Reklama
Retro

Retro: Lancia Thema 8.32 byla Roccem Siffredim mezi důstojnými sedany. Servisovat ji je za trest

Tuctovou čtyřdveřovou limuzínu změnil motor z Ferrari v divoké zvíře. Dnes by tohle nikdo neudělal
Zdroj: tiskový servis Lancia a Ondřej Kroutil

Okolo youngtimerů se často tradují různá klišé o tom, kterak to vlastně ještě nejsou žádní veteráni a nezasluhují proto ani minimum úcty. Mezi takto nelichotivě hodnocenými auty jsou pak některá, která svou zdánlivou bezcenností vyloženě vynikají, jakkoliv se jejich situace s postupujícím stářím vylepšuje. Řekněme si to na plná ústa – o takový Fiat Croma by si milovník předválečné klasiky nejspíš neopřel ani kolo. Ale co italské sestry ze stejného vrhu? No… tam by si to kolo možná i opřel. O Alfě 164 si povíme někdy jindy, dnes se zaměřme na Lancii Thema, někdejší vlajkovou zástupkyni značky, která bude v brzké době elektrošoky vzkříšena. Doslova. No a když vlajková loď, tak ve špičkové verzi s osmiválcem pod přední kapotou. A ne ledajakým!

Jedna evropská rodina

Konstrukční základ Themy vychází z podovozkové platformy vzniklé v první polovině 80. let v rámci programu Tipo 4, jehož smyslem bylo vytvoření základu pro stavbu reprezentativních sedanů italských značek Alfa Romeo, Fiat a Lancia a švédského Saabu. Nová vlajková loď Lancie debutovala na podzim 1984, rok po Saabu 9000, rok před Fiatem Croma a tři roky před Alfou 164.

Vůz byl od počátku osazován především dvoulitrovými benzinovými motory (a jedním naftovým 2,5 litru), přičemž nejvýkonnější byla turboverze se 166 koníky, k mání byl i letitý šestiválec PRV nevalných dynamických schopností, který ševelil i v Renaultech, Citroënech, Peugeotech a Volvech. V Lancii byl ale pomalejší než oturbený čtyřválec.

Pravá bomba však přišla až v roce 1987 s verzí označenou tajemně jako 8.32 (8.32 = osm válců, 32 ventilů). Italové tohle auto nejspíš vymýšleli při některém z bujarých letních večírků, protože z konstrukčního hlediska je to šílenost. Tak třeba taková výměna rozvodů znamená pokaždé nutnost vypreparovat osmiválec z těsných útrob nad přední nápravou – i s převodovkou a tedy spodem. Podobné je to i s řadou menších, zdánlivě nenáročných servisních úkonů.

Inferno pod kapotou

Obecně se traduje, že jde o motor shodný s tím ve Ferrari 308 Quattrovalvole, jenže tak jednoduché to není a zdaleka ne všechny díly z agregátu skotačícího koníka do téhle Lancie pasují. Motorem totiž při úpravách pro Lancii „prošla“ i motocyklová značka Ducati. Pro aplikaci v Themě došlo také ke snížení výkonu, který činí dnes legračních 215 koní. Ale ten charakter! Jak jistě víte, Thema byla stejně jako sesterské vozy předokolka, takže i vidlicový osmiválec bylo nutné napasovat do příčné polohy. Ve výsledku je pod kapotou tak těsno, že skutečně nepropadne ani příslovečný špendlík. O tom, že tento ušlechtilý agregát neoplývá za daných podmínek právě ideální termomanagementem při stání v koloně se asi není nutné rozepisovat.

Na palubě šlechtičny

Automatická kllimatizace, všechna okna v elektrice, elektrické nastavování ušlechtilých kožených sedaček, to vše a mnohem víc nabízí salón vozu z Turína. Styl jejího interiéru je zcela odlišný od ohavné plebejské podoby z nevábných plastů používané v běžné Themě. Svým silně barokizujícím nádechem je současně naprosto netypický pro 80. léta. 

Celkem sedm budíčků utopených v pravém dřevěném obložení informuje o všem potřebném. Barokní nádech mají i luxusní starosvětská kožená křesla. Tělo sice moc nepodrží tolik, pohodlí však skýtají nadoblačné – samozřejmě i vzadu. Přese všechen luxus leží jádro zájmu o tuhle italskou vysloužilkyni úplně vpředu. Plnokrevný osmiválec je totiž z úplně jiného těsta než třeba atletický šestiválec Busso v Alfě 164 nebo ostré čtyřválcové turbo v Saabu 9000 Aero. Velikou porcí charizmatu jsou patří ale všechny tyto agregáty do panteonu legend evropské motorářské školy. Ten v Lancii je ovšem nejvíc...
Zdroj: tiskový servis Lancia a Ondřej Kroutil

Vé-osmička už od neutrálu okouzluje svým zemitým chraplavým projevem, který jakoby k elegantní limuzíně ani nepatřil. Jenže patří a umí s ním cvičit takovým způsobem, až zejména uši přecházejí. Znalci velkých Lancií totiž vědí, že přeplňovaný dvoulitr s poloviční cenou dynamikou předčí nejen zmiňovaný šestiválec PRV, ale i tento urozený osmiválec! Právě zdánlivě skromný čtyřválec měla mimochodem ve svých útrobách soukromá Thema prezidenta Vávlava Havla. Na servis je rozhodně příjemnější.

