Reklama
Retro

Retro: Škoda Felicia převezla Čechy z veselých devadesátek do tvrdé reality. Dnes je za pár korun

Notně vylepšený Favorit s novým jménem debutoval před 30 lety. Byla to poslední česká škodovka
Zdroj: tiskový servis Škoda Auto

Devadesátá léta byla z dnešního pohledu krásnou dobu a ne náhodou se říká, že ti, co je opravdu zažili, si je moc nepamatují. Co nebylo vyloženě zakázáno, se smělo a ani s těmi výslovnými zákazy si nikdo moc hlavu nelámal. V prostředí, na kterém se podepsalo čtyřicet let totality, se odehrával nespočet neuvěřitelných příběhů, které se dnes  vyprávějí jako legendy. Každá éra má své symboly, a 90. léta u nás nebyla výjimkou – vedle kupónové knížky, fialových sak s ohrnutými rukávy nebo Discolandu Sylvie, to byla také dobová auta. Zatímco první opravdu úspěšní podnikatelé jezdili v Mazdě 626 nebo Seatu Toledo, těm více při zemi zbyla Škoda Felicia, solidní auto do nepříliš solidní doby. Přijela už před 30 lety.

Od Favoritu k Felicii

Skutečně volkswagenovské modely Škody se začaly vyrábět až s příchodem první novodobé Octavie v roce 1996. Německý koncern ale vlastnil majoritní podíl ve Škodovce už od roku 1991 a ono mezidobí nebylo vůbec jednoduché. Automobilku musely na trhu udržet dva klíčové modely vyráběné v tomto pořadí za sebou - Favorit a Felicia. I když to nebyly žádné technické zázraky, jejich praktické karoserie a koncepce s motorem vpředu napříč jim zajistily dlouhou životnost i jistou nadčasovost, což bylo přesně to, co Volkswagen potřeboval, tj. být efektivní a levný. Tak získala automobilky potřebný čas na vývoj nových modelů, které později umožnily značnou expanzi.

No modernizaci Favoritu se pracovalo už v době, kdy se tento převratný model teprve začínal prodávat. Existoval dokonce ne zrovna pohledný protopyp s kódovým označením 791, který už nesl název Felicia. Kdyby tehdy někdo boleslavským řekl, že za pár let zakotví pod křídly Volkswagenu, nechali by ho nejspíš hospitalizovat v léčebně v blízkých Kosmonosích. Tehdejší AZNP po dobrých zkušenostech opět požádaly o pomoc italské studio Bertone, které facelift nakreslilo.

Kromě standardního hatchbacku vytvořili u Bertoneho i několik dalších verzí, včetně sedanu, pick-upu, kombi a dokonce třídveřového kupé. Některé z těchto dospěly do stádia maket v životní velikosti, když v roce 1991 převzal otěže pevně do rukou Volkswagen a všechno bylo rázem jinak. Zpočátku uvedl na trh speciální edice Favoritu, jako byly modely Komfort, Sport Line nebo Green Line, a v roce 1993 představil modernizovaný Favorit/Forman s legendárními 548 vylepšeními.

Opravdu velký facelift

Takto modernizovaný Favorit byl sice první Škodou, která již částečně splňovala standardy kvality Volkswagenu, ale bylo zřejmé, že jeho nejlepší časy už pominuly a urychleně se proto pracovalo na ještě větší modernizaci. Objevilo se několik zajímavých návrhů, ale vzhledem k vlastním ekonomickým potížím se koncern rozhodl, že nepůjde o zcela nový vůz, nýbrž o zásadní facelift podobný přerodu Škody 1000 MB na Škodu 100. Původní koncepce Favoritu ostatně stále skýtala jistý potenciál a umožňovala udržet nízkou cenu, což bylo pro úspěch nové Felicie, a tím pádem i celé Škody, zásadní.

