Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Praha bezhlavě experimentuje s dopravou. Řidiče i obyvatele má jako rukojmí

Magistrát svévolně ucpává výjezdy z města. Neptá se přitom radních, slovo mají zapálení cyklisté
Zdroj: Tiskový servis hl. města Prahy

„Plynulost dopravy by měla ulehčit lidem v okolí od hluku a zplodin. A kapacitu Blanky využijeme na maximum,“ nechal se slyšet náměstek primátora pro dopravu Adam Sheinherr (Praha Sobě) poté, co na konci května informoval o změně pruhů na výjezdu z tunelu Blanka v Holešovičkách. Výsledkem je ale pravý opak. Každé všední odpoledne se tu táhnou souvislé kolony aut, které zasahují až na Argentinskou. Trpí obyvatelé i řidiči.

Scheinherrův záměr byl přitom logický. Chtěl ulehčit Blance tím, že se z komplexu bude místo jednoho pruhu vyjíždět dvěma. Jenže neuvědomil si přitom, že Argentinská ulice je ve špičce obdobně vytížená a tak vznikl špunt. Je to také doklad toho, že Scheinherr přistoupil ke změně, aniž by věc důkladněji konzultoval s odborníky na dopravu nebo alespoň vyzkoušel nějakou simulaci toho, co nastane.

„V tuhle chvíli je situace vážná, určitě nechceme, aby takhle pokračovala,“ řekl starosta Prahy 7 Jan Čížinský (KDU-ČSL) serveru Novinky.cz. Sám se už se Scheinherrem po četných výtkách obyvatel Holešovic a okolí sešel. A nevedlo to k ničemu. Paradoxně Čížinský nemohl ani před zavedením opatření nijak zasáhnout. Magistrát se totiž s radnicemi jednotlivých městských částí vůbec nebaví. Dělá změny sám.

Magistrát se neptá

To ostatně dokládá i další nedávný případ. Magistrát nechal na Plzeňské ulici u Motola přemalovat v každém směru jeden z jízdních pruhů na parkovací a cyklopruh. Na řidiče, ale i sanitky tak zbyl jen jeden, zatímco druhý zel prázdnotou. Jde přitom o vytíženou výpadovku, kterou tímto řešením zbytečně ucpal. Po stížnostech nemocnice i radnice naštěstí Praha ustoupila a nechala přemalovat ulici zpátky.

Fascinující je, že radnice Prahy 5 se o těchto změnách vůbec nedozvěděla. „Dalo by se podobným případům předejít, kdyby byly vyslyšeny žádosti o konzultace s městskými částmi,“ řekl serveru iDnes.cz radní pro územní rozvoj Prahy 5 Zdeněk Doležal (ODS). „Rádi bychom znali důvod, proč s námi nikdo z magistrátu toto důležité dopravní opatření nekoordinoval,“ dodal Doležal. Podle magistrátu si ale zástupci Prahy 5 vymýšlí. Informace o upravě totiž vysely na úřední desce. Ano, magistrát odkazuje městskou část na to, aby zkoumala jeho úřední desku.

Možná by si ale Praha 5 dala větší pozor, kdyby si všimla obdobného případu z loňského jara na Praze 4. Magistrát tam přemaloval Modřanskou ulici s tím, že zrušil jeden pruh a nahradil jej autobusovým a cyklistickým. Navíc snížil rychlost a ve výsledku se mu tak podařilo nahustit provoz. Ani tehdy neřešil potřeby místních obyvatel a nereagoval na výtky radnice.

„Rada městské části Praha 4 konstatuje, že samospráva Hlavního města Prahy, investor akce TSK a.s. ani projektant akce ing. arch. Tomáš Cach připravovanou akci místní úpravy provozu na pozemních komunikacích Modřanská neprojednali s Městskou částí Praha 4, ani se o to nepokusili,“ stojí s zápisu z jednoho loňského jednání městské části. V tom samém dokumentu se ohrazuje i proti zavedení autobusového pruhu a snížení rychlostí ze 70 na 50 km/h. Nebylo jí to ale nic platné.

