Reklama
Řidičův chleba

Auto je luxus. Praha by měla zpoplatnit vjezd do širokého centra, říká muž z AutoMatu

Podle Vratislava Fillera je parkování pro rezidenty příliš levné a nemotivuje je zbavit se auta
Zdroj: TSK Praha

Pražské sdružení AutoMat je známé svým bojem za omezení automobilové dopravy. Dlouhodobě propaguje cyklistiku jako ideální alternativu. Jedním z odborníků pracujících pro toto sdružení je i Vratislav Filler, který se zabývá i systémem dopravy obecně. Ten nevidí dlouhodobé řešení ani v přechodu na elektromobilitu. „Je sice hezké, že elektromobily mají nulové lokální emise, ale pro nás je opravdu důležitější, jak se to auto ve městě pohybuje a kolik zabírá místa,“ říká v rozhovoru pro Autosalon.

Aut je příliš mnoho

Máte auto?
Míval jsem ho kdysi dávno, posledních osm let už ale nemám. Naše rodina jezdí veřejnou dopravou, máme i nákladní kola. Ale není to tak, že by někteří kolegové v AutoMatu neměli auto. Řada z nich také využívá carsharing.

Nechybí vám někdy?
Když se potřebujeme dostat na chatu za rodiči, tak nás tam někdy dovezou. Auto jsem používal na cesty do práce za Prahou, ale dokázal jsem ho časem nahradit. Nakonec jsem se bez něj obešel.

Jaká individuální doprava je podle vás pro Prahu ideální?
Představa o tom, jak by město dopravně mělo fungovat, je velmi odlišná ve vnitřních a vnějších částech. Na hranici Prahy, tam je dost místa na to, aby se autem jezdit dalo. Čím ale jdeme hlouběji do centra, tím méně se tam ta auta vejdou. Tam jde hlavně o to, aby se růst města promítal do veřejné a bezmotorové dopravy. Tak jako se to stalo třeba ve Vídni, která rostla, ale automobilové doprava v ní ne. My jsme teď ve vnitřním městě ve stavu, kdy je aut už příliš mnoho. Je proto dobré hledat způsob, jak lidem víc nabídnout veřejnou dopravu. A nepopírám, že i pomocí nějakých restrikcí.

Jaký poměr by měl být mezi restrikcemi a pozitivní motivací lidí, aby nejeli do centra autem?
Výhodou by měly být lepší podmínky pro jiný způsoby dopravy. Praha má relativně dobrou veřejnou dopravu, ale už příliš neexpanduje. Třeba metro se staví velmi pomalu. Panuje tu koncepce dostředné dopravy, kdy míří spoje hlavně do centra a dostat se z jedné okrajové části do druhé není tak pohodlné. Nějaké stavby se chystají, ale nejsou v obecném povědomí. Všichni vědí, že Praha by měla mít dva okruhy, ale už se neřeší, že je v plánu železniční linka, která bude kopírovat Jižní spojku. Lidé si pak říkají, že zácpy v autě přetrpí, protože za pár let vznikne okruh a vše bude dobré.

Ing. Vratislav Filler, Ph.D.

Vratislav Filler vedl v letech 2010 – 2015 web Prahou na kole jako šéfredaktor. Stál u zrodu neoficiální cyklomapy Prahy a je spoluautorem publikace Městem na kole, která vyšla v roce 2018. Od roku 2010 pracuje ve sdružení AutoMat, kde do roku 2018 vedl jeho dopravní tým. Od roku 2012 je také členem magistrátní komise pro cyklistickou dopravu. Kromě cyklodopravy se zabývá také pěší a systémem dopravy ve městech obecně.

Elektromobily překáží stejně

Vnímáte auta spíš jako prostorový problém než ekologický? Takže nebude stačit ani výměna vozového parku za elektrický?
Je sice hezké, že elektromobily mají nulové lokální emise, ale pro nás je opravdu důležitější, jak se to auto ve městě pohybuje a kolik zabírá místa. Kdyby jen elektrická auta nahradila fosilní, tak to pro vnitřní část města není řešení. Prostorově je totiž úplně stejné.

Jezdí podle vás lidé autem z pohodlnosti, nebo z nutnosti?
Jeden starý průzkum říká, že čtvrtina lidí za volantem auto bude vždy preferovat, i když jim nabídnete sebepohodlnější náhradu. Když člověk zvládá jeden způsob dopravy a je na něj zvyklý, obtížně přepíná na jiný. Pro některé je nemyslitelné, že by sedli na kolo, protože je pro něj Praha poměrně obtížná, nebo že by sedli do MHD a studovali, co v kolik a kam jede a kde mají přestoupit. Problém vidím třeba v příměstských vlacích, které jsou přecpané. Když jedete půl hodiny a nesednete si, tak kde je pak ten komfort? To příště zase raději pojedete autem. Hustotu automobilové dopravy teď navíc zvýšil koronavirus.

Jak by podle vás měla vypadat správná restrikce?
Dobrá restrikce by byla taková, která vás přivede k rozhodnutí, že auto pro danou cestu nahradíte něčím jiným. Například omezení počtu parkovacích míst, ke kterému například došlo před nedávnem v Paříži, je efektivní způsob, jak zabránit náporu aut. Curych nebo Bern takto zastropovaly počet aut v centru. Jako problém vidím i příliš levné parkování na ulicích. Je paradoxní, že se modré zóny považují za restrikci, když rezident platí jen nějakých 1200 korun za rok. To lidi nemotivuje k tomu, aby sháněli třeba garáže a raději parkovali v nich než na ulici.

