Reklama
Retro

Poklady českých stodol a garáží: Oltcit má zpátečku na jiném místě, než je nakresleno na řadicí páce

Rumunský sourozenec Citroënu Visa hezky jezdil, většina exemplářů však lehla hnědým morem
Zdroj: autowp.ru

Osmdesátá léta a zejména jejich druhá polovina přinesla do Československa přece jen jakés takés uvolnění. Na trhu s novými automobily se to projevilo jednak příjezdem zajímavých modelů z kapitalistické ciziny, jakými byli Fiat Uno, Renault 9 či v samém závěru Daewoo Racer a jednak novinkami ze zemí "tábora míru a přátelství", tedy z těch na naší straně Železné opony.

Ze SSSR takto přijela Lada Samara, u nás se zrodil Favorit a z Ceaușescovy rumunské říše překvapivě pohledný vůz jménem Oltcit. Co to bylo zač?

Historie si nevybírá

Historická auta se dělí do mnoha odborných kategorií a subkategorií. V principu jde ale zejména o to jaký k těmto předmětům sběratelské vášně chováme subjektivní vztah. Láska, nenávist, odpor… to všechno a mnohem více v motoristickém fanouškovi může vyvolat leckterý letitý povoz. Zkrátka emoce. Ten kdo si najde svého vyvoleného (nebo snad raději vyvolenou), je zpravidla navždy ztracen.

Ceny některých veteránů přitom soustavně dokazují, že nějaká racionalita v tomto pošetilém nahlížení věcí nemá místo. Naopak často platí, že čím bizarnější auto, tím pro hodnotu lépe. A to je na tom krásné, to je ve výsledku ten nenapodobitelný únik z reality všedních dnů.

Jsou auta, o jejichž jedinečnosti nelze pochybovat, potom ta stále dobrá, ale přeci jen rozdělující komunitu na různé tábory a nakonec vozidla, o které byste si možná neopřeli ani jízdní kolo. Koupě takového auta je majoritou obvykle nahlížena jako jistý druh perverze. Laskavý čtenář promine tuhle malou odbočku. Dnes tu totiž nejde o nic menšího, než o Oltcit.
Reklama

Francouzská stopa

Rumunsko mělo díky blízkosti románského jazyka vždy tradičně blízko k Francii a nejinak k tomu bylo i v případě výroby automobilů. První dacie nebyly ničím jiným než Renaultem 12, v případě Oltcitu se Drákulovi spoluobčané naopak spojili s Citroënem.

Původní podoba Oltcitu vychází z konceptu Prototype Y, který v roce 1977 vyvinula automobilka Citroën na základě smlouvy s rumunským státem. Rumunská fabrika byla dostavěna záhy poté, aby v roce 1981 začala chrlit do světa první třídveřové hatchbacky nezaměnitelného designu.

Východní bratr Citroënu Visa se na nesocialistických trzích prodával jako Citroën Axel, přičemž k mání byl s lepší výbavou, pětistupňovou převodovkou i silnější jednatrojkou. Osudem československého trhu se však staly výhradně modely 11R a RL (lepší výbava).
 
Reklama

Krátké osvěžení našich silnic

První oltcity u nás byly testovány v roce 1984, k zákazníkům se však vinou zdlouhavé byrokracie dostaly až o tři roky později. Cena? 69 000 Kčs při průměrné mzdě 3026 Kčs, Favorit stál 84 600 Kčs. Zatímco u nás po otevření hranic zájem o malého Rumuna rychle opadl, ve své vlasti tenhle hadimrška vznikal až do roku 1996.

Spousta majitelů žehrala na chronickou nespolehlivost a také nápadně vysokou spotřebu plochého vzduchem chlazeného motoru o objemu 1,1 litru. Pěkný původní stav je dnes už skutečně raritní a to nejen vinou mizerné montáže, ale i fatálním nedostatkem náhradních dílů. „Naši ho měli, pořád jsme někde stáli,“ říká s nostalgickým úsměvem Dominik Jech z kladenské firmy Born for Roads, která jednoho bleděmodrého dravce vlastní. Pěkný původní stav je dnes už skutečně raritní – drtivá většina u nás prodaných aut už dávno lehla korozí.

