Reklama
Nová auta

Takhle budou vypadat škodovky za pár let. Vision 7S ukazuje novou tvář i logo značky

Škoda ukázala koncept velkého SUV. My jsme si ho ještě před premiérou podrobně prohlédli
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Nové logo, nový design a jasné zaměření na elektrickou budoucnost. To je ve zkratce koncept Škoda Vision 7S, který v úterý večer odhalila mladoboleslavská automobilka. My jsme si dlouho utajovaný model prohlédli na vlastní oči ještě před premiérou. Skrývá mnoho zajímavých detailů, z nichž se některé přetaví do sériového velkého SUV, které si budete moci koupit i vy. Tedy až v roce 2026.

Pro velkou rodinu

Škoda chce do roku 2026 poslat na trh hned tři nové elektrické modely a jedním z nich má být i velké SUV, které bude z představeného konceptu Vision 7S vycházet. Už na první pohled jde o impozantní auto, vždyť měří na délku přes pět metrů. To také proto, aby mohlo na palubě svézt sedm cestujících. V hierarchii značky se tedy zařadí nad Škodu Eniyaq iV.

Koncept samozřejmě láká na mnoho zajímavých designových prvků, ať už jde o elektricky výsuvné kliky, protisměrně otevíratelné zadní dveře nebo chybějící B sloupek. To jsou ale věci, které se s nejvyšší pravděpodobností do sériového auta nedostanou.

Naopak nová příď se zřejmě propíše do nového designového směru automobilky. LED světlomety nově tvoří tvar písmene T a doplňují masku nazvanou Tech-Deck Face. Protože pod kapotou vozu není spalovací motor, mohli si designéři s přídí pořádně vyhrát, sáhli po minimalistických linkách či podsvětleném panelu, do nějž zaplouvá „nos“ s logem jako jednotící prvek se soudobými modely z Mladé Boleslavi. Vyloženě šokem může být drsný nárazník se sedmi lamelami (opakuje se i vzadu), který tak trochu připomíná příď. Prostřední červená lamela skrývá tažné oko.

„Je to auto pro lidi s aktivním životním stylem, kteří se přes týden potřebují dopravovat třeba z domova do práce a o víkendu chtějí s velkou rodinou vyrazit za nějakými outdoorovými aktivitami. K tomu samozřejmě potřebují hodně prostoru i auto, které zvládne vyjet mimo silnici,“ řekl Autosalonu při prohlídce modelu mluvčí automobilky Pavel Jína.

Naše fotografie z ateliéru Škody si můžete prohlédnout v přiložené komentované fotogalerii.

Nové logo a háček neháček

Budoucnost je v jednoduchosti. I to naznačuje nové logo značky, u kterého je na první pohled jasné, že míří víc do světa. Je známým faktem, že lidé mimo Česko a Slovensko jen zřídka vyslovují název Škoda správně. Většinou říkají „Skoda“ nebo „Skouda“. Háček se proto přesunul přímo do vrchní části písmene S. Nápis navíc nahradil tradiční logo s okřídleným šípem (přezdívá se mu slepice), které také světové publikum příliš nerozeznávalo. Slepice ale nezmizí úplně, jen už nebude na karoserii vozu. I šíp ale prošel zjednodušením. Mimochodem, na nové logo značky nebude třeba čekat tak dlouho jako na její velké elektrické SUV. „S jeho implementací začneme už do března příštího roku,“ potvrdil Autosalonu Pavel Jína.

Kabina budoucnosti

Otevřené dveře do interiéru jsou impozantním lákadlem. Kabina ale působí vzdušně a světle ještě díky obrovskému střešnímu oknu, které protíná prakticky celou střechu. Sedadla jsou samostatná a mají integrovaný bezpečnostní pás. I to dodává na příjemné atmosféře. Jedním z highlightů konceptu je vajíčko pro malé dítě. To je umístěno uprostřed, zády ke směru jízdy.

„Je to to nejbezpečnější místo v celém autě. Navíc lidé na zadních sedadlech mají na dítě neustále na očích a mohou na něj snadno mluvit. Vajíčko je odnímatelné, dobře se do kabiny upevňuje. Systém navíc umožní připojit i další věci, když dětská sedačka doslouží,“ řekl Autosalonu designér interiéru Peter Olah s tím, že jde spíš o takové designové cvičení i proto, že někteří kolegové z jeho týmu jsou čerstvými rodiči.

Škoda Vision 7S nemá kulatý volant, spíš šišatý, který podle Olaha odkazuje na budoucnost, kdy bude řidič méně řídit a nechá jízdu na autonomním systému. V sériovém voze se ale objeví běžný kulatý volant. Přes šišatý je nicméně dobře vidět na přístrojovou kapličku s displejem a dalšími dvěma obrazovkami po stranách, které řidiči promítají záběry z kamer, jež nahradily vnější zpětná zrcátka.

