Reklama
Řidičův chleba

Sdílená auta štvou rezidenty, zabírají téměř bezplatně místa v zónách. Praha jim zpřísní fungování

Carsharingové firmy mohou fungovat jako skryté autopůjčovny. Zájem Pražanů o sdílená auta ale roste
Zdroj: Tiskový servis Anytime

Někteří obyvatelé Prahy si život bez auta neumí vůbec představit, je takřka jejich součástí. Jiní zase nemají potřebu vůz vlastnit a využívají ho jen občas. Když je potřeba, auto si půjčí. K tomu můžou posloužit kamarádi nebo rodinní příslušníci, půjčovny, ale v poslední době získávají na oblibě spíše sdílená auta. Právě především ve městech. Jenomže ne všichni jejich přítomnost, hlavně pak v rezidenčních parkovacích zónách, vnímají pozitivně. Hlavní město proto schválilo přísnější pravidla pro parkování sdílených aut v ulicích.

Jsou to jen převlečené autopůjčovny s výhodami?

Firem, které se specializují na sdílená auta nebo skútry či koloběžky je v Praze několik. Často se o nich ale mluví jako o skrytých autopůjčovnách. V tuto chvíli platí, že sdílená auta nemusí v Praze platit za parkování a mohou parkovat i na modrých zónách. Ozývají se ale rezidenti, kteří se zlobí, protože jim právě sdílená auta zabírají místo. V případě kol, koloběžek či skútrů pak bývá problém v tom, že je řidiči odstaví tam, kde je zrovna napadne.

Doposud byl provozovatel za sdílené auto povinen zaplatit 100 Kč ročně za neomezené parkování. To se ale změní. Magistrát hlavního města Prahy před nedávnem oznámil, že upraví ceny za parkování, což se dotkne i provozovatelů carsharingových společností. Ty budu nově platit za každé auto 1200 Kč ročně. Navíc omezí dobu, po kterou budou moci auta na místech stát bez využití. „Chceme chránit rezidenty. Lidé mi píší, že sdílená auta jim stojí týden v ulici a nikdo s nimi nikam nejezdí. Od teď budou moct stát na jednom místě bez využití zákazníkem maximálně 96 hodin,“ řekl Adam Scheinherr, náměstek primátora pro dopravu.

Reklama

Vlastní auto nepotřebují

Společností, které se ve městech zaměřují na sdílená auta, je řada. Jedna z nich, firma Anytime, si nechala zpracovat průzkum, aby zjistila, jak se Pražané dívají na vlastnictví automobilu a jaké prostředky používají k přepravě po městě. Z průzkumu vyplynulo, že sdílená vozidla využívá pravidelně 11 % obyvatel Prahy. Mimochodem, od roku 2019 jde o 4% nárůst.

„Nejvíce z nich, asi 8 %, využívá sdílené auto několikrát za rok. 4 % maximálně třikrát měsíčně a 2 % jednou týdně,“ říká Milan Beutl, ředitel českého zastoupení Anytime. V Praze sdílení aut a používání koloběžek či kol hodně nahrává dobře fungující MHD.

Tu denně využívá 34 % obyvatel Prahy. Jde navíc o řidiče, kteří berou osobní dopravu o něco ekologičtěji a zodpovědněji. Řada lidí také raději jde pěšky, než aby jela autem. Další část pak právě MHD kombinuje se sdílenými koloběžkami nebo koly.

Těch, kteří jezdí svým autem denně, je dle průzkumu asi 16 %. „Nejčastěji ho nastartují několikrát týdně (30 %), jednou týdně pak také asi 16 %,“ dodává Milan Beutl.


Diskuze

Pavel - 30.07.2021 11:42:50
Sdílené auto je auto, které patří fyzické osobě a dá ho k dispozici. Nepatří firmě. Tam je to normální byznis.Úplně jednoduché kritérium. HoppyGo takhle nabízí opravdu sdílená auta. Nejsou samozřejmě polepená atd...
Tomas - 30.07.2021 08:59:39
Kolem paneláku máme tisíce volných míst, ale na sdílené auto nenarazíte. Když se tu jednou za půl roku objeví, během pár minut je pryč. Snažíme se přesvědčit, aby sdílených aut bylo více, chybí.

Užitečný pomocník, nebo vyhozené peníze? Test automatických parkovacích asistentů odhalil pravdu

Kdejaké auto dnes umí samo zaparkovat, jenže ve skutečnosti je většinou stále lepší řidič
19.07.2021 19:40
|
8
Reklama

Nechcete platit za parkovací kameru? Máme zlepšovák z natáčení Autosalonu

Tereza při testování Audi A3 vymyslela alternativu zadní kamery. Poslouží malá kamerka na přísavce
01.06.2021 16:38
|
51

Na modré zóně lze beztrestně parkovat zadarmo. Stačí, když auto zapadá sněhem

Pokud je značka nečitelná kvůli počasí, městské policii se nic nehlásí, potvrdilo TSK
12.02.2021 15:38
|
3

Retro: Škoda Garde žije ve stínu populárních kupé 110 R a Rapid. Přitom je to mnohem vzácnější auto

Nástupce „erka“ neměl lehký život. Pověst mu pokazila i nekvalitní výroba v Bratislavě
17.02.2024 07:53
|
4

Retro: Ukrajinská Tavria byla nejlevnějším autem v Česku, mizerná kvalita ji zahnala zpět na východ

Malý hatchback mohl trumfnout Samaru, místo toho zůstal jen ubohým mementem centrálního plánování
10.02.2024 10:34
|
9
Reklama

Rolbou jsem nejel a ta částka taky nesouhlasí aneb Pavel Liška v roli fantoma českých hor

Enfant terrible Autosalonu způsobil na Klínovci poprask, na jaký budou místní dlouho vzpomínat
07.02.2024 12:11
|
6

Retro: Trabant a Wartburg se čtyřtaktními motory přišly pozdě. Pád Berlínské zdi jen zkrátil agónii

Východoněmecké automobily bez modrého dýmu z výfuku byly jako vodňanská kuřata bez hlavy
03.02.2024 09:31
|
2
Reklama
Autosalon TV