Reklama
Retro

Retro: Před 40 lety se narodila Lada Samara. Auto, které v mnohém předčilo Škodu Favorit

Tři roky před premiérou nové škodovky vyjelo první původní socialistické auto s pohonem předních kol
Zdroj: tiskový servis AvtoVAZ

Když se v roce 1987 představila Škoda Favorit, byla to událost mezinárodního významu a soudruzi z Polska či NDR jen mlsně slintali. Velký úspěch nové škodovky i její vliv na přijetí do koncernu Volkswagen však z paměti doslova vyretušoval fakt, že nešlo o první socialistické auto moderní koncepce, jak se dnes mnozí Češi domnívají. Velkým hitem se totiž už o tři roky dříve stal první ruský vůz s předním pohonem, pro export Lada Samara, doma Sputnik. Tento hezky střižený hatchback z pera Marca Deschampse, který shodou okolností pracoval i na Favoritu, nakonec ve výrobě vydržel v lehce pozměněné podobě až do roku 2013.

Západní vítr

Vznik modelu VAZ 2101, zvaného častěji i u nás „Žiguli“, představoval zásadní milník pro sovětský automobilový průmysl a potažmo i silnice ostatních východoevropských zemí. Klasická „nula-jednička“, tedy čtyřdveřový sedan s motorem vpředu a pohonem zadních kol, kterých v Rusku a jinde na východě dodnes jezdí statisíce, byla, jak známo, sovětskou úpravou Fiatu 124. VAZ 2101 se rychle stal prodejním hitem a i v bývalém Československu byl považován za cenově dostupný a uznávaný vrchol masově vyráběných automobilů. Vítr už ale mezitím začal vát jiným směrem.

Už na začátku 70. let začalo být totiž více než zřejmé, že tato koncepce je překonaná a trend udávají auta jako Renault 16 nebo Volkswagen Golf s motorem vpředu, pohonem předních kol a vyklápěcí zadní stěnou šikovně využitého vnitřního prostoru.

Socialistickým automobilkám bylo jasné, že pokud chtějí vyvážet na Západ a inkasovat tak vzácnou tvrdou měnu, je nezbytné inovovat. Nejakčnější byli v tomto směru kupodivu sami Sověti, resp. Rusové z Povolží. Podepsána byla smlouva s italskou firmou UTS, která působila jako technický konzultant a zároveň byla dceřinou společností Fiatu. VAZ (Volžský automobilový závod) brzy zamítl návrh italské automobilky na zásadní modernizaci starých modelů „žiguli“ a pustil se na neprobádanou cestu k opravdu novému autu.

Zdroj: tiskový servis AvtoVAZ

Nevídaná moderna

Už v roce 1978 vznikl první funkční prototyp hatchbacku s moderně vypadající karoserií. Kupodivu byla jen třídveřová, takže dozadu se hůř nastupovalo, což byl citelný rozdíl oproti tradičním „žigulíkům“.  Pro zrychlení a vůbec umožnění vývoje Samary bylo zakoupeno více než dvacet zahraničních licencí na různé komponenty, jako například hřebenové řízení, přední kotoučové brzdy nebo dveřní zámky. Mezi partnery při vývoji figurovala i firma Porsche, což je fakt, na který se majitelé těchto vozů rádi odvolávají, tak mocný její vklad ale zase nebyl. Mimochodem u Porsche se byli později radit i konstruktéři Favoritu, o tom se ale nemluví.

Sériová výroba Samar začala na konci roku 1984 a v rámci socialistických zemí šlo o zdaleka nejmodernější auto. Díky mezinárodní spolupráci mohl sovětský vůz nabídnout řadu pokročilých prvků, jako bezkontaktní zapalování nebo pětistupňovou manuální převodovku s integrovaným diferenciálem. Zpočátku byla poháněna moderním motorem OHC o objemu 1,3 litru s výkonem 65 koní, později byly k dispozici i jednotky o objemu 1,1 a 1,5 litru, přičemž zejména ten poslední motor zajišťoval vozu slušnou dynamiku. Špatně nejezdila ale ani třináctistovka.