Jenže osmiválec je osmiválec a tak šlapu na plyn co to jde. Jako správný motor, který má něco společného s Ferrari miluje otáčky, takže se snadno stanete přímým svědkem nevídané situace, kdy reprezentativní sedan letí venkovskou silnicí s motorem vytočeným na osm tisíc. Jak kouzelné! Mezitím hážu letmé oko na přístroje a zdá se, že je vše v nejlepším pořádku: stav paliva poblíž nule, teplota vody vysoká, tlak oleje nízký, jeho teplota však stoupající. Jak mě ubezpečuje majitel, chce to brát s rezervou a nezbývá než mu dát za pravdu. Inu, Italka. Osmiválcová Thema je každopádně dost těžká na předek, takže se ji moc nechce do zatáček, v přímce ale dominuje a na rychlé dálniční přesuny je zcela optimální.
Zdroj: tiskový servis Lancia a Ondřej Kroutil

Závěr

Osmiválcová Thema je nehynoucím příkladem sladké osmdesátkové rozmařilosti a nespoutanosti kontruktérské invence. Z hlediska provozní efektivity, náročnosti servisu a praktického využití je verze 8.32 naprostý bizár, právě takové ale s roky rostou na ceně, i když udržovat je v provozuschopném stavu, také nestojí málo. Znáte to, kdo chce chovat opičku, musí mít i na banány. Zatímco běžnou Themu z dvoulitrem seženete od 50 000 korun, za provedení ze srdcem z Ferrari vyráběné v letech 1987-1992 (v roce 1989 proběhl facelift celé řady) vysolíte klidně o 800 000 Kč více.

Zdroj: Autorský text
Reklama

Diskuze

Frantik - 18.05.2024 13:50:08
A další technické finesy jako progresivní převod servořízení stejně tak jako výklopné křídlo ve víku kufru s rostoucí rychlosti už autor ani nezmiňuje. Ovšem u Audi TT, o 10 let mladší, by se určitě zmínil, protože Audi se tím tehdy chlubilo.

Retro: Před 50 lety vyjela do soutěží brutální monstra Škoda 180 a 200 RS, předchůdkyně stotřicítky

První škodovky s označením RS měly kvůli předpisům jepičí život, přesto zanechaly silnou stopu
11.05.2024 07:50
|
5
Reklama

Retro: Neforemné Ladě 110 se říkalo Těhotná antilopa. Byla symbolem úpadku ruské značky

Nástupkyně Samary přišla s velkým zpožděním a podle toho to vypadalo. Auto se ale vyrábělo 23 let
04.05.2024 08:41
|
8
Reklama

Retro: Závodní Škoda Garde se silným motorem ze Žigulíku měla potenciál, ale nikoliv přízeň mocných

Model 160 RS MTX „Garde Láďa“ byl originální kreací poplatnou době, kdy se muselo hodně improvizovat
27.04.2024 09:11
|
4

Retro: Populární stovkové Liazky tvořily nezbytný kolorit našich silnic. Po revoluci už neměly šanci

Náklaďáky ze severu Čech závodily na Dakaru, v tahačích a zahrály si i v Chobotničkách
20.04.2024 08:41
|
7

Retro: Tato škodovka existuje jen v jediném exempláři. Má nevyčíslitelnou hodnotu

Konstruktéři z Mladé Boleslavi přišli jen rok po slavné Tatře 77 s vlastním pohledem na věc
16.11.2024 08:15
|
8

Retro: Chalupáři přišli v socialismu o kombíky na dlouhých 20 let. Prosadili je až příslušníci VB

Výrobu takových aut u Škodovky zazdil motor vzadu. Škoda Forman přišla ale až po revoluci
02.11.2024 08:32
|
6
Reklama

Prezident Pavel osedlal lehké enduro CFMOTO 450MT. Český hit roku na trhu nemá konkurenci

Někteří prezidenti jezdí na nafukovacích člunech po rybníce, jiní se nebojí vzít motorku do terénu
31.10.2024 09:53
|
18

Retro: Slavná limuzína pro komunistické papaláše i závodila. Tatra 603 dnes vyjde na miliony

Vyráběla se 20 let, ale pro běžného smrtelníka byla nedostupná. To ostatně platí i dnes
26.10.2024 09:31
|
2
Reklama
Autosalon TV