Reklama
Řidičův chleba

Užitečný pomocník, nebo vyhozené peníze? Test automatických parkovacích asistentů odhalil pravdu

Kdejaké auto dnes umí samo zaparkovat, jenže ve skutečnosti je většinou stále lepší řidič
Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

Parkovací asistenty jsou dnes v nabídce (většinou za příplatek) u nejrůznějších aut napříč segmenty. Nejde tedy o kdovíjak nedostupný prvek, jakkoliv i on samozřejmě stojí nějaké peníze navíc. V prospektu či na reklamním videu pak vypadá tato vychytávka perfektně - auto po stisknutí tlačítka samo zaparkuje, což je sen mnoha méně zdatných řidičů a řidiček. Jenže test rakouského autoklubu ukazuje, že zase tak bezstarostné ono parkovací manévrování není. V drtivé většině případů je totiž při parkování rychlejší i středně zdatný řidič. Kde mají tyto systémy největší rezervy?

Řidič zvládne parkování stále lépe než asistent

Parkovací asistenty jsou součástí výbavy aut už několik let a stále procházejí vylepšeními a zlepšením funkcionalit. Jsou však také typickým příkladem asistenčního systému, který sice ukazuje možnosti současné techniky a technologií, ale v praxi ho využívá jen málokdo. 

Hlavní důvody potvrdil i test sedmi aut z různých segmentů, který provedl rakouský autoklub ÖAMTC. Jakkoliv všechny testované systémy zvládly auto zaparkovat, je normálně zdatný řidič stejně rychlejší a přesnější. I u aktuálních systémů platí to, co před pár lety - pro bezpečné zaparkování vyžaduje systém větší místo, než to, do kterého zvládne zaparkovat řidič a rovněž rozeznávání překážek zejména v podobě sloupků na chodníku či zvýšených obrubníků nefunguje u systémů zcela spolehlivě, což může mít za následek dosti drahé opravy poškození disků či karoserie. Zapomínat při tomto automatickém manévru nelze ani na to, že je za něj stále zcela zodpovědný řidič, nikoliv výrobce.

Pomalejší reakce a hledání velkého místa

Když k výše uvedenému ještě přidáme poměrně pomalé reakce vozu při automatickém parkování, které mohou brnkat na nervy okolním účastníkům provozu, vychází nám, že parkovací asistenty v praxi moc lidí nevyužívá. Pokud parkovací asistent uzná volné místo mezi auty za vhodné k zaparkování, většinou je stejně tak velké, že se do něj bez problémů vejde i méně zdatný řidič. Systém totiž funguje tak, že při jeho aktivaci vyhledává potenciálně vhodná míst k parkování v řadě vozidel či podélně. V momentě, kdy takové místo najde, upozorní řidiče, že je možné aktivovat proces automatického parkování, který dle typu systému vyžaduje částečné nebo vůbec žádné zásahy ze strany řidiče.

To, jestli se nemalá investice do parkovacího asistentu vyplatí, tak záleží spíše na osobních preferencích a očekávání.
Reklama

Co odhalil test?

Rakouský autoklub se v testu parkovacích asistentů detailně zaměřil na sedm vozů. Z cenově dostupných to byly čínské elektrické SUV Aiways U5 a Ford Focus, u kterých stojí parkovací asistent zhruba 18 000 Kč. Oba systémy jsou jednodušší s méně funkcemi, ale vcelku funkční a zvládnou auto zaparkovat. U obou musí být v autě přítomen řidič.

To neplatí o sofisitikovanějších asistentech, jaké jsou třeba u vozu Kia Sorento, s nímž lze pomocí tlačítek na klíčku pohybovat dopředu a dozadu. Téměř všechny parkovací manévry pak zvládne vzdáleně i VW Touareg a Porsche 911, byť ovládání přes aplikaci v chytrém telefonu připomíná zejména u porsche spíše počítačovou hru než skutečného praktického pomocníka. Problematická je rovněž cena přes 120 000 Kč (u touaregu je tento prvek dostupný pouze v paketu s dalšími asistenty).