V roce 1992 byly dokončeny první prototypy nového auta a o rok později následovala ověřovací série. Dohromady bylo přepracováno nebo nově navrženo až 1187 komponentů, třeba základní skelet a ale okna zůstaly původní. Zaoblením hran získala nicméně Felicia mnohem atraktivnější vzhled a zároveň se zlepšila její aerodynamika, když koeficient odporu vzduchu klesl z Cx 0,36 na 0,34. Přesto se tlak na nízkou cenu projevil. Felicia nemohla nabídnout lepená okna nebo novou konstrukci dveří, které by plynule lícovaly se střešním panelem. Místo toho musela používat zastaralé hrubé těsnění, které se táhlo od předních sloupků až po konec střechy.

Pod kapotou (skoro) vše při starém

Úpravy exteriéru se projevily i na změně rozměrů. Felicia byla ve srovnání s Favoritem delší o 40 mm, její celková délka ale i tak činila jen 3 855 mm, což bylo na druhou stranu více než tehdy měl Volkswagen Polo. Rozvor zůstal na původních 2 450 mm, což i tak představovalo nadstandard v kategorii nižší třídy. Přepracovaný podvozek dostal přední vzpěry McPherson s negativním odklonem kol a zadní kliková náprava byla doplněna o stabilizátor. Celkově ale šlo jen o upravenou verzí Favoritu.

Palčivější to bylo u motorů. Škoda musela pod taktickým diktátem Volkswagenu zapomenout na téměř dokončené vlastní moderní čtyřválce s objemem 1,4, resp. 1,6 litru (55 a 74 kW) s rozvodem OHC, místo kterých pod kapotou Felicie chrastil jen mírně upravený motor OHV o objemu 1289 cm³, jehož základy sahaly až do dob Škody 1000 MB z roku 1964. Jeho tradiční výhodou kromě nenáročné údržby bylo to, že byl vyroben z hliníku, což z něj činilo první motor z tohoto lehkého materiálu v celém koncernu VW. Volkswagen s vývojem motorů příliš nespěchal a zůstával věrný litině, stejně jako byl konzervativní při zavádění čtyřventilové techniky. Staré české motory alespoň dostaly elektronické jednobodové vstřikování paliva Bosch Monomotronic, výkon mohl činit 40 nebo 50 kW. Změny se víceméně netýkaly ani pětistupňového manuálu.

Reklama

Technika tedy byla, slušně řečeno, konzervativní, auto ale bylo velice lehké, což je vždycky pozitivní. Na váze Felicia vykázala jen 930 kg! Tolik dnes váží koncepty plné karbonu a magnézia. I staré motory proto dokázaly vůz rozhýbat na stovku za akceptovatelných 16, respektive 18 sekund. Felicia měla stejně jako Favorit výhodu ve velkoryse prostorném interiéru, který těžil z nadstandardní šířky i dobrého využití obestavěného prostoru původního Bertoneho návrhu.

Slavná premiéra

Změny v interiéru Felicie lze označit jako dobře upletený bič z něčeho velmi nepěkného. Interiér sice obsahoval tvrdé a levné plasty, jejich design se ale vyloženě povedl. Palubní deska s černým panelem kolem přístrojů byla dobře navržená, stejně jako bohatě tvarované výplně dveří, které konstruktéři Favorita dlouho požadovali, stejně jako kruhové ovladače topení.

Kvalita dílenského zpracování se výrazně zlepšila, spáry mezi plastovými díly byly užší, a do výbavy se dostaly prvky, které by dříve byly nepředstavitelné. Patřila sem například klimatizace, posilovač řízení, lakované plastové části karoserie a dokonce i kožené doplňky.

Sériová výroba byla připravena na 5. září 1994, a 17. října následovalo slavnostní představení veřejnosti. Felicia byla odhalena přímo na Karlově mostě a současně probíhala velká novinářská prezentace v jednom z pražských hotelů. Felicia se brzy objevovala na stránkách novin a časopisů, podobně jako Favorit sedm let předtím. Šlo o událost celonárodního významu a Felicia přitahovala pozornost všude, kde se objevila. Ve společnosti ještě doznívalo porevoluční nadšení a na upřímném nadšení pro novinku to bylo znát.