Bída s nouzí

Krátké svezení nás přenáší zpět na začátek 80. let. Propadám se do šíleně měkké sedačky a otáčím klíčkem. Charakteristické zavytí vzduchového boxeru v přídi je nezaměnitelné. Řadičkou se marně snažím nalosovat zpátečku dle štítku s řadicím schématem. Co to? Neuvěřitelná výrobní vada: Oltcity mají totiž zpátečku nakreslenou vedle čtyřky, reálně ji však najdete tam, kde bývá pátý stupeň!

Z nízkých otáček se motoru moc nechce, jak ale zalapá po dechu, celkem ochotně se vytáčí a nad 4000 už docela hezky upaluje – tedy pokud zrovna nestávkuje nepřesně vyrobený licenční karburátor Carfil, původně Solex. Dle zkušeností majitelů si malý motůrek klidně řekne o 10–12 litrů benzinu, ale známé jsou i případy sedmilitrové spotřeby.

O jízdních vlastnostech nemůže být moc řeč. Podvozek původem z Peugeotu 104 je především nadmíru houpavý, jak se na genetického Francouze sluší. Navzdory muší váze jde řízení s dlouhatánským převodem ztuha, to samé platí o pedálech. Kocháme se technickými finesami vozu, jako jsou třeba brzdové kotouče umístěné vpředu přímo u rozvodovky nebo ovladače komfortních funkcí na modulech po stranách jednoramenného volantu, které tvarem připomínají kelímek, honosně se jim ale říká planetové.

Potěšující je překvapivě velký zavazadlový prostor, méně už typická bolest vzduchem chlazených motorů – jen velmi slabé topení. Ačkoliv i dnes auto celkem vypadá k světu, svezení s ním je zážitkem z doby kamenné, oproti kterému je jízda s dobovým favoritem luxusní plavbou. S klidným srdcem můžeme říci, že dál než dvacet kilometrů za město bychom se s tímto symbolem socialistického šlendriánu raději nevydávali. I taková je někdy automobilová historie.
Reklama

Investujte raději jinde

Vinou popsaných neduhů není Oltcit zrovna vyhledávaným veteránem a narazit na zachovalý kus není snadné. Kdo by však o tuto relikvii reálného socialismu přece jen projevil zájem, bude mu při troše štěstí stačit i 30 000 Kč. Problémem je však fatální nedostatek náhradních dílů. 

Diskuze

Jaroslav Neděla - 08.05.2022 14:31:34
Ahoj Oltcit byl moje první auto a pořád na něho nohu zapomenout, škoda že po 5 letech začal kvést. Jinak to nebylo zlé, spotřeba 6 litrů a ten interiér, komfort, topení a větrání nemám ani v nové Oktávce, ne všechno bylo špatné, ale kvalita otřesná:-)
Petr Depo - 11.06.2020 12:38:30
Zkušenosti nejsou dobré. Rozpadla se vrtule ventilátoru chlazení, rozpadly se mi klouby sedačky, zamrzl mi filtr paliva před zadním kolem, který jsem raději nahradil osazením filtru u motoru aby byl v teple a problém byl také s mazáním vaček.

Ve čtvrtek se těšte na offroadový a bazarový primácký Autosalon. Jak funguje ojetá Dacia Duster?

S rouškami a esúvéčky jsme vyrazili do těžkého terénu
13.05.2020 16:48
|
3
Reklama

Poklady českých stodol a garáží: Renault 16 se mohl stát žigulíkem. V ČSSR jej kupovali umělci

Průkopník pětidveřové koncepce rodinných aut a evropský vůz roku 1966 stojí nejméně 200 tisíc korun
05.05.2020 19:58
|
16

Máte auto starší 30 let? Veteránské doklady šetří peníze a usnadní život. Nedostane je však každý

Nízké povinné ručení je velkým lákadlem, každoroční povinné testace už tolik příjemné nejsou
25.02.2020 07:10
|
20

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4
Reklama

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2

Retro: Havířovská Gazela byla v 70. letech postrachem domácích závodů. Vypadala jako Porsche

Závodník Zdeněk Válek se nechtěl smířit se škodovkami a žigulíky. Tak se zařídil po svém
09.12.2023 09:45
|
7
Reklama
Autosalon TV