Reklama
Ojetiny

Ojeté rodinné kombi do 400 tisíc korun? Seat Leon ST i Opel Astra ST jsou sázkou na jistotu

Podrobně jsme se zaměřili na jejich výhody a nevýhody. Poradíme i s výběrem motorizace a převodovky
Zdroj: Seat a Opel

Hledáte rodinné kombi s velkým kufrem, ale nemůžete si dovolit koupit nové? Máme řešení v podobě ojetého Seatu Leon Sportstourer nebo Opelu Astra Sports Tourer. Díky vysoké spolehlivosti, skvělým jízdním vlastnostem a nadprůměrné prostornosti jsou doslova sázkou na jistotu. Přitom jejich ceny na českém bazarovém trhu začínají už na 200 tisících korunách. Podrobně jsme hledali jejich dobré i stinné stránky, přičemž výsledek nás většinou mile překvapil. Jen pozor na některé motory a převodovky!

Platforma klíčem k úspěchu

Začněme vozem Seat Leon, jehož rodinná verze Sportstourer je na trhu poměrně krátce. Vůbec poprvé se v nabídce objevila u třetí generace, tedy v roce 2012 a sklidila velký úspěch. Není proto divu, že karoserii kombi inženýři nainstalovali také na zbrusu nové čtvrté vydání. Tomu se teď ale věnovat nebudeme, nás zajímá právě jeho zmíněný předchůdce. Ten stojí na modulární platformě MQB koncernu Volkswagen. Kromě Seatu Leon na ní rovněž stojí minulá generace Škody Octavia, Volkswagenu Golf nebo Audi A3.

Tohle sdílení konstrukčních celků má jednu obrovskou výhodu. Nikdy nebudete mít problém se sháněním náhradních dílů, ty budou zároveň za přijatelnou cenu. V porovnání s ostatními koncernovými sourozenci vyniká Seat Leon svým nestárnoucím designem. Díky jeho ostrým tvarům a dynamicky střižené siluetě zastíní v soutěži krásy kdejaké prémiové kombi. V interiéru ale žádné výstřelky nečekejte. Najdeme tu zcela základní architekturu s jednoduchými přístroji a manuálními ovladači. Potěší kompaktní volant, který ideálně padne do ruky. Kabina je jinak velmi prostorná (viz. v tabulce níže), ergonomická a antistresová.

U variant s motorizacemi do 110 kW výkonu včetně musíte počítat se zjednodušenou zadní vlečenou nápravou, a tudíž s horším komfortem, který se projevuje drncáním a mírnými vibracemi od podvozku. Nejvíce to pak vynikne na nízkoprofilových pneumatikách. Ovšem oproti nezávislému zavěšení multi-link u čtyřkolek nebo u výkonnějších pohonných jednotek na ni prakticky nemusíte sáhnout. Zároveň odpadnou otravné a finančně náročné návštěvy servisu kvůli pravidelnému seřizování geometrie podvozku. Sofistikovanější zavěšení však výrazně zvýší pohodlí při jízdě po rozbitých tuzemských silnicích. Celkově je Seat Leon ST podvozkově dobře vyladěný, což potvrzuje i při dynamické jízdě po klikatých okreskách, kde fantasticky lepí v zatáčkách. Bojuje jen s minimální nedotáčivostí.

Upřednostněte benzinové motory

S klidným srdcem můžeme španělsko-německé kombi doporučit s přeplňovanými benzinovými motory 1.2 TSI a 1.4 TSI z řady EA211. Obě jednotky jsou ze všech ohledů zcela dostačující, výkonnější čtrnáctistovka už nabídne i slušnou dynamiku (103 kW). V reálném provozu pak tyhle motorizace konzumují okolo 6 litrů benzínu na sto kilometrů, což je velmi dobré. Naopak pokud můžete, vyhněte se zážehovému agregátu 1.8 TSI, který je servisně hodně náročný a zároveň má poruchové rozvody. To už raději sáhněte po "oturbeném" dvoulitru ve vrcholném provedení Cupra. Je sice stejně náchylný na servis, ale dostanete k němu alespoň samosvorný diferenciál a sportovní převodovku.

Další benzinové motory jako 1.0 TSI nebo 1.5 TSI bychom nedoporučili, ale rozhodně ani "nezakázali". Spolehlivostí a provozními vlastnostmi patří do pomyslného průměru. Jednotka 1.4 TGI schopná spalovat CNG je na zvážení, vyplatí se jen s velkými nájezdy a při maximálním vytížení stlačeného zemního plynu. Z naftových motorů volte ten 1.6 TDI, který nemá dvouhmotností setrvačník a jehož okruh EGR a DPF už je spolehlivější, stejně tak systém vstřikování paliva. Jen pozor při výběru konkrétního vozu, jelikož dieselové deriváty mají zpravidla najeto více kilometrů než ty benzinové. Agregát 2.0 TDI je také spolehlivý, ale pozor na zanedbávání servisu, pak by mohl skončit špatně.