Nejlépe pak fungovaly systémy u BMW řady 5 a Mercedesu třídy S. Oba mají velmi intuitivní ovládání a během manévru nevyžadují spolupráci řidiče. U už tak drahé třídy S je asistent v základní výbavě, u BMW stojí příplatek zhruba 70 000 Kč.

Tipy pro používání parkovacích asistentů

  • Před koupí racionálně zvažte, zdali vy nebo jiný uživatel aut bude parkovací asistent skutečně využívat.
  • Funkce, schopnosti i omezení systémů nejsou v návodech popsány zcela detailně, nechte si vše vysvětlit prodejce, ideálně s praktickými ukázkami.
  • Při prvních pokusech parkujte v klidu a bezpečí v místech, kde to dobře znáte.
  • Vhodné parkovací místo sice asistenty umí najít i v rychlostech do 40 km/h, to je ale v praxi příliš vysoká rychlost na adekvátní a bezpečnou reakci po nalezení místa (řidič musí zastavit a vybrané místo potvrdit). Místa proto hledejte v rychlostech kolem 20 km/h.
  • Celý parkovací manévr stále pečlivě sledujte, odpovědnost leží na řidiči!
  • Pro dobrou funkčnost je nutné mít čisté veškeré potřebné senzory a čidla.
  • Berte ohled na ostatní účastníky provozu, zejména u příčného parkování při využití vzdáleného ovládání (kvůli nedostatku místa si vystoupíte a auto zaparkujete do stísněného prostoru) můžete výrazně omezit přístup do okolních aut.

Diskuze

Tom T - 20.07.2021 19:45:08
Co tam není to se nezkazí. Čím chytřejší asistent tím blbější řidič. Lidstvo degeneruje neuvěřitelným tempem. Za co se dřív lidé styděli, tím se dnes chlubí divná doba.
Honza - 21.07.2021 08:53:42
Máme Focus s automatickým parkováním, parkuje hodně dobře, podélně parádně rovně k chodníku. Obrovskou výhodou je to, že se manželka přestala bát jezdit s kombikem, protože má jistotu, že vždy zaparkuje. Za mě jednoznačně ano.

Arogantní řidič Touaregu zaparkoval na přechodu a bránil se odtahu. Bránila ho i jeho maminka

Řidič se s pražskými strážníky hádal a předstíral, že volá GIBS. Maminka zase volala právníka
01.07.2021 15:26
|
82
Reklama

Někdo koupil parkovací místo za cenu luxusní vily v Praze. Prodalo se za 27 milionů korun

Majitelé aut jsou ochotni dát za parkování miliony. Zejména ve městech, kde je těžké najít místo
11.06.2021 14:37
|
7

Pro parkování na zásobování karta za oknem rozhodně nestačí. Zákon ji ani nevyžaduje, chce to důkazy

Tato místa nevyužívají jen dodávky. V případě potřeby na nich stojí i lékaři, opraváři nebo invalidé
15.04.2021 06:28
|
0

Elektrické Microlino bude stát kolem 300 tisíc korun. Koncepce kufru potěší především Čechy

Dva dospělí a tři basy piv: to je přepravní kapacita vozítka s délkou 2,4 metru a dojezdem až 200 km
23.07.2021 13:33
|
4

Potenciál solární energie v praxi: Nizozemský elektromobil ujel na jedno nabití 710 km

Lightyear One nevyžaduje dobíjení ze sítě klidně i celé týdny. Dobíjí se postupně ze slunce
21.07.2021 16:56
|
9
Reklama

Hrozí, že zaplavená auta dorazí na náš trh ojetin. Ostražitost u "výhodných" nabídek je na místě

Nejen v západní Evropě, ale i u nás odneslo řádění živlů spousta aut. Řada z nich ale zamíří na trh
21.07.2021 07:22
|
1

Audi RS3 je jako auto z jiného světa: benzinový pětiválec emisím navzdory a režim pro driftování

Jeden se až diví, že něco takového dnes vůbec vzniklo - po tomhle modelu se jen zapráší.
20.07.2021 10:13
|
0
Reklama
Autosalon TV