Reklama
Řidičův chleba

Část opravy Barrandovského mostu je hotová. To pravé dopravní peklo řidiče ale teprve čeká

TSK hledá dodavatele velké rekonstrukce. Musí splnit i jednu velmi důležitou podmínku
Zdroj: Tiskový servis Magistrátu Hlavního města Prahy

Barrandovský most patří k nejvytíženějším místům pražské dopravy. Jedna z jeho částí byla zprovozněna už v roce 1983 a je to na něm znát. V roce 2020 město ve spolupráci s TSK Praha zahájilo první část velké rekonstrukce, která se ale zatím nijak výrazně nedotkla řidičů, kterých po mostě projede každý den asi 140 000. To se ale změní, řidiče čeká dopravní peklo.

První část je hotová

TSK Praha ve čtvrtek 18. listopadu definitivně ukončí první etapu rekonstrukce, která začala právě v roce 2020. „Jednalo se o kompletní sanaci spodní části mostu, jež probíhala na pilířích i pod hladinou Vltavy. Tato etapa pražskou dopravu negativně neovlivnila, protože betonáže na pilířích byly provedeny v době krátkodobých uzavírek jednoho pruhu o víkendech a v letních měsících, a ostatní provoz stavby byl řešen přístupy a zařízením staveniště z Vltavy,“ vysvětlil Vít Hofman z pražského magistrátu.

V rámci druhé etapy bude provedena celková rekonstrukce nosné konstrukce mostu, včetně rampy Strakonická a rampy K Barrandovu. Součástí toho bude kompletní odstranění vrchní části mostu i samotných nájezdových ramp. Následně budou upraveny a zesíleny nosné konstrukce.

Velmi přísné podmínky

Součástí stavby budou nevyhnutelná dopravní omezení, která pocítí řidiči nejspíš v dlouhých kolonách. Černé scénáře často mluví o dopravním kolapsu Prahy, kolonách na Jižní spojce i v centru, kam se část dopravy přesune. Oprava bude rozdělena do čtyř etap, nicméně TSK i magistrát počítají s tím, že v každém případě bude doprava vedena ve dvou pruzích v obou směrech. A to po celou dobu rekonstrukce. Magistrát navíc slibuje, že budou veškeré práce na zimu ukončovány. Dodavatel stavby, kterého v současné době TSK hledá, bude mít jednu speciální podmínku, která není úplně standardní.

„Uvědomujeme si, jaký dopad na řidiče může mít rekonstrukce Barrandovského mostu. Podle toho jsme taky nastavili hodnotící kritéria veřejné zakázky. Celkem 40 % bude hrát cena, dalších 40 % bude doba dopravních omezení a zbylých 20 % budou zkušenosti uchazeče. Takto se v historii města nikdy nic nesoutěžilo. Barrandovský most je nejvíce dopravně zatížený most v České republice a musíme se o něj starat. Proto klademe důraz na to, aby vliv na řidiče byl co nejmenší a stavba byla co nejkvalitnější,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy Adam Scheinherr.

Rekonstrukce by měla probíhat mezi lety 2022 a 2026, přičemž tato doba má v sobě také rezervu jedné stavební sezóny pro případné koordinace dopravních omezení, protože v této době bude spuštěna také oprava Dvoreckého mostu.

Reklama

Diskuze

kubisek - 14.12.2021 11:57:58
@Petr Akorát porovnáváte neporovnatelné. Je totiž z hlediska termínů zásadní rozdíl, když můžete vše najednou zavřít, zbourat a postavit znovu, vs. tím, když musíte opravovat a zároveň zachovat alespoň nějaký provoz. A délka mostu na to fakt vliv nemá.
Fr_von_Dr - 21.11.2021 08:43:16
Už v současné době, když je potřeba jet do Prahy, to vypadá, že ne: Praha Pražanům, ale Praha cyklistům! Před lety se stálo v Anglické, Žitné, Resslově. Nyní se stojí všude!

Auto je luxus. Praha by měla zpoplatnit vjezd do širokého centra, říká muž z AutoMatu

Podle Vratislava Fillera je parkování pro rezidenty příliš levné a nemotivuje je zbavit se auta
08.11.2021 07:35
|
54
Reklama

Sdílená auta štvou rezidenty, zabírají téměř bezplatně místa v zónách. Praha jim zpřísní fungování

Carsharingové firmy mohou fungovat jako skryté autopůjčovny. Zájem Pražanů o sdílená auta ale roste
28.07.2021 10:36
|
6

Komentář: Praha bezhlavě experimentuje s dopravou. Řidiče i obyvatele má jako rukojmí

Magistrát svévolně ucpává výjezdy z města. Neptá se přitom radních, slovo mají zapálení cyklisté
29.06.2021 14:12
|
9

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV