Sdílená auta štvou rezidenty, zabírají téměř bezplatně místa v zónách. Praha jim zpřísní fungování
Jsou to jen převlečené autopůjčovny s výhodami?
Firem, které se specializují na sdílená auta nebo skútry či koloběžky je v Praze několik. Často se o nich ale mluví jako o skrytých autopůjčovnách. V tuto chvíli platí, že sdílená auta nemusí v Praze platit za parkování a mohou parkovat i na modrých zónách. Ozývají se ale rezidenti, kteří se zlobí, protože jim právě sdílená auta zabírají místo. V případě kol, koloběžek či skútrů pak bývá problém v tom, že je řidiči odstaví tam, kde je zrovna napadne.
Doposud byl provozovatel za sdílené auto povinen zaplatit 100 Kč ročně za neomezené parkování. To se ale změní. Magistrát hlavního města Prahy před nedávnem oznámil, že upraví ceny za parkování, což se dotkne i provozovatelů carsharingových společností. Ty budu nově platit za každé auto 1200 Kč ročně. Navíc omezí dobu, po kterou budou moci auta na místech stát bez využití. „Chceme chránit rezidenty. Lidé mi píší, že sdílená auta jim stojí týden v ulici a nikdo s nimi nikam nejezdí. Od teď budou moct stát na jednom místě bez využití zákazníkem maximálně 96 hodin,“ řekl Adam Scheinherr, náměstek primátora pro dopravu.
Vlastní auto nepotřebují
Společností, které se ve městech zaměřují na sdílená auta, je řada. Jedna z nich, firma Anytime, si nechala zpracovat průzkum, aby zjistila, jak se Pražané dívají na vlastnictví automobilu a jaké prostředky používají k přepravě po městě. Z průzkumu vyplynulo, že sdílená vozidla využívá pravidelně 11 % obyvatel Prahy. Mimochodem, od roku 2019 jde o 4% nárůst.
„Nejvíce z nich, asi 8 %, využívá sdílené auto několikrát za rok. 4 % maximálně třikrát měsíčně a 2 % jednou týdně,“ říká Milan Beutl, ředitel českého zastoupení Anytime. V Praze sdílení aut a používání koloběžek či kol hodně nahrává dobře fungující MHD.
Tu denně využívá 34 % obyvatel Prahy. Jde navíc o řidiče, kteří berou osobní dopravu o něco ekologičtěji a zodpovědněji. Řada lidí také raději jde pěšky, než aby jela autem. Další část pak právě MHD kombinuje se sdílenými koloběžkami nebo koly.
Těch, kteří jezdí svým autem denně, je dle průzkumu asi 16 %. „Nejčastěji ho nastartují několikrát týdně (30 %), jednou týdně pak také asi 16 %,“ dodává Milan Beutl.