Sedmistupňové a šestistupňové automatické převodovky DSG se vyžívají ve škubání v nízkých rychlostech, jinak řadí hladce a logicky. Jsou však náchylnější na servis, proto doporučujeme sáhnout raději po manuálních převodovkách. U pohonu všech čtyř kol je potřeba pravidelně měnit olej u mezinápravové spojky.

Na závěr ještě pár zajímavých informací ze zdrojů společnosti Cebia: V České republice bylo celkem zaregistrováno 18 753 vozů Seat Leon ST, z nichž 79 % tvoří benzínové verze, což není u jiných modelů v tomto segmentu obvyklé. Podíl automatických převodovek činí 14 %. Nejvíce ojetých exemplářů se dováží ze zahraničí, jen hrstka se jich pak nabízí u nás. Ceny se většinou pohybují od 200 do 450 tisíc korun, samozřejmě záleží na staří a technickém stavu daného auta.

Vnější a vnitřní rozměry

Seat Leon Sportstourer Opel Astra Sports Tourer
Délka 4549 mm 4702 mm
Šířka 1816 mm 1871 mm
Výška 1454 mm 1510 mm
Rozvor náprav 2636 mm 2662 mm
Místo v interiéru podélné 151 cm 146 cm
Šířka ve 2. řadě 147 cm 145 cm
Šířka vpředu 147 cm 148 cm
Výška pro řidiče 103 cm 106 cm
Výška v 2. řadě sedadel 97 cm 104 cm
Základní objem kufru udávaný výrobcem 587 l 540 l
Přepravní kapacita kufru udávaná výrobcem max. 1470 l 1470 l
Zdroj: Seat a Opel

Lehčí, ale méně komfortní

Opel vyrábí kombíky ve velikostní kategorii nižší střední třída už přes padesát let. Vůbec prvním nabízeným modelem se v roce 1963 stal Kadett A Caravan. Označení Caravan značka s bleskem ve znaku používala až do roku 2010, kdy se kombíky Opelu začaly jmenovat Sports Tourer. V dubnu roku 2016 se na trh dostala kompletně nová generace odvozená od hatchbacku Opel Astra K, která se nabízí dodnes. Už je ale jen otázkou měsíců než ji vystřídá v pořadí již šestá generace. Stále ještě současný model spolu s Insignii jsou posledními modely značky, stojícími na platformě GM a používající vlastní motory a palubní systémy. 

I když jde o velmi povedené rodinné kombi, nepatří zrovna k nejprodávanějším vozidlům své třídy na našem trhu, ba naopak. Většina aut se tak k nám dováží ze zahraničí, i proto může být větší problém se sháněním náhradních dílů než třeba v případě Seatu Leon. Ty navíc budou o něco dražší. Novou Astru Sport Tourer do 400 tisíc korun nepořídíte, ale pokud bude ojetá, seženete ji klidně i za polovinu této ceny. A to už se vyplatí!

Kombík z Rüsselsheimu sice není žádný krasavec a vedle Leonu bude za ošklivé káčátko, ale zato nabídne kvalitnější a honosnější zpracování. Kabina je stejně jako u konkurenčního modelu jednoduchá, avšak intuitivní. Jen některá tlačítka mohou působit o něco laciněji. Naopak chválíme množství odkládacích prostor a variabilitu interiéru. Digitální přístroje se chlubí pěknou grafikou a mnoha zajímavými ukazateli.

Opel stejně jako u předchozí generace použil zadní nápravu tvořenou torzní příčkou doplněnou o Wattův přímovod, tedy o dvojici pák upevněných na středový čep. Tento mechanismus vylepšuje komfort odpružení. Wattův přímovod ale mají jen Astry s motory 1.4 Turbo, 1.6 Turbo a nejvýkonnější varianta naftové jednotky 1.6 CDTi. Mimochodem, v této generaci Astře zcela chybí adaptivní tlumiče, i když u předchůdce v nabídce byly. Kombík i tak disponuje slušnými jízdními vlastnostmi. K příjemnému a předvídatelnému chování vozu přispívá rovněž poměrně zásadní odlehčení. V některých verzích a výbavách auto v porovnání s předchůdcem zhublo o velmi podstatných 190 kilogramů.

Při porovnání s hatchbackem ale kombík působí zvlášť v naftových verzích bez Wattova přímovodu přece jen těžkopádněji a prodloužená záď je znát asi víc než u většiny konkurentů. Kombík není tak hbitý jako kratší verze. Drobnou výtku bychom měli ještě k odhlučnění podvozku. Drastický úbytek hmotnosti zapříčinil to, že do kabiny od kol bohužel proniká více hluku, než bychom očekávali.

I tady volte raději benzín!