Nové a výrazně lepší auto bylo samozřejmě taky dražší. Zatímco Favorit se po celou dobu výroby udržel pod hranicí 200 000 korun, Felicia odstartovala s cenovkou 209 000 Kč a zakrátko zdražila o dalších 10 000. Stále to však bylo nesrovnatelně méně než jste museli vysolit za západoevropské nebo japonské konkurenty. Teprve v roce 1995 se na dostřel přiblížil maličký Opel Corsa s cenou 235 000 Kč. Hned v roce 1994 získala „Felda“ tehdy ještě prestižní titul Auto roku v České republice a pozici nejprodávanějšího auta na domácím trhu neopustila až do příchodu Fabie o pět let později.

Trocha litiny z wolfsburského archivu

Rok po premiéře se modelová řada Felicia rozrostla o praktickou verzi kombi, která nahradila původní Forman. Tento model se rychle stal snem českých chalupářů. Zavazadlový prostor se díky prodloužení karoserie zvětšil na 447 litrů, a po sklopení zadních sedadel nabídl dokonce 1 366 litrů. V této cenové kategorii nebylo nic praktičtějšího.

Na podzim roku 1995 se pod kapotou Felicie objevil obstarožní motor od Volkswagenu - těžký litinový čtyřválec 1.6 MPi s velmi podprůměrným výkonem 55 kW, kterého později doplnil atmosférický diesel 1.9D (47 kW).

Felicia se ním stala první osobní Škodou s naftovým motorem, který měl průměrnou spotřebu pouhých 5,5 litru nafty. Těžký agregát ale výrazně zatěžoval přední nápravu, která nebyla na podobné závaží stavěná. Proto byla verze s dieselem jako první vybavena posilovačem řízení, který byl u verze s motorem 1.6 nabízen za příplatek - bez něj to byl při manévrování na místě opravdu očistec. Kdo někdy řídil Felicii bez serva, může potvrdit, vůz navíc velmi malý rejd.

Rozšířila se ale nabídka příplatkové výbavy. Poprvé se ve Škodě objevil airbag pro řidiče, který přinesl nový čtyřramenný volant, a dokonce i protiblokovací systém ABS. V roce 1995, kdy Škoda slavila sté výročí, byla uvedena limitovaná edice Laurin & Klement, která vylepšila do té doby nejvyšší výbavu GLX přidáním druhého airbagu, centrálního zamykání, koženého čalounění, 14" hliníkových disků a vyhříváním předních sedadel.

Čský kompakt si vedl dobře i na zahraničních trzích. Například v německém srovnávacím testu s VW Polo vynikla prostorností interiéru - svými rozměry totiž de facto patřila o kategori výš. Srovnání s Golfem III už by nejspíš tak pozitivně nevyznělo. Velmi důležitým pro prodejní čísla byl odvozený model Pick-up, který se na některých trzích prodával pod hlavičkou Volkswagenu.

Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Modernizace po vzoru Octavie

Na příchod nové Octavie v roce 1996 zareagovala Felicia ještě více vyztuženou karoserií a původní motor o objemu 1,3 litru (stále s rozvodem OHV) dostal časování vaček a vícebodové vstřikování Siemens s označením MPI. V tomto roce se objevila i slavná Felicia Fun. Upravený pick-up ostře žluté barvy disponoval originální posuvnou zadní stěnou kabiny s výsuvnou lavici.

Až v roce 1998 dostala Felicia novou přední masku, kterou se jasně hlásila k mladší Octavii. Přineslo jí to i novou kapotu či nárazníky a prodloužení o 28 mm. Hezké auto to potom už věru nebylo a kariéra Felicie se pomalu blížila ke konci. V roce 1999 se totiž stala hlavní hvězdou autosalonu IAA ve Frankfurtu úplně nová Škoda Fabia. Produkce Felicií se přestěhovala do závodu v Kvasinách a pokračovala až do roku 2001. Auto, jehož počátky sahají do roku 1982 se tak dožilo nového milénia.

Hezké vzpomínky

Zcela poslední, příznačně bílý hatchback sjel z kvasinské linky 21. června 2001, o pár měsíců později ji tam nahradil první Superb. Škoda si během sedmi let produkce zaknihovala celkově 1 420 441 vyrobených kusů, do té doby zdaleka nejvíce ze všech Škodovek. 