Auto mělo na pohled sympaticky vypadající interiér s dobře tvarovanými sedadly a přístrojovým štítem, v němž sice nebyl otáčkoměr, zato však nechyběl ampérmetr a ekonoměr. Rozmístění ovládacích prvků bylo vcelku příhodné a uvnitř byl dostatek místa stejně jako v kufru - ten měl bohužel vyšší nakládací hranu, protože se neotevíral až k nárazníku. Jedna věc byl ale vzhled a druhá kvalita zpracování a materiály použité v interiéru. Úroveň byla v obou případech dost příšerná.

Po euforii stagnace

V roce 1987, tedy ve stejný rok, kdy debutoval Favorit, se na trh dostala praktičtější pětidveřová verze Samary, která se ale na československý trh dostala až v roce 1990. Čtyřdveřovým sedanem jsme poctěni nebyli a při pohledu na jeho těžkopádný design není příliš důvodů toho litovat.

Samara prošla první modernizací v roce 1991 a rozsáhlejší druhou úpravou v roce 1997. Přesto i nadále nesla jasné stopy svého sedmdesátkového původu. Na západních trzích si však zpočátku nevedla špatně. O vůz byl zájem například ve Finsku, kde se nacházel jeden z výrobních závodů VAZu, a také v Británii či Německu, kde si Samara získala přízeň tunerů, kteří z ní stavěli kabriolety a další rádoby sportovní verze. Na kapitalistické trhy pochopitelně směřovaly modely s lepší výbavou, které často zahrnovaly například kvalitní německé rádio nebo šíbr. Na vyšší úrovni byla samozřejmě také výstupní kontrola.

Wankel raději nepotkat

Zajímavou kapitolou v historii Samary byla verze s wankelovým motorem, která zrychlovala na 100 km/h za osm vteřin a dosahovala rychlosti přes 200 km/h. Vzniklo jen pár těchto vozů a většinou skončily ve službách nechvalně proslulé KGB.

Pro závody v tehdy populární skupině B připravil známý rallyový závodník a konstruktér Stasis Brundza speciální soutěžní verzi, která se dokonce v roce 1986 zúčastnila dvou soutěží světového šampionátu! Zatímco na západních trzích se Samara prodávala pouze do poloviny 90. let, v Rusku byla nová verze k dispozici až do roku 2013, kdy z výrobní linky sjel úplně poslední kus postupně omlazovaného původního modelu.

Jezdí líp než Favorit?

Díky strnadickému Retroautomuzeu jsem měl možnost strávit pár desítek kilometrů za volantem typicky béžové Samary, která byla vyrobena v roce 1988. Třídveřový vůz, který byl (i když zřídka) dostupný i na československém trhu, se obvykle dodával s motorem o objemu 1,3 litru. Mototechna si za něj tehdy účtovala 85 000 Kčs, což bylo jen o pár stovek víc než cena nové Škody Favorit.

Exteriér osmdesátkové Lady stále působí poměrně nadčasově, ale hned při pohledu a přičichnutí do interiéru se dostaví přinejlepším smíšené pocity. Hranaté tvary mi nevadí, ale kvalita provedení silně odráží sovětskou realitu – prostě šlendrián, kam se podíváš. Sedadla sice na první pohled nevypadají špatně, ale jejich měkké a. neforemné polstrování je nepohodlné a z dlouhé jízdy bolí záda dřív, než stihnete projet první zatáčku, ve které se musíte držet za volant, abyste z vozu nevypadli nedovírajícími dveřmi. Bezpečné to tedy zrovna není. Plasty, které často nesedí a neustále povrzávají, stejně jako charakteristický zápach interiéru, jen umocňují dojem vyložené nekvality.

Mnohem pozitivněji lze hodnotit jízdu, zejména projev motoru. Karburátorová třináctistovka startuje bez problémů a po krátkém zahřátí příjemně reaguje na přidání plynu. Točivý motor s rozvodem OHC působí pocitově vzdor stejnému objemu živěji než archaické OHV ve Favoritu a akcelerace je i na dnešní standardy dostačující.

