Reklama
Řidičův chleba

Automatické senzory v pneumatikách mohou hlásit falešný únik. Stačí změna počasí

Při prudkém poklesu teploty automatické systémy mohou varovat řidiče, přestože k defektu nedošlo
Zdroj: Freepik

Je to už deset let, co nová auta musejí mít v členských státech Evropské Unie povinně ve výbavě senzory hlídající tlak v pneumatikách. Tato novinka měla nejen bezpečnostní důvod, aby řidiče včas varovala při defektu, ale přinesla i snížení emisí. Benzínová i naftová auta s podhuštěnými pneumatikami totiž mají vyšší spotřebu paliva. Jenže senzory občas hlásí falešný poplach, i když nejde o defekt.

Přímý a nepřímý systém

Pokud máte na svém autě automatický systém pro monitoring tlaku (anglická zkratka TPMS - Tire Pressure Monitoring System), tak buď vidíte přímo tlaky v jednotlivých kolech na přístrojovce nebo vás auto jen upozorní na pokles rozsvícením kontrolky. Rozdíl je v tom, že první (přímý) systém pracuje přímo s tlaky, zatímco druhý (nepřímý) využívá senzory ABS a ESP. V obou případech se varování před defektem zobrazí na palubním počítači nebo jako varovná kontrolka. Jenže o defekt jít nutně nemusí.

Menší kolo – nižší tlak

Jednodušší a pro automobilky (i uživatele) levnější je nepřímý systém. Senzory ABS a ESP sledující otáčky všech kol totiž dokážou zaznamenat nižší tlak díky tomu, že se podhuštěné kolo jednoduše otáčí rychleji. S nižším tlakem má totiž i menší obvod. Jakmile to řídící jednotka zaznamená, dostane řidič upozornění.

Systém ale nepracuje s tlaky uvnitř pneumatiky. Proto je pomalejší než přímé měření a k ověření, že je pneumatika v pořádku, potřebuje ujet nejméně desítky, ale spíš stovky metrů. A řidič navíc musí při výměně kola nebo jeho dohuštění uložit aktuální tlaky přes menu nebo speciální tlačítko. Jinak se aktivuje varování, že tlaky nesedí. V tom je tento systém nekomfortní.

Dražší a přesný

Sofistikovanější přímý systém zobrazuje řidiči aktuální tlaky všech čtyř pneumatik. V daných intervalech vysílá na frekvenci 433 MHz do přijímače údaje o tlaku. Když tlak v některém kole poklesne, systém na problém upozorní a řidič ví, jaké konkrétní pneumatiky se týká. Za tento komfort a přesnost se ale platí v podobě vyšších servisních nákladů. Každý ventilek totiž musí mít napájený senzor. Jeho baterii ale není možné jen tak vyměnit. Když se vybije, čeká vás náhrada celého „chytrého“ ventilku.

Podle vozu a kol může jít i o tisíce korun při výměně všech čtyř. Problémy s baterií ventilku se ale týkají hlavně majitelů vozů starších pěti, spíš sedmi let. U mladších je trvanlivost baterií dostatečně dlouhá. Pokud má auto ve výbavě plnohodnotnou rezervu, vyplatí se mít chytrý ventilek i na ní. Při výměně kola totiž nepřijdete o varování před defektem právě na tomto kole. V opačném případě totiž systém kolo nezměří a auto reaguje stálou hláškou, že tlak není v pořádku, ovšem bez udání hodnoty.

Falešný poplach

A proč se tedy objevují falešné poplachy s poklesem tlaku? Mohou za to fyzikální zákony. Tlak se mění přirozeně během jízdy i při náhlých změnách počasí. Podle zjištění společnosti Continental rychlý teplotní rozdíl o deset stupňů Celsia nahoru nebo dolů změní tlak v pneumatice asi o 0,1 baru.

Proto doporučuje přizpůsobit tlak v pneumatikách povětrnostním podmínkám. To se týká hlavně řidičů, kteří nepřezouvají z letních na zimní pneumatiky, ale využívají takzvané celoroční. Obecně ale platí, ať už máte automatické hlídání tlaku v pneumatikách nebo ne, že bystě měli alespoň jednou měsíčně zajet k čerpací stanici a zkontrolovat tlak „ručně“. Vaše cesty pak budou bezpečnější, a ještě můžete snížit spotřebu. A taky se vám falešné hlášky defektu nebudou při poklesu teploty, například po chladné noci, zobrazovat tak často.

Reklama

Diskuze

Fr_von_Dr - 27.08.2024 09:45:53
Zaplatili jsme za povinný systém, který je na 2 věci... Úředníkům EU se podařilo přenést zodpovědnost za tlak v pneu z uživatele na výrobce. Blíží se doba, kdy za šlápnutí do lejna bude zodpovědný švec! :(

První celoroční pneumatika uspěla v testech. Provoz v zimě i v létě s ní vyjde překvapivě levně

Goodyear Vector 4Seasons Gen-3 se prodává i na českém trhu a cenami se blíží běžným plášťům
17.07.2024 08:55
|
31
Reklama

Zimáky M+S letos přestávají být z pohledu EU zimními pneumatikami. Řidiči se mohou dostat do potíží

Jedna věc je ale obecná regulace, jiná přístup členských států. V ČR se proto nic nemění
15.04.2024 14:00
|
7

Mezi tři nejlepší se v testu 16 letních pneu dostal překvapivě levný plášť. Vydrží 70 tisíc km

Německý autoklub otestoval letní gumy v rozměru 215/55 R17. Žádná vyloženě nepropadla
26.02.2024 13:50
|
13

Havarijní pojištění automaticky nekryje škody z povodní. Záleží na typu pojistky

Pojistné produkty se v případě živlů liší. V klidu mohou být motoristé s pojištěním "all risk"
16.09.2024 14:00
|
1

Fanoušci sportovních aut nemohou dospat. V ČR se budou dražit vozy Toyota GR Yaris Ogier a Rovanperä

Aukce je naplánována na 25. září. Cena začíná na milionu a osmi stech tisících za jeden
09.09.2024 12:30
|
0
Reklama

Motoristé pod nimi jezdí denně. Přesto spousta z nich netuší, co je to ekodukt

První tuzemský ekodukt byl postaven před pětadvaceti lety, dnes jich je v ČR třináct
02.09.2024 17:30
|
0

Ochránit auto před škůdci pomůže obyčejný vonný stromeček. Triků proti kunám a hlodavcům je víc

V motorovém prostoru aut může řádit škodná. Kuny ochutnávají zvukovou izolaci i kabely
20.08.2024 14:10
|
3
Reklama
Autosalon TV