Osmdesát a v očích smrt
Slovo vyvoněná je však v porovnání s Felicií, kterou měl nedávno v televizním pořadu Autosalon Martin Müller, poněkud zavádějící. Moje testovačka totiž měla najeto zhruba 123 tisíc kilometrů a bylo na první pohled jasné, že její původní majitelé nebyli přehnaní puntičkáři. Sem tam nějaká ta rez, odřenina, odchlipující se části karoserie i interiéru a nechyběl pochopitelně ani nějaký ten flíček od mléčného nápoje na zadních sedadlech. Rozhodně ale zase nešlo o žádný šrot, zejména vevnitř působila mnou zvolená Škoda Felicia jinak velice zachovale.
Ještě by se určitě slušelo říci, že šlo o vůz z roku 1998 s motorem 1.3i o výkonu rovných 50 kW, manuální převodovkou a pohonem předních kol za cenu 39 tisíc korun. Není to sice nejméně, ale jak se později dočtete, jsou to skvěle utracené peníze. V tomto testu nebudu zjišťovat, jaké motory jsou nejspolehlivější, kolik aut ještě stále jezdí po českých silnicích nebo na co si dát při jeho koupi pozor. Od toho jsou tu jiní, zběhlejší. Já se vám jen pokusím zprostředkovat dojmy a zážitky z cesty do Špindlerova Mlýna a chování Škody Felicie v podmínkách, kde se ani moderní Kodiaqy s pohonem všech kol necítí komfortně.
Vše začalo už v Praze, kde mě čekala první náročná výzva. Najít čerpací stanici s ještě původním benzinem E5, který starý motor nebude zbytečně špinit velkým množstvím biosložky. Z našeho článku jsem zjistil, že jedinou stanicí, kde takový benzin prodávají, je EuroOil. Sem se totiž dostává palivo ze státních hmotných rezerv a to kvůli stabilitě při skladování biosložku nemá. Pokud máte zrovna štěstí, můžete narazit na benzinku, která má Natural 95 zcela bez biosložek. To se mě sice nepovedlo, ale původní E5 jsem přeci jen našel.