hlediska běžného řidiče neznamená prakticky nic a může mu být v závěru naprosto jedno. Mnohem důležitější bude, jaké vozy chce Mladá Boleslav v této dekádě, která nezačala právě nejrůžověji, vyrábět. To už je ale jiná kapitola.
Reklama

Diskuze

Jan Pidanič - 09.11.2022 10:20:41
Logo nové není, je tu již od roku 1926, vymyslel jsem nové a moderní včetně nápisu, kdy každý pozná že se jedná o Škodu, viz. Pinterest @janpidanic, logo jsem nabídl již před rokem a půl a bylo mi odmítnuto, proč? Protože česká mentalita...
Roman - 31.08.2022 17:45:29
Prečo sa prispôsobovať svetu, však to auto pochádza z Čiech, tak tam mäkčeň nechajte. Nech sa láskavo naučia vyslovovať Škoda, ako my John..... :-)

Škoda Elroq je název pro nový elektromobil z Mladé Boleslavi. Bude levnější než Enyaq iV

Nejde ale o finální jméno. Přesné pojmenování totiž bude zřejmé až v poslední fázi vývoje
03.06.2022 11:50
|
7
Reklama

Nová Škoda Karoq přizbrojila do terénu. Offroad mód má zajímavé doplňkové funkce

Řidič modernizovaného SUV může kromě elektronického asistenta v terénu využít i doplňkové informace
09.05.2022 16:34
|
0
Reklama

Bazarová Škoda Superb 2. generace není špatná volba, ale má vychytávku, která působí potíže

Víko zavazadelníku šlo otevřít buď samostatně, nebo i se sklem. Bylo to ale poruchové řešení
27.04.2022 11:37
|
8

Dacia Duster se srazila s Ferrari. To skončilo s milionovými škodami v příkopě

Škody na Ferrari byly stonásobně vyšší než v případě nejlevnějšího rumunského SUV
31.03.2022 09:35
|
14

S jarem se na české silnice vrátili podvodníci. Řidiče zastaví typickým gestem, pak ho okradou

Sami jsme narazili na jednoho na okraji Prahy. Policie na něj ale byla krátká. Než přijela, zmizel
23.04.2024 08:02
|
11

Voyah Dream už jezdí po českých silnicích. Posádku hýčká luxusem a šokuje rychlostí

Podle výrobce jde o nejrychlejší elektrické MPV na světě. Na palubu se vejde až sedm lidí
22.04.2024 10:00
|
0
Reklama

Sveze sedm lidí, přitom je stejně dlouhý jako Škoda Karoq. Citroën představil nový C3 Aircross

Auto dostane pod kapotu elektrický pohon i benzinové motory. Výkon ale velký nebude
19.04.2024 09:50
|
0

Elektrické BMW iX2 umí na silnici bavit. Kvůli pomalému nabíjení je ale jen pro trpělivé řidiče

Luxusní materiály dělají skvělou atmosféru, překvapí velký kufr. Už chybí jen lepší nabíječka
19.04.2024 08:10
|
1
Reklama
Autosalon TV