Reklama
Řidičův chleba

Činnost autoškol bude obnovena až 11. května. Zdržuje to i nástup nedostatkových řidičů MHD

Čekat také musejí všichni, kterým byl řidičák zabaven kvůli přestupkům. Vypadá to na tlačenice
Zdroj: wikimedia.org

Od 12. března platí na území České republiky nouzový stav, který byl vládou vyhlášen kvůli šíření koronaviru. Od toho dne byly mimo jiné zavřeny autobazary, prodejny nových aut, ale třeba i autoškoly. V provozu zůstaly jen servisy. Uběhl více než měsíc, šíření viru bylo zpomaleno, a tak se vláda rozhodla, že uzavřené provozy začne opět postupně otevírat. Na autoškoly však dojde až 11.května, což způsobuje komplikace nejen jim, ale i lidem, kteří potřebují řidičák.

Domluvte se předem

Ti, kdo kvůli přestupkům přišli o řidičák, musejí pro jeho navrácení absolvovat přezkoušení v autoškole. A to jak test z teorie tak praktickou jízdu. Na zkoušky si ale počkají minimálně do 11. května, kdy budou moci autoškoly začít fungovat.

Situace kolem koronaviru se ale může změnit a tím pádem se může změnit i datum, kdy bude autoškolám povoleno začít pracovat. Už teď ale doporučujeme zkusit se s vybranou autoškolou domluvit na termínu zkoušky nebo alespoň její části.
Reklama

Zdražovat zatím nebudou

Zeptali jsme se v několika autoškolách, jak se na znovuotevření připravují, jestli budou zdražovat a jak bude probíhat dodržování hygienických nařízení.

Pavel Pelikán, majitel brněnské autoškoly Pelikán nám řekl: „Zatím jsme nezaznamenali zvýšený počet žadatelů o přezkoušení kvůli vrácení řidičského průkazu. V případě čerstvých žadatelů o řidičák ovšem budeme doporučovat, aby si před zkouškou připlatili za kondiční jízdy. Je to déle jak měsíc, kdy vládní nařízení naši činnost a tedy i jejich výuku zastavila a bylo by dobré, aby si před zkouškou své znalosti připomněli. Zkouška v naší autoškole vyjde na částku od 2100 Kč do 3100 Kč. To v závislosti na počtu kondičních jízd.“ Dále dodal, že po každém studentovi budou pečlivě desinfikovat volant či řadicí páku a pokud to bude nutné, budou samozřejmě používat roušky.

To Žaneta Adamová z hradecké autoškoly Jakub Adam má jiné zkušenosti. „Už teď máme v pořadníku několik žadatelů o závěrečnou zkoušku kvůli vrácení řidičského průkazu. Ve chvíli, kdy bude naše činnost vládou uvolněna, budeme všechny průběžně kontaktovat. Problémem může být fakt, že je v našem kraji málo zkušebních komisařů a tak se případné čekací doby na zkušební jízdy mohou protahovat. Zkouška pro vrácení řidičského průkazu u nás stojí 2300 Kč a v současné chvíli zdražovat nebudeme.“ Dále dodala: „V autě bude připravena desinfekce a všichni, kteří v něm pojedou, budou mít roušky. Po každém žákovi pak budeme desinfikovat ty části auta, které půjdou, včetně sedadel."

Ondřej Horázný z pražské autoškoly Horázný nám potvrdil, že i oni budou dodržovat všechna vládní nařízení týkající se hygieny. Dále dodal: „Včera jsme s kolegy z Asociace autoškol poslali na vládu dopis, kde žádáme o dřívější uvolnění pravidel alespoň pro závěrečné zkoušky například pro profesní průkazy. V tuto chvíli máme celou řadu žadatelů, kterým chybí už jen ta zkouška, aby mohli plnohodnotně pracovat. Jde například o řidiče MHD, kterých je velký nedostatek.“ Dále dodal: „Zdražování zatím není na pořadu dne, vše se bude odvíjet od poptávky. Cena zkoušky při vrácení řidičského průkazu je u nás 5000 Kč. K tomu si ovšem žadatel musí připočíst případné psychotesty, jejich ceny se liší v závislosti na lékaři, který je provádí. V současné době ale ani toto nefunguje.“  

Diskuze

Radek Hladik - 16.04.2020 21:26:31
Dobry den. Ted jsem po case videl autosalon a nestacim se divit nove grafice?‍♂️ . Ty podkladove barvy a pismo na nich jsou tak blizko u sebe , ze je to téměř k neprecteni. Je mi jasne ,že je treba obcas změnit satnik, ale tohle vam nesluší.
Pandrhola - 16.04.2020 15:55:31
Tak to je bomba.uz vidím vystresovanyho žáka autoškoly který neví co s rukama a nohama a ještě bude mít roušku.navic teď v tom vedru.fakt nápady k nezaplacení.

Autobazary jsou nucené prodávat auta pod cenou. To se ale změní, odborníci očekávají zdražení ojetin

Aktuálně lze ojetá auta legálně prodávat pouze online. Bazaristé tlačí na vládu, aby dostali výjimku
02.04.2020 15:19
|
100
Reklama

Zelená karta už nemusí být kvůli koronaviru zelená. Policisté o tom vědí

Nově je také možné odhlásit auto přen online formulář. Značky bude možné odevzdat později
31.03.2020 08:18
|
5

Mají auta podíl na rozšiřování nákazy koronaviru? Podle italské studie na tom něco je

Smog z výfukových plynů může mít souvislost s raketovým nárůstem nákazy ve velkých aglomeracích
28.03.2020 07:54
|
5

Retro: Nemilovaná Škoda 1203 se deset let vyvíjela a čtyřicet vyráběla. Dnes je z ní drahý veterán

Lehká dodávka chtěla být čímsi na způsob Volkswagenu Transporter. Kvalita byla ale mizerná
13.07.2024 09:25
|
2

Retro: Před padesáti lety šla do výroby Tatra 613. Dojela na pověst i originální koncepci

Papalášská limuzína projížděla slepou uličkou, ze které nebylo návratu. Dnes má velkou cenu
06.07.2024 09:55
|
10
Reklama

Retro: Kdyby se Škoda Favorit vyráběla s českým designem, šanci u Volkswagenu by nedostala

Vývoj nového auta s předním pohonem byl v 70. letech jedno velké zoufalství
29.06.2024 08:21
|
10

Retro: Socialistický Fiat 125p byl luxusem své doby. Kvůli mocné korozi ale přímo mizel před očima

Starší bratr Malucha byl zásadním příspěvkem italského Fiatu k motorizaci socialistického Polska
22.06.2024 07:22
|
7
Reklama
Autosalon TV