Garáže jsou ale v centru těžko sehnatelné a poměrně drahé.
Myslím, že například Praha 1 má projekty na asi 10 nebo 15 lokalit na podzemní garáže, takže teoretické možnosti jsou. Vyšší ceny by ale mohly vést k tomu, že si řada domácností uvědomí, že může fungovat bez aut, která nahradí MHD nebo carsharingem. Ve vnitřním městě je zábor ulic auty tak vysoký, že by měl být drahý. Některé domácnosti to už třeba i dnes řeší tak, že si auto nechají třeba na konečné metra a používají ho jen někdy. Není to pohodlné, ale jde to.

Nevyhnutelné mýto

Jste pro zpoplatnění vjezdu do města?
O něm se už uvažuje dlouho. Může být různě nastavené, třeba jako v Miláně. Tam zavedli pro rezidenty 50 vjezdů do centra ročně zdarma a za další vjezd se pak platí, tuším, tři eura. Řada lidí se do tohoto limitu vejde bez problémů. Člověka to pak motivuje, aby přes týden jezdil veřejnou dopravou a pak třeba využil auto o víkendu, když ho potřebuje.

Nebojíte se toho, že by taková restrikce v Praze vyvolala exodus lidí z centra?
Toho se nebojím. Zase by naopak přišla do centra spousta lidí, kteří umí žít bez auta.

Jak širokého centra by se zpoplatnění mělo týkat?
Jsou na to analýzy, poslední z loňského roku. První varianta mluvila, zjednodušeně řečeno, o Starém městě a Malé straně. Pak jsou nějaké varianty bez kapacitních ulic jako jsou Žitná, Ječná nebo Magistrála. Pak jsou nějaké mezivarianty. No a pak je také ta největší, kdy by mělo být zpoplatněno vše uvnitř městského okruhu, tedy třeba Vinohrady, Žižkov, Nusle, Letná, Holešovice a tak dále. Výhledově tuto variantu považuji za nezbytnou, pokud se nenajde nějaké jiné řešení.

A neudělalo by to z běžné cesty autem něco pro vyvolené, kdy si dobře vydělávající manažer bude platit každý den vjezd, ale rodina s dětmi si cestu nebude moci dovolit?
Pokud by to neplatili přímo rezidenti, tak určitě ne. Z hlediska sociální spravedlnosti se můžeme bavit o tom, zda by to například platili invalidé. Ale když třeba jako rodina pojedete k někomu na návštěvu, tak by to pro vás neměl být problém. Na návštěvu přece nejezdíte každý den. Je nutné si uvědomit, že auto ve městě má být luxusní věc. Protože když zabírá veřejný prostor, je správné, že se za to platí.

Rozhovor bude pokračovat

S Vratislavem Fillerem ze sdružení AutoMat jsme hovořili i o dalších tématech, ta se ale už do dnešního článku nevešla. Jsou ale velmi zajímavá, proto vám je brzy přineseme v plánovaném pokračování tohoto rozhovoru.
Reklama

Diskuze

Pepca - 02.01.2022 12:53:04
Tak uprime doufám že on se auta zbaví jako první....jealti tomu rozumím tak právo vlastnit vůz jen pro vyvolené
Jan D. - 17.12.2021 15:02:30
V Praze je okolo 1500 sdilenych aut. V nasi ulici na Vinohradech je to s parkovanim masakr. Vetsina aut jen stoji vetsinu casu pred domem a spamuji v ulici. Tesim se, az i cesi pochopi, že mit auto V sirsim centru Prahy je total nesmysl. Carsharing ahead!

Zpackané pruhy v Podolí ukazují, jak Praha tlačí cyklistiku. Po kritice je opět přemalovala

Značení vzniklo jen několik metrů od oblíbené cyklostezky. Zmateni jsou řidiči i cyklisté
01.08.2021 08:19
|
23
Reklama

Sdílená auta štvou rezidenty, zabírají téměř bezplatně místa v zónách. Praha jim zpřísní fungování

Carsharingové firmy mohou fungovat jako skryté autopůjčovny. Zájem Pražanů o sdílená auta ale roste
28.07.2021 10:36
|
6

TSK Praha má podle ministerstva za zpackanou demolici mostu na D11 platit pokutu

Dálnice měla být plně zprůjezdněna v neděli ráno. Nakonec k tomu nedošlo ani o 24 hodin později
26.07.2021 19:56
|
4

Hankook má speciální pneumatiky pro elektromobily. Slibuje delší dojezd i nižší hluk

Firma představila zimní i celoroční pláště. Oba druhy jsou vylepšené sadou zajímavých technologií
22.11.2024 14:08
|
0

Všude kůže, hodně místa a velký benzinový motor. Cadillac XT6 nabízí luxus ze staré školy

Koho nezajímají dotykové displeje a láká ho spíš bublání atmosférického šestiválce, ten se zamiluje
22.11.2024 11:56
|
2
Reklama

I majitelé benzinových aut by měli řešit zimní palivo. U dieselů zas hrozí zamrznutí AdBlue

Pokud tankujete do svého vozu jen občas, raději palivo před zimou vyjezděte. Vyhnete se potížím
19.11.2024 15:54
|
4

Tady je nebezpečné tankovat. ČOI rozdala čerpacím stanicím další pokuty za nekvalitní palivo

Desetitisícové pokuty od inspekce schytaly pumpy v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji
19.11.2024 14:00
|
15
Reklama
Autosalon TV