Řazení sice není příliš přesné, ale na rozdíl od škodovky nemusíte „pětku“ hledat někde mezi koleny spolujezdce. Podvozek s nebývale velkou světlou výškou 16 cm předčí některá dnešní SUV, dobrá průchodnost lehčím terénem ruských silnic si ale vybírá dań v podobě větších náklonů v zatáčkách. Celkově Samara působí robustněji než Favorit a i když se někdy divoce naklání, drží stopu překvapivě dobře. Pomáhá k tomu překvapivě citlivé řízení, obstojí i brzdy. A to topení!

Dostupný youngtimer

Samara rozhodně nepatří mezi auta vyhledávaná veteránisty a to, že pochází z Ruska jí dnes moc nepomůže. Narazit na zachovalý kus je i tak zázrak, protože tahle Lada je typem auta, která se prostě „dojíždějí“ do roztrhání těla, resp. úplného zrezivění karosérie. Miliony vyrobených Samar odvozily biliony tun stavebnin, rodin i ukrajinských dělníků. Tu a tam se ale přece jenom najde opečovávaný kousek s minimálním nájezdem v garáži po dědovi. Cena takového auta se klidně může vyšplhat na 100 000 Kč, pojízdný polovrak ale seženete i za pětinu.

Zdroj: Autorský text

Reklama

Diskuze

Vladimír - 10.09.2024 21:24:08
Ten VW Gol je opravdu velmi podobný první třídveřové verzi Samary. ... https://www.pastorecc.com.br/veiculo/gol-gt-18
Jan - 09.09.2024 15:31:31
Sovětské firmy kupovaly odjakživa techniku z Německa, v tomto případě od Porsche Engineering. Ta v té době spolupracovala s VW na brazilském VW Gol. Proto karosérie Samary vycházela z VW Gol, což byla modifikace evropského VW Polo/Derby.

Retro: Karosa Š 11 byla nástupkyní kulatého RTO a předvojem hranaté řady 700. Jezdila i v Mongolsku

V polovině 60. let přinesla „ešema“ či „ešela“ na československé silnice novou kulturu cestování
25.05.2024 09:18
|
4
Reklama

Retro: Neforemné Ladě 110 se říkalo Těhotná antilopa. Byla symbolem úpadku ruské značky

Nástupkyně Samary přišla s velkým zpožděním a podle toho to vypadalo. Auto se ale vyrábělo 23 let
04.05.2024 08:41
|
8
Reklama

Retro: Populární stovkové Liazky tvořily nezbytný kolorit našich silnic. Po revoluci už neměly šanci

Náklaďáky ze severu Čech závodily na Dakaru, v tahačích a zahrály si i v Chobotničkách
20.04.2024 08:41
|
7

Retro: Škoda Octavia je tu už 65 let. Ta první měla 40 koní, listová pera a řazení pod volantem

Auto vystavěné ještě na předválečných základech bylo na dlouho poslední škodovkou s motorem vpředu
13.04.2024 08:42
|
1

Retro: Xena bojovala za záchranu Liazu marně. Futuristický náklaďák zůstal volbou posledních věrných

Jeden z nejhezčích českých náklaďáků přišel příliš pozdě, aby mohl něco změnit
05.10.2024 08:58
|
2

Retro: Test 30 let starého Saabu 9000. Příjemné auto na každý den má svá specifika

Společný projekt Itallů se Švédy zplodil čtyři zajímavá auta. Saab vyrobil nejkvalitnější z nich
28.09.2024 08:58
|
0
Reklama

Retro: UAZ-469 byl vždy připraven k obraně socialistické vlasti. Na vojně si ho užili všichni

Věrný služebník lampasáků proslul jako stroj, který projede vždy a všude. V armádách jezdí dodnes
21.09.2024 09:23
|
8

Retro: Dnešní řidiči SUV tohle auto nikdy nepochopí. Maluch vozil v socialismu celé rodiny

Šlo o geniální autíčko, přesto bojovalo s poruchovostí. Kolovala o něm spousta jízlivých vtipů
14.09.2024 08:56
|
4
Reklama
Autosalon TV