S inflací v bazarech nejvíc zdražila levná auta. Nárůst jejich ceny se blíží patnácti procentům
Nedostatek čipů a dalších součástek pro nová auta, jejich prodloužená dodací lhůta, a hlavně inflace loni změnily trh s ojetými vozy. Ty se zvýšeným zájmem znatelně zdražily, v průměru o víc než jedenáct procent. Jak upozorňuje Martin Pajer ze společnosti Cebia, která se dlouhodobě tímto segmentem trhu zabývá, v bazarech i inzerátech se v roce 2022 objevilo víc vozů s podezřelým stavem najetých kilometrů.
Desetiletá a starší auta táhnou
Zdražování základních životních potřeb v loňském roce znamenalo zvýšený zájem o vozy ve stáří od deseti do patnácti let s průměrnou cenou od 115 do 215 tisíc korun. Vyšší poptávka ale automaticky znamená zdražování. Proto deseti- až patnáctiletým autům meziročně narostla cena o 14,6 procenta (srovnání let 2021 a 2022). Průměrná cena vozů v této kategorii za loňský rok vystoupala na 166 tisíc korun, což je 21 000 korun víc než v roce 2021 (průměrná cena 145 tisíc Kč). Pro porovnání, cena všech prodávaných ojetých aut bez ohledu na jejich stáří se zvýšila o 11,4 procenta. Rozdíl mezi průměrnou cenou desetiletého a patnáctiletého auta činil loni 100 tisíc Kč.
„Rychlejší nárůst ceny u levnějších aut je z pohledu prodejců logický. Navýšení ceny o více procent je pro kupující únosnější. Pokud dojde ke zdražení o 14,6 procent u auta, jehož cena před zdražením je 150 tisíc korun, bude jeho výsledná cena 171 900 korun, což pro prodejce znamená, že na takové auto dosáhne ještě velká část kupujících. Pokud ale dojde k takovému zdražení u auta, které stojí například 500 tisíc korun, bude jeho výsledná cena 573 tisíc korun, což už je citelné navýšení. Prodejní ceny musí zohlednit nárůst výkupních cen. V praxi je to ale někdy tak, že na některých autech prodejci vydělají méně a na jiných si to pak kompenzují, podobně jako v jiných oborech,“ doplňuje ředitel společnosti Cebia Martin Pajer.
Pozor na stočená auta
Podrobná analýza loňských prodejů ojetých vozů v Česku společností Cebia odhalila také jeden varovný údaj. Průměrný roční nájezd vykazoval loni 14 tisíc kilometrů. Takový nájezd podle Pajera neodpovídá standardnímu používání aut. „Průměrně měly starší vozy najeto 176 tisíc kilometrů, což ukazuje na vysokou četnost stáčení tachometrů. Při tomto nájezdu by to znamenalo, že auta najela ročně v průměru jen 14 tisíc kilometrů, což je vzhledem k vyššímu zastoupení naftových pohonů vysoce nepravděpodobné.“ Pochyby potvrzuje i fakt, že rozdíl v průměrném počtu najetých kilometrů u deseti a patnáctiletého auta byl loni pouhých 27 tisíc kilometrů.
Mezi nejžádanějšími desetiletými až patnáctiletými auty se loni prodávaly nejčastěji vozy s deklarovaným českým původem (34,6 %) a dále vozy německé (26,5 %). Co se týká pohonu, převažovaly vozy na naftu (50,3 %) nad benzínovými (47,2 %). Nejčastěji se prodávaly vozy Škoda Octavia (7,7 %), Škoda Fabia (6,1 %) a Volkswagen Golf (4,1 %).
Infobox: Prodeje ojetých aut 2022 ČR (zdroj Cebia)
Celoroční prodej: 661 000 kusů
Dovoz: 161 186 kusů
Průměrný počet najetých kilometrů: 148 000 km
Průměrná cena: 288 000 Kč
Průměrné stáří: 10,8 roku
Podíl vozů starších 10 let: 52,6 %