Uprostřed palubní desky je pak dotykový displej situovaný na výšku o úhlopříčce 14,6 palce. Pod ním je vyvýšený panel s několika tlačítky a také se třemi otočnými voliči, které jsou jakousi kombinací mezi dotykovým ovládáním a tím tradičním. Lze je programovat a podle potřeby jimi ovládat některé funkce vozu, ať už jde o audio, klimatizaci nebo navigaci. Škodovka tak pomalu překonává trend, který velel co nejvíc ovladačů napěchovat do dotykové obrazovky, což je jedině dobře.

I když jsme si do vozu nemohli sednout, pokusili jsme se interiér alespoň provizorně změřit a vyšly nám velmi dobré hodnoty, které ukazují, jak prostorné auto to je. Například nad sedadly vpředu má řidič k dispozici 105 cm prostoru, kabina je uvnitř široká 158 cm a kufr je dlouhý 119 cm. Například Škoda Kodiaq nabízí šířku vpředu 154 cm a délku kufru 115 cm. Vision 7S je tedy prostornější.

Podívejte se také na oficiální fotografie konceptu:

Dojezd 600 kilometrů

A jak je to s technikou pod kapotou? Škoda Vision 7S je hlavně designovým konceptem a tak to, co má pod kapotou, nemusí úplně korespondovat s tím, co se v roce 2026 objeví v sériovém automobilu. Studie logicky využívá koncernovou platformu MEB. Díky tomu má k dispozici i poměrně velkou baterii o kapacitě 89 kWh. Díky tomu by mělo být velké SUV schopné ujet až 600 kilometrů na jedno nabití. A pokud dojde k připojení do sítě, rozhodně ostudu neudělá. Na palubě je totiž 200kW nabíječka.

Designéři si připravili ještě jednu „vychytávku“. Chtějí totiž zabavit cestující, když by se rozhodli v nabíjejícím se autě čekat až se doplní kapacita v jeho baterii na kýženou úroveň. Auto lze přepnout do relaxačního módu, ve kterém se například otočí středová obrazovka z vertikální do horizontální polohy. Pak se na ní totiž budou dobře sledovat seriály, filmy nebo hrát hry. Čas nabíjení má tak posádce rychleji utéct.

Koncept Škoda Vision 7S si můžete prohlédnout také na videu:
Reklama

Diskuze

Karel - 30.09.2022 00:34:40
dongfengu si lidi budou moc dovolit když už i činani splnují euro pozadavky a stojí tretinu so škoda :D :D Ale jinak Bravo Škoda obšlehnout hyundai iontiq 5 a trohu to predelet tak se davata na činske plagijatortví?
Pavol - 31.08.2022 15:24:01
Toyota je úplne iná liga, ako "bezvýznamná" Škoda. Toyota predáva autá po celej Zemi, aj tam, kde o Škode nikdy nepočuli. V každom prípade - Toyota mi je sympatická, novodobá Škoda vôbec. Asi som "dinosaurus" so zastaralými názormi (na elektromobilitu).

Škoda Elroq je název pro nový elektromobil z Mladé Boleslavi. Bude levnější než Enyaq iV

Nejde ale o finální jméno. Přesné pojmenování totiž bude zřejmé až v poslední fázi vývoje
03.06.2022 11:50
|
6
Reklama

Nová Škoda Karoq přizbrojila do terénu. Offroad mód má zajímavé doplňkové funkce

Řidič modernizovaného SUV může kromě elektronického asistenta v terénu využít i doplňkové informace
09.05.2022 16:34
|
0

Škoda 1100 MBX: Téhle nádhery se vyrobilo jen 2517 kusů. Z jejich majitelů se stali milionáři

Dvoudveřový tudor vznikl z velkosériové Škody 1000 MB. Posádka se v něm cítí jako v kabrioletu
23.06.2021 13:46
|
6

Váš den bude o něco lepší, když si prohlédnete Rolls-Royce Cullinan v nových sexy barvách

Zajímavou novinkou je hvězdná obloha, která se dostala ze stropu i do zavazadlového prostoru
02.12.2022 16:15
|
3

Mercedes míří s elektromobily do kempů. Představil model EQT s kuchyňkou i stanem

Auto bude k dostání od poloviny příštího roku. Na jedno nabití ujede 237 kilometrů
02.12.2022 14:00
|
0
Reklama

Bezpečnostní pásy do vašeho auta vyrobili tady. Byli jsme v továrně, která je chrlí do celého světa

Ve Staré Boleslavi mají také testovací centrum, kde pásy pečlivě testují nekonečným natahováním
02.12.2022 10:24
|
2

Od šestiválcových dieselů po hybridy. Luxusních SUV do 600 tisíc korun je v bazarech dost

V televizním Autosalonu jsme testovali osmileté Volvo XC60. Co se dá za jeho cenu ještě koupit?
30.11.2022 19:45
|
0
Reklama
Autosalon TV