Na Felicii nedají mnozí dodnes dopustit. Ostatně, v provozu jsou stále desetitisíce kusů. I přes jistý německý vliv to z podstaty bylo poslední opravdu české auto, z čehož vyplývaly i nízké servisní náklady. Ceny řady náhradních dílů jsou i dnes takřka směšně. Udržovat Felicii v dobré kondici není tedy velký problém, mnohé opravy navíc zvládnete v garáži, což se o nástupcích už rozhodně říct nedá. Klíčové je, aby vám neshnila.

Asi největším trapasem modelu byla totiž  nedostatečná antikorozní úprava karoserie, zejména v zadní části. Rezavé zadní víko a blatníky se staly chronickou nemocí Felicie během celé její kariéry. Omezenou životnost měly i čepy a silentbloky přední nápravy. Zvláště ve verzích s těžkými litinovými motory 1,6 od Volkswagenu, o dieselu nemluvě. Odcházely i alternátory a nedostatečně utěsněná byla kulisa řazení. Podobně nespolehlivé bylo hydraulické ovládání sklonu reflektorů.

Svým majitelům Felicia nicméně odvedla neocenitelné služby a automobilce, resp. celému Volkswagenu nakonec také. Její ceny se dnes nacházejí na historickém dně, kdy i zachovalé auto seženete za 30 - 40 000 Kč, rostoucí ceny starších Favoritů však naznačují, že podobným vývojem se bude brzy ubírat i jeho mladší já.

Zdroj: Autorský text

Reklama

Diskuze

Pichav jemrdka - 01.09.2024 01:13:55
Pichav ma v prdeli dve pera!!
Pichav jemrdka - 01.09.2024 01:13:16
Pichav je teplý gay!

Retro: Ubohá Škoda 105/120 symbolizovala prohnilou totalitu. Dnes stojí majlant

Mnozí na ni nedali dopustit, jiní ji upřímně nenáviděli. Jenže skoro nic jiného prostě nebylo
20.07.2024 10:17
|
14
Reklama

Retro: Neforemné Ladě 110 se říkalo Těhotná antilopa. Byla symbolem úpadku ruské značky

Nástupkyně Samary přišla s velkým zpožděním a podle toho to vypadalo. Auto se ale vyrábělo 23 let
04.05.2024 08:41
|
8
Reklama

Retro: Populární stovkové Liazky tvořily nezbytný kolorit našich silnic. Po revoluci už neměly šanci

Náklaďáky ze severu Čech závodily na Dakaru, v tahačích a zahrály si i v Chobotničkách
20.04.2024 08:41
|
7

Retro: Škoda Octavia je tu už 65 let. Ta první měla 40 koní, listová pera a řazení pod volantem

Auto vystavěné ještě na předválečných základech bylo na dlouho poslední škodovkou s motorem vpředu
13.04.2024 08:42
|
1

Retro: Dnešní řidiči SUV tohle auto nikdy nepochopí. Maluch vozil v socialismu celé rodiny

Šlo o geniální autíčko, přesto bojovalo s poruchovostí. Kolovala o něm spousta jízlivých vtipů
14.09.2024 08:56
|
4

Retro: Před 40 lety se narodila Lada Samara. Auto, které v mnohém předčilo Škodu Favorit

Tři roky před premiérou nové škodovky vyjelo první původní socialistické auto s pohonem předních kol
07.09.2024 09:40
|
26
Reklama

Retro: Na Smrti stopařek se podílel Roman. Rumunský náklaďák, který byl mnohem lepší než naše Avia

Nebýt legendárního filmu Smrt stopařek, na náklaďák jménem Roman by si už nikdo asi nevzpomněl
24.08.2024 08:50
|
7

Retro: Poslední kloudný Moskvič nezapřel francouzský vzor. Simcu ale kopíroval dost ledabyle

Devadesátkové eskapády moskevského výrobce připomínají jednu velkou tragikomedii v čele s Alekem
17.08.2024 09:55
|
11
Reklama
Autosalon TV