Ceny za veřejné dobíjení elektromobilitě nepřejí
Dostatek zajímavých (a dostupných) vozů na trhu je samozřejmě nutnou podmínkou většího rozmachu elektromobility, nicméně ruku v ruce s ním musí jít i obchodní modely dobíjení těchto vozů od prodejců elektrické energie. V tomto směru to ale zatím docela drhne, zejména při pohledu na veřejnou dobíjecí síť. Ze silné trojky hráčů na trhu (ČEZ, PRE a E.ON ) zvolil každý odlišný způsob "kasírování" zákazníků a najít nějaké rozumné optimum není vůbec jednoduché.
ČEZ
Jde cestou měsíčních tarifů podobně jako u mobilních operátorů. Nejvyšší tarif TAXI stojí měsíčně nemalých 1750 Kč, jedna kWh stojí 3,5 Kč a v tarifu máte zahrnuto 500 kWh. Což mimochodem není žádná kWh zdarma protože 3,5 * 500 = 1750 Kč (stejně to má ČEZ i u dalších tarifů). Tarif Obchodní cestující sice stojí 550 Kč, ale jedna kWh přijde na 4,5 Kč a v tarifu jich je zahrnuto 122. Víkendový řidič může platit měsíčně 200 Kč, ale za kWh pak zaplatí 5,5 Kč a v tarifu jich je 36. ČEZ myslí i na ty, kteří měsíčně paušál platit nechtějí, ale kdovíjak vstřícný k nim není - za jednu kWh totiž zaplatí 7,5 Kč.
"Výrazně příznivější sazby máme při dobíjení z domácí sítě, ke kterému chceme majitele elektromobilů motivovat. Vyšší ceny u veřejných dobíječek máme proto, že většina tarifů stejně nezaplatí ani náklady na jejich údržbu," vysvětluje manažer ČEZ pro čisté energie Tomáš Chmelík.
Obchodní politice měsíčních tarifů lze z pohledu ČEZ rozumět, pro motoristy už to ale zase takové terno není - platíte každý měsíc, ať už jezdíte, či jste třeba na dovolené nebo v daném měsíci nemáte takový nájezd, jaký jste předpokládali. Výší pravidelné měsíční platby si vlastně jen kupujete levnější sazbu za kWh.
E.ON
Obchodní model E.ONu je odlišný. Po registraci do služby E.ON Drive dostanete zdarma čip a neplatíte žádný měsíční poplatek ani sazbu za minuty strávené u nabíječky. Díky čipu pak u dobíječek E.ONu nabíjíte levněji, než neregistrovaní uživatelé. U AC stojanu je cena 3 Kč/kWh, u DC 6 Kč/kWh a u ultrarychlé nabíječky UFC 175 kW, kterých je v ČR jen pár, zaplatíte 9 Kč/kWh. Některé dobíječky E.ONu u obchodních center poskytují i nadále "šťávu" zdarma.
PRE
Zde je nabídka nejjednodušší a také poměrně smysluplná. Zákazník platí kvartální poplatek za čip pouhých 36,30 Kč (vč. DPH) a za každou odebranou kWh pak zaplatí 3,03 Kč. Pokud doba dobíjení překročí 120 minut, platí se ještě 0,24 Kč za každou další minutu. Podobně chce motoristy, kteří zbytečně blokují dobíjecí stanice, penalizovat i ČEZ.