Sázkou na jistotu jsou dva nejslabší motory - atmosférická čtrnáctistovka (74 kW) se vstřikováním MPI a tříválec 1.0 Turbo o výkonu 77kW s vysokou mírou spolehlivosti, kultivovanosti a dravosti. Nejčastěji však narazíte na přeplňovaný zážehový agregát s označením 1.4 Turbo, který je sice díky 110 kW poměrně dynamický, ale bohužel technicky nedotažený. Majitelé si často stěžují na cukání a kolísání výkonu. Méně potíží pak mají uživatelé, kteří tankují vysokooktanový benzin a častěji motor ženou do vyšších otáček, než aby ho podtáčeli. Nejsilnější benzinová pohonná jednotka 1.6 Turbo má výkon 147 kW a vysokooktanový benzin předepsaný povinně. Její předností však není pouze dynamika, nýbrž i kultivovaný chod. Jen se budete muset smířit s mírnými vibracemi.

Zdaleka nejvíc Aster pohání diesel 1.6 CDTi, který lze označit za tichý a úsporný. Bohužel nepatří k těm nejspolehlivější. Problémem jsou drahé a neopravitelné japonské vstřikovače Denso, závady řetězového pohonu rozvodů a vyskytlo se i několik kusů s prasklou hlavou. Tyto opravy mohou mnohdy vyjít pěkně draho. V některých případech musel být dokonce celý motor vyměněn za nový. Novější agregáty jako 1.5 CDTi nebo 1.2 Turbo se zatím ukazují v dobrém světle, ale musíme si počkat, co ukáže čas.

Převodovky bohužel nepatří k těm nejlepším. U manuálů spjatých s výkonnějšími pohonnými ústrojími jsou občas slyšet hlučná ložiska, zřídka se vyskytly i případy vyskakování stupňů. K "držákům" rozhodně nepatří ani automaty z amerických dílen General Motors. Nejvíc jistoty tak nabídnou generačně staré pětistupňové manuální převodovky u základních motorů.

Podle Cebie bylo v Česku zaregistrováno 30 803 vozů Opel Astra ST z toho 54 % s benzínovým motorem, což také není u jiných modelů v tomto segmentu obvyklé. Zajímavé také je, že pouze 2 % vozidel byla pořízena s automatickou převodovkou, to už o něčem vypovídá. Pořizovací cena páté generace ojetého rodinného kombíku začíná už na 150 000 Kč. Hlavně u dovezených aut je pak nutné dbát na prokázání historie a reálného stavu vozidla. Nová Astra ST začíná na 449 990 Kč.
Reklama

Diskuze

Milda - 09.10.2021 10:56:54
Velice nízká auta a tudíš nepoužitelná. 6e bych za některé vyhodil 400 tisíc je nesmysl
jackkk - 08.10.2021 08:11:27
joj no tipujem ze ty jazdis na nie tuctovej octavke

Většina ojetin je v katastrofálním stavu. Některé by ani neměly jezdit, ukázal průzkum

Častým problémem jsou zatajené nehody. V rámci velkého testu prošlo jen 14 ojetin ze 100
01.10.2021 19:06
|
25
Reklama

Nová jména mezi nejspolehlivějšími ojetinami: Německá STK doporučují Hyundai i30 nebo Opel Insignia

Našli jsme ojeté vozy, které patří podle TÜV Reportu 2021 mezi nejlepší ve více věkových kategoriích
18.09.2021 08:17
|
7
Reklama

Zájem o ojetiny s vyššími cenami nových aut roste. Možnosti financování jsou rozmanitější než dřív

Trendem ve financování ojetých aut jsou nerovnoměrné splátky. Moderní úvěry nabízejí různé varianty
15.09.2021 13:02
|
0

Stojí jak světla na nový VW Golf. Přesto do těchto spolehlivých ojetin naložíte celou rodinu

Malé rozměry, hodně prostoru. Hatchbacky s prvky MPV navíc většinou patří mezi málo poruchová auta
27.08.2021 20:20
|
3

Minuta stání za 1000 Kč. Soukromá parkoviště ve velkém vydělávají na nic netušících řidičích

Stačí o chvíli překročit povolenou dobu stání a do schránky vám dorazí tučná pokuta. Často i po roce
20.11.2024 07:58
|
23

Malé dodávky jsou ideální pro rodinu i podnikatele. Z fatální chyby Francouzů ve velkém těží Toyota

Sestavili jsme žebříček nejúspěšnějších malých dodávek, a to jak v užitkových, tak osobních verzích
13.11.2024 15:58
|
4
Reklama

Policie už smí při měření rychlosti porušovat předpisy. Dopravní expert popsal zásadní změny

Řidiči by se měli mít pořádně na pozoru. Nikdy nebylo snazší přijít o řidičský průkaz než právě teď
12.11.2024 07:48
|
34

Městská policie má větší pravomoce, než se řidiči domnívají. Víme, jak je to s měřením rychlosti

V některých případech může strážník městské policie připravit řidiče dokonce i o řidičský průkaz
05.11.2024 07:50
|
2
Reklama
Autosalon TV