Reklama
Retro

Retro: Karosa Š 11 byla nástupkyní kulatého RTO a předvojem hranaté řady 700. Jezdila i v Mongolsku

V polovině 60. let přinesla „ešema“ či „ešela“ na československé silnice novou kulturu cestování
Zdroj: tiskový servis Iveco

Za socialismu si mohlo vlastní automobil dovolit jen málo lidí, proto měla zásadní význam doprava hromadná. Nepřekvapí tedy, že stát vynakládal velké prostředky, aby bylo pracující čím vozit. Když si odmyslíme železnici, s emblémem ČSAD na karoserii odváželi lid na všechna možná i nemožná místa převážně československé autobusy z Vysokého Mýta. Nebylo to vždy pohodlné, ale bylo to mnohem lepší než chodit pěšky.

Od žebřiňáku k moderně

Nejkultovnějším domácím autobusem už asi navždy zůstane kulatá mandelinka, Škoda 706 RTO. Vysokých kvalit však dosahoval i její nástupce, bez kterého byly domácí silnice v 70. a 80. letech nemyslitelné – Karosa Š 11. Zatímco „ertéóčko“ nebylo ničím jiným než dovedně překapotovaným nákladním autem se vším, co k tomu patří, tedy tuhým žebřinovým rámem, listovými pery a hřmotným motorem vpředu mezi koly, nový model byl od základu stavěn jako moderní autobus. 

Počítalo se se samonosnou karoserií, vzduchovým odpružením nebo automatickou převodovkou. Také způsob stavby byl novátorský – karoserie se svařovala ze šesti základních celků, kterými byly podvozkový rošt, totožné přední a zadní čelo, boční stěny a střecha. Nový plochý šestiválec Škoda/Liaz ML630 dával bez turba 132 kW oproti 117 kW mohutnějšího RTO a jeho výkon do konce výroby v roce 1981 narostl až na 154 kW, objem skoro na 12 lirů.  Pojmenování Š 11 (Š podle motoru Škoda a 11 podle délky karoserie) debutovalo v městském provedení v roce 1965.

Pozvolna do výroby

Sériová výroba nového typu se kvůli mnoha chybějícím komponentům domácí výroby rozbíhala jen velmi pozvolna. Čekalo se především na nový motor nebo zadní nápravu. Tak se stalo, že řada prvních „ešek“ jezdila s britskými zadními nápravami či západoněmeckými motory Henschel a převodovkami ZF, které až časem mohly nahradit výrobky domácí nebo jiné socialistické produkce.

Masovějšího rozšíření se proto vozy Š 11 dočkaly až od konce 60. let, kdy ještě souběžně běžela i výroba staršího typu RTO. Stálo to ale za to. Žádná jiná autobusová řada se u nás nevyrobila v takovém počtu. V dobách vrcholného rozmachu budování sídlišť na okrajích velkých československých měst odvozily červenobílé „ešemky“ dvě generace cestujících.

Kromě tradičních modifikací, tedy městského (ŠM), linkového (ŠL) a zájezdového provedení (ŠD), vznikl i prototyp trolejbusu a několik kloubových vozů – tady ale, jak známo, dostal přednost maďarský Ikarus.  Výroba řady Š skončila roku 1981, Karosa do té doby vyprodukovala v několika variantách 26 669 kusů, z nichž byla přibližně pětina určena na export. Poslední autobusy na území Česka byly v pravidelném provozu v roce 1994 v rámci MHD v Opavě a Plzni, v hlavním městě dojezdila poslední ŠM v dubnu 1988. V Albánii, KLDR či Mongolsku ale sloužily ještě na úsvitu nového milénia.

Na Západ Evropabusem

Vůbec nejzajímavější sériovou mutací „ešky“ zůstává asi 100 exkluzivních dálkových modelů, tzv. Evropabusů ŠD 11, vyrobených v letech 1968-69. Evropapus je výjimečný hned v několika směrech. Kromě jiného designu bez půleného předního a zadního okna je tu „letecký“ interiér plus minus v podobě, jak jej známe z dnešních autobusů, tedy s bodovým osvětlením a výdechem klimatizace nad každým ze 46 komfortních sedadel.
 
Další mimořádností Evropabusu je šestistupňová převodovka německé firmy ZF, kterou byly vybaveny jen některé stroje, později byl běžný pětikvalt od Pragy a u městských ŠM dvoustupňový automat téhož výrobce. Právě šestka u Evropasbusů byla pro řidiče pravým ďábelským nástrojem – s její pomocí totiž ŠD upaloval přes 130 km/h a to byla na přelomu 60. a 70. let rychlost, které dosahovaly s kopce a s větrem v zádech nejrychlejší škodovky. K Evropabusu býval na dálkových cestách připojován i unikátní obytný přívěs, tzv. rotel. Jednalo se o přívěs – „hotel“ na kolech, v němž bylo umístěno 30 lůžek, umývárna, šatna a WC. Bylo to elegantní řešení z nouze - bydlení v hotelích bylo pro československé turisty cestující na Západ cenově obvykle nedostupné.

