Alternativní nafta slibuje nižší emise i lepší chod motoru. K dostání je na dvou místech v Česku
K novému palivu pro naftové motory, které má označení HVO100 (hydrogenovaný rostlinný olej), se upírají naděje zejména kamionových přepravců. Vhodné je však i pro většinu nových osobních dieselových aut. Jeho výhodou je, že tato nafta snižuje podle metodiky well-to-wheel emise CO2 až o 90 %, přičemž o třetinu nižší mají být i emise pevných částic a skoro o desetinu klesají emise oxidů dusíku. Jak je to ale v praxi, to se rozhodl prověřit německý autoklub ADAC, a to hned na čtveřici naftových aut - Škoda Superb Combi 2.0 TDI, BMW 520d Touring, Mercedes E 220 d kombi a VW Caddy 2.0 TDI. Jaké výsledky přineslo laboratorní měření?
Spotřeba srovnatelná s běžnou naftou
Během laboratorních i praktických testů došli technici ADACu ke zjištění, že s HVO100 v nádrži stoupá spotřeba podle konkrétního motoru a vozu o jedno až pět procent, což je poměrně zanedbatelné. Oproti tomu však klesají při použití HVO100 výfukové emise CO2 o dva až pět procent, při započtení celého výrobního cyklu tohoto paliva je emisní pokles CO2 až devadesátiprocentní. Při testovacích jízdách se technici shodli, že je patrné i mírné zlepšení kultivovanosti běhu motoru.
Při měření emisí pevných částic a oxidů dusíku jsou výsledky srovnatelné s klasickou naftou a leží tedy výrazně pod zákonem stanovenými limity. Obecně lze tedy konstatovat, že ve všech jízdních režimech, včetně náročného dálničního, leží u všech vozů naměřené hodnoty pod zákonnými hranicemi a palivo HVO100 se jeví jako velmi zajímavá alternativa k běžné fosilní naftě.
V čem je háček?
Nová nafta HVO100 se tedy jeví jako plnohodnotná výrazně ekologičtější alternativa klasické naftě. Přesto je zde pár úskalí. Prvním z nich je omezená produkce a omezenější zdroje pro výrobu tohoto paliva. To se samozřejmě odráží i na výsledné ceně na stojanu čerpací stanice, která je zhruba o 10 korun vyšší oproti běžné naftě. U nás lze obnovitelnou naftu HVO100 natankovat zatím na dvou čerpacích stanicích poblíž sebe. Jedná se o pumpu v truckparku Červený Kříž poblíž Jihlavy a o čerpačku v Lukách nad Jihlavou.
HVO100 má však velmi pozitivní vlastnost v tom, že ji lze libovolně míchat s klasickou naftou. ADAC došel k závěru, že směs čtvrtiny HVO100 a tří čtvrtin klasické nafty v nádrži umožní pokles emisí zhruba o 20 procent, což není vůbec zanedbatelné.