Cyklistická lobby

V případě Plzeňské a Modřanské je cítit snaha magistrátu na protěžování hromadné a cyklistické dopravy. To dokládá i jméno architekta, který obvykle změny značení ulic připravuje - Tomáš Cach má blízko ke sdružení Auto*Mat, které dlouhodobě prosazuje cyklistickou dopravu na úkor automobilové. Auto*Mat má zase blízko k radnici. Jeho členové sedí v Komisi rady HMP pro cyklistickou dopravu (Cach v ní dříve také působil), ze které vzešel návrh na změnu Modřanské. Je navíc zřejmé, že jak primátor Zdeněk Hřib, tak jeho náměstek Adam Scheinherr mají cyklistiku v oblibě. Auto*Matu se tedy snadno lobbuje.

„Mám dojem, že se nám Praha snaží cestování autem znechutit. Abychom přesedli do MHD nebo na kolo,“ stojí v jednom z komentářů pod článkem, který se zabýval ucpanými Holešovicemi. Není se čemu divit. Změny v pražských ulicích působí nekoncepčně, mají tvrdý dopad na plynulost dopravy a v řadě případů jsou na úkor řidičů a ve prospěch cyklistů, kteří ale nové cyklopruhy využívají pomálu. Stavba, parkovacího domu na Černém Mostě nebo slib zrušení nechvalně proslulého přechodu na Strakonické jsou jen slabými náplastmi, které navíc rezidenty tolik nepotěší.

Možná by bylo jednodušší, aby se konečně magistrát začal zajímat o to, co si obyvatelé Prahy opravdu přejí a nedělal z nich jen rukojmí ve svých experimentech s dopravou.
Reklama

Diskuze

Sten - 23.06.2022 14:06:03
Praha sobě a piráti to svým otevřeným nepřátelstvím k řidičům prohráli. Není nás menšina.
Míca - 03.07.2021 10:44:01
To není možný. Vždyť tam vládnou pražany milovaný Piráti.

Policie u tragické nehody na Strakonické tvrdě zakročila proti čumilům. Rozdala několik pokut

V zahraničí jde o běžný zákrok, v Česku bohužel proti takovým lidem chybí zákon
22.05.2021 20:51
|
4
Reklama

Činnost autoškol bude obnovena až 11. května. Zdržuje to i nástup nedostatkových řidičů MHD

Čekat také musejí všichni, kterým byl řidičák zabaven kvůli přestupkům. Vypadá to na tlačenice
16.04.2020 11:54
|
2

Pražská doprava zkolabovala. V tunelu Blanka shořelo auto

Požár musely likvidovat tři jednotky hasičů. Tunel byl několik desítek minut uzavřen
14.11.2019 15:33
|
0

Poprvé za volantem Volva EX30. Nízká cena je K.O. soupeřům, nabízí za ni komfort i rychlost

Použitých eko materiálů je na palubě možná až moc, někdy to nevypadá úplně hezky
22.02.2024 09:54
|
1

Aditiva sami nedolévejte, hotová paliva jsou lepší, říká v rozhovoru expertka na pohonné hmoty

V zimě může dojít k problémům i kvůli AdBlue, to totiž zamrzá už při -11 stupních Celsia
21.02.2024 13:51
|
25
Reklama

Škoda Superb má nové ceny. Kombi i litfback se nyní vejdou pod milion

Mladá Boleslav rozšířila ceník Superbu o variantu s karoserií typu liftback, přidala motory
20.02.2024 13:42
|
0

Tento model Lamgorghini Countach rozhodně není na hraní. Stojí stejně jako nová Škoda Kamiq

Postavit malou repliku legendárního italského vozu zabere profesionálům na 400 hodin práce
20.02.2024 12:00
|
0
Reklama
Autosalon TV