Parádní svezení

Oproti hranaté Karose řady 700, kterou ještě většina dnešních dospělých pamatuje „v akci“, je jízda s „eškou“ mnohem plavnější, skoro jako ve starém Citroënu. Jízdní vlastnosti jsou díky ideálnímu rozložení hmotnosti a nízkému těžišti mimořádně dobré a autobus je bezpečně ovladatelný ve vysokých rychlostech i na kluzkém povrchu. Předchůdce i nástupce řady Š 11 na tom rozhodně tak dobře nebyli. Oproti bytelnému rámovému RTO byla nicméně samonosná řada Š 11 o poznání křehčí a zejména vozy z prvních let výroby toho moc nevydržely - předpokládaná životnost vozu bývala jen šest let a městské ŠM šly často zpočátku do šrotu ještě dřív.

Do dnešních dnů se v provozním stavu zachovalo potěšitelné množství exemplářů v různé kondici od shnilých (byť schopných pohybu) vraků po vozy hezčí, než vyjížděly nové z vysokomýtské fabriky. S „ešemkami“ či „ešdéčky“ se můžete potkat na mnohých vzpomínkových akcích jednotlivých dopravních podniků nebo přímo na specializovaných srazech, jako bývá ten jarní ve vojenském muzeu v Lešanech. Jen tak mimochodem je Š 11 také veteránem, jehož cena povážlivě rychle roste. Vrak seženete za 100 000 Kč, ale pěkný, z gruntu rekonstruovaný autobus stojí klidně 2,5 milionu.

Zdroj: Autorský text
Reklama

Diskuze

Joska - 27.05.2024 09:01:07
I naše ŠL 11 z roku 1974 se uměla rozběhnout i s 1000kg vlekem na lodě na 100 km/h. Horší to bylo z vysoké rychlosti ubrzdit. Díky velkým převisům bylo horší zajjíždění na místa mimo silnici. Věčný problém s praskajícími trubičkami centrálního mazání.
Pepa - 26.05.2024 23:35:15
Nějaký šotek - 120km/hod.!!!

Retro: Lancia Thema 8.32 byla Roccem Siffredim mezi důstojnými sedany. Servisovat ji je za trest

Tuctovou čtyřdveřovou limuzínu změnil motor z Ferrari v divoké zvíře. Dnes by tohle nikdo neudělal
18.05.2024 09:33
|
1
Reklama

Retro: Před 50 lety vyjela do soutěží brutální monstra Škoda 180 a 200 RS, předchůdkyně stotřicítky

První škodovky s označením RS měly kvůli předpisům jepičí život, přesto zanechaly silnou stopu
11.05.2024 07:50
|
5
Reklama

Retro: Neforemné Ladě 110 se říkalo Těhotná antilopa. Byla symbolem úpadku ruské značky

Nástupkyně Samary přišla s velkým zpožděním a podle toho to vypadalo. Auto se ale vyrábělo 23 let
04.05.2024 08:41
|
8

Retro: Populární stovkové Liazky tvořily nezbytný kolorit našich silnic. Po revoluci už neměly šanci

Náklaďáky ze severu Čech závodily na Dakaru, v tahačích a zahrály si i v Chobotničkách
20.04.2024 08:41
|
6

Retro: Socialistický Fiat 125p byl luxusem své doby. Kvůli mocné korozi ale přímo mizel před očima

Starší bratr Malucha byl zásadním příspěvkem italského Fiatu k motorizaci socialistického Polska
22.06.2024 07:22
|
6

Retro: Škoda Tudor z roku 2002 měla všechno, na sériovou výrobu to ale nestačilo. Vznikla jediná

Prvnímu novodobému Superbu s karosérií kupé wolfsburské sudičky nedopřály dospět
15.06.2024 10:07
|
3
Reklama

Retro: Zachovalá Jawa Pionýr dnes stojí nesmysl. Kdysi to byl nejrozšířenější dopravní prostředek

Malá padesátka od Jawy bývala snem mladých kluků několika generací. Její kult trvá dodnes
08.06.2024 09:54
|
16

Nová generace čtyřkolek CFMOTO nastavuje měřítka třídy. Velkolepá evropská premiéra se konala v Brně

Novinky CFORCE 850 Touring a CFORCE 1000 Touring jsme otestovali v extrémním terénu i na silnici
20.05.2024 10:09
|
2
Reklama